ABC Pesukatu avattiin - Huippuekologinen autopesu nyt myös Espoon Nihtisiltaan
11.6.2020 14:57:08 EEST | HOK-Elanto | Tiedote

- Olemme jo käynnistäneet ympäristömerkin hakemisen Nihtisillan uudelle pesukadulle, eikä sen saamiselle ilmeisesti ole estettä. HOK-Elanto on vastuullinen toimija ja haluamme olla edelläkävijä myös ympäristöasioissa, ABC-ketjun johtaja Hannu Houni toteaa.
HOK-Elannon kahdella ABC Pesukadulla ja 12 perinteisessä autopesuhallissa käytetään vain biohajoavia ja ympäristömerkittyjä kemikaaleja. Sekä Kaaren että Nihtisillan pesukadut toimivat uusiutuvalla energialla.
Autopesun ympäristömerkki perustuu vedenkulutuksen ja kemikaalipäästöjen vähentämiseen.
Perinteinen autopesu käyttää jopa 500 litraa ”tuoretta” vettä yhtä autoa kohti. Joutsenmerkityssä autopesussa maksimi määrä on 90 litraa puhdasta vettä. Hyvä lopputulos vaatii kuitenkin enemmän vettä kuin 90 litraa, joten muu käytettävä vesi on kierrätysjärjestelmän puhdistamaa. 80-90 prosenttia ABC Nihtisillan käyttämästä vedestä kierrätetään ja puhdistetaan bioreaktorien avulla.
- Neljä 25-kuutiometrin kokoista bioreaktoria, joiden sisällä on tietty bakteerikanta, käyttää ravintonaan kemikaaleja ja epäpuhtauksia, pesukadun toimittaneen Prowash Oy:n projektijohtaja Jyrki Lasonen selvittää.
Pesussa autosta irtoavat raskasmetallit ja öljyt kerätään talteen ja ne päätyvät erottimien kautta asianmukaiseen käsittelyyn, joten ne eivät rasita viemäriverkosta. Viemäreihin päätyvä vesi on niin ikään puhdistettua.
Pesukadun 40-metrinen linjasto kuljettaa auton valitun pesuohjelman läpi noin 5 minuutissa. Pesukatu ottaa autoja vastaan minuutin välein, eli noin 60 autoa tunnissa, joten jonoja ei juurikaan muodostu. Jonotilanteen voi tarkistaa tilanteen ABC-mobiilisovelluksen jonokamerasta.
Lopputuloksen kannalta tärkeimmät vaiheet ovat esipesu ja viimeistelevä kuivaus. Pesun aikana auto voi valitusta pesuohjelmasta riippuen kokea muun muassa vaahtoputouksen, alustanpesun, vanteiden pesun sekä vahakaaren ja vahan harjakiillotuksen.
Pesukadun aukioloajat ovat aluksi arkisin klo 7-21, lauantaisin 8-20 ja sunnuntaisin 10-18, jolloin henkilökuntaa on paikalla. 24/7 aukiolo otetaan käyttöön toiminnan vakiintuessa. Pesun voi ostaa joko maksuautomaatista tai maksaa mobiilisovelluksella.
ABC Nihtisillan pesukatu:
- biologinen vedenkierrätysjärjestelmä
- ympäristömerkityt, biohajoavat kemikaalit
- raskasmetallien ja öljyjen talteenotto
- pelkästään uusiutuvaa energiaa
Yhteyshenkilöt
HOK-Elannon ABC-ketju:
ketjujohtaja Hannu Houni, p. 010 76 60676
hannu.houni@sok.fi
Prowash Oy:
projektijohtaja Jyrki Lasonen, p. +358 50 3883192
jyrki.lasonen@prowash.fi
Katri Karsiviestintäpäällikkö
Puh:010 76 60591katri.karsi@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmän suurin osuuskauppa HOK-Elanto on yli 700 000 asiakasomistajan oma osuuskauppa, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli yli 2,6 miljardia euroa. HOK-Elannossa työskentelee lähes 7 000 henkeä, ja osuuskaupan monipuolisia palveluita käyttää vuosittain yli 150 miljoonaa asiakasta Espoossa, Helsingissä, Hyvinkäällä, Järvenpäässä, Keravalla, Mäntsälässä, Nurmijärvellä, Tuusulassa ja Vantaalla.
Kun kaikki Alepat, S-marketit, Prismat, Food Market Herkut, ravintolat, ABC-asemat ja latauspisteet, Sokokset ja Sokos Emotion -myymälät, Hautaus- ja lakipalvelupisteet sekä Omistajapalvelupisteet lasketaan yhteen, toimipaikkoja HOK-Elannolla on yli 400.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HOK-Elanto
HOK-Elannon puolivuosikatsaus 2026: Asiakasomistajien määrä kasvaa edelleen, palveluverkosto uudistuu25.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Tammi–kesäkuussa HOK-Elantoon liittyi lähes 18 000 uutta asiakasomistajaa. Asiakasomistajien määrä nousi kesäkuun loppuun mennessä lähes 730 000:een. Samalla HOK-Elanto jatkoi palveluverkostonsa kehittämistä investoimalla alkuvuonna 81,6 miljoonaa euroa uusiin palveluihin ja toimipaikkoihin eri puolilla toimialuetta.
ABC uudistaa autopesujaan pääkaupunkiseudulla24.8.2026 08:34:48 EEST | Tiedote
HOK-Elanto uudistaa neljä ABC-pesukatua syksyn aikana. Uudistusten myötä autopesuihin asennetaan uudet pesulaitteet, jotka nopeuttavat pesua ja parantavat pesutulosta. Samalla pesuhallien ilmettä raikastetaan sisältä ja ulkoa.
Uusi Prisma Tukku avataan Suomen suurimpaan Prismaan Helsingin Kaareen 19.8. klo 09:00 – erikoisuutena walk in -jääkaappi17.8.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
HOK-Elanto laajentaa palveluitaan avaamalla uuden Prisma Tukun Kaaren Prismaan Helsingissä keskiviikkona 19.8. klo 09:00. Prisma Tukku tarjoaa laajan valikoiman tukkupakkauskokoisia tuotteita yrityksille, yhdistyksille sekä kotitalouksille, jotka tarvitsevat tuotteita suuremmissa erissä. Prisma Kaaressa uutta on tuoretuotteiden walk in -jääkaappi sekä alkoholijuomien tukkuvalikoima. Elokuun alussa Tampereelle avattu ensimmäinen Prisma Tukku on herättänyt suurta kiