ABC Palokan sisätilat ja palvelukokonaisuus ovat uudistuneet
19.4.2021 09:56:25 EEST | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote

Vuonna 2009 avattu ABC Palokka on uudistettu kokonaisvaltaisesti sisätilojen osalta maalis-huhtikuun aikana. Liikennemyymälän sisätilat olivat remontin vuoksi suljettuina kolme viikkoa. Palveluja on avattu jo edellisten viikkojen ravintoloiden sulkutilan mahdollistamalla tavalla. ABC Palokan ulkoasun ja pylonin päivitys jatkuvat vielä kevään aikana.
− ABC Palokan uudistuksen ideana on ollut lisätä ”lentokenttämäisyyttä.” Olemme halunneet tuoda lisää selkeyttä ja nopeutta, sillä monet asiakkaistamme ovat kiireisiä ja arvostavat nopeaa ja sujuvaa asiointia. Olemme huomioineet myös pidempään viivähtävien sekä etätyöntekijöiden tarpeet, taustoittaa ABC-liiketoimintojen toimialajohtaja Heikki Tervanen.
− Avasimme liikennemyymälän haastavassa tilanteessa, kun ainoastaan noutomyynti oli mahdollista. Tämä on kuitenkin mahdollistanut meille ruoan mukaan myyntiin panostamisen sekä palvelukonseptien hiomisen. Vajaan parin viikon harjoittelun jälkeen pääsemme nyt avaamaan asiakkaille kaikki ravintolapalvelut ja mahdollisuuden myös ravintolassa ruokailuun, iloitsee Tervanen rajoitusten päättymistä liikennemyymälöiden osalta.
Ravintolapalveluissa korostuvat nopea ja viihtyisä asiointi – myös muuttuneet työnkekotavat on huomioitu
Uudistuksen yhteydessä liikennemyymälän palveluja ja tiloja on hiottu vastaamaan entistä paremmin asiakkaiden odotuksia ja asiointitarpeita. Ravintolapalveluissa halutaan varmistaa asiakkaiden sujuva asiointi ja mahdollistaa erilaisten palveluiden saatavuus, kuten ruoan ennakkotilaaminen, digitaalinen asiointi sekä ruoan take away -myynti.
ABC Palokan ravintolatarjonnasta on saatavillaABC:n oman ravintolatuotteistuksen lisäksi Hesburger. Lisäksi ABC Palokassa toteutetaan ABC-ketjun pilotti, jossa perinteiseen noutopöytään tuodaan tarjolle pitsapöytä. Pitsapöydästä asiakas voi noutaa pitsaa makunsa mukaan.
− Uudistuksen tavoitteena meillä on ollut tehdä liikennemyymälästämme asiakkaille viihtyisä olohuone, josta on helppoa hakea ruokaa mukaan tai jäädä ruokailemaan paikanpäälle. Olemme panostaneet erityisesti asiakaskokemukseen - ympäristön viihtyisyyteen ja nopean asioinnin palveluihin, kertoo ABC Palokan liikennemyymäläpäällikkö Jouko Järvenpää.
− Tavanomaisen liikennemyymäläpalveluiden lisäksi olemme panostaneet myös kokous- ja neuvottelutiloihin. Olemme huomanneet, että tiellä liikkujilla ja paikallisilla asiakkailla on yhä enemmän tarvetta myös kokouspalveluille, kun työntekeminen ei enää ole paikkaan sidottua. Lisäksi perheet on huomioitu nyt uudella tavalla, kun heille on rauhoitettu omat tilat leikkipaikkoineen. Myös wc-tilojen remontti on toteutettu perheitä huomioiden, Järvenpää lisää.
ABC-marketin valikoimissa on panostettu erityisesti paistopistetuotteisiin ja mukaan otettaviin nopean syömisen tuotteisiin. Myös suosittu Finnmarin sisustus- ja lahjatarvikemyymälä jatkuu ABC-marketin yhteydessä.
Merkittävät panostukset kiinteistön energiatehokkuuteen
Uudistuksessa on kiinnitetty ilmeen ja palveluiden lisäksi huomiota tilojen energiatehokkuuteen, akustiikkaan ja valaistukseen. Osuuskauppa Keskimaan hiilineutraalisuustavoitteen mukaisesti sähkönkulutusta on vähennetty energiatehokkuutta parantamalla ja kylmätekniikan uudistuksella. Tavoitteena on päästä selvästi alempaan energiankulutukseen ympäristöturvallisilla kylmäaineilla.
− ABC Palokka on sijainniltaan uuden Kirri-Tikkakoski -moottoritien valmistuttua valtakunnallisesti entistäkin merkittävämpi pysähdyspaikka. Haluamme tarjota asiakkaille modernin palvelukonseptin, jossa on aidosti mietitty niin tiellä liikkujien kuin lähiasukkaidenkin tarpeita, Tervanen kiteyttää.
ABC Palokan remontti on ollut yli 1 000 000 euron investointi. Piha-alueella sijaitseva ABC Carwash -autopesu on uusittu vuonna 2019. Osuuskauppa Keskimaa on toteuttanut edellisen kerran näin mittavan ABC uudistuksen ABC Vaajakoskella vuonna 2019.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, liikennemyymäläpäällikkö Jouko Järvenpää, 010 767 5881, jouko.jarvenpaa@sok.fi
Osuuskauppa Keskimaa, toimialajohtaja Heikki Tervanen, 050 593 5764, heikki.tervanen@sok.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 624 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 134 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Keskimaalta uusi palvelu – vuokrattavat itsepalveluvarastot Jyväskylään28.5.2026 09:25:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa tuo markkinoille uuden Rent-it Varastot -palvelun, joka vastaa Jyväskylän alueella viime vuosina kasvaneeseen säilytystilan kysyntään. Palokan Orren liikekiinteistöön avataan kesäkuun aikana moderni itsepalveluvarasto, joka tarjoaa asiakkaille helpon, turvallisen ja joustavan ratkaisun säilyttämiseen.
Rosso Jyväskylä avataan tiistaina 19.5. – keittiön lattiaremontti valmistui ennakoitua nopeammin18.5.2026 09:55:00 EEST | Tiedote
Rosso Jyväskylä avataan tiistaina 19.5. normaalein aukioloajoin. Ravintola on ollut suljettuna kaksi viikkoa keittiön lattiaremontin vuoksi, mutta työ valmistui ennakoitua nopeammin.
Keskimaa lahjoittaa 15 000 euroa MIELI Kriisikeskus Mobilelle nuorten mielenterveyden tueksi13.5.2026 09:03:08 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa kohdentaa 15 000 euron suuruisen Ilo auttaa 2026 -lahjoituksen MIELI Jyväskylän seudun mielenterveys ry:n ylläpitämän MIELI Kriisikeskus Mobilen nuorille suunnattuun asiakastyöhön. Lahjoituksen avulla vahvistetaan nuorten matalan kynnyksen keskusteluapua eri puolilla Keski-Suomea vuoden 2026 aikana.
Uusi S-market Pihtiputaalle – Osuuskauppa Keskimaa investoi uuteen myymälään29.4.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa rakentaa Pihtiputaalle uuden S-marketin nykyisen myymälän viereen. Rakennustyöt alkavat toukokuussa 2026, ja myymälä avataan keväällä 2027. Uusi kiinteistö korvaa elinkaarensa päähän tulleen nykyisen myymälän ja parantaa alueen päivittäistavarakaupan palveluja.
Osuuskauppa Keskimaan toimitusjohtaja Antti Määttä on valittu SOK:n hallituksen varapuheenjohtajaksi28.4.2026 15:45:00 EEST | Tiedote
Suomen Osuuskauppojen Keskuskunnan hallintoneuvosto on valinnut SOK:n hallituksen varapuheenjohtajaksi Osuuskauppa Keskimaan toimitusjohtaja Antti Määtän. Antti Määttä on toiminut SOK:n hallituksen jäsenenä vuodesta 2022 lähtien.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



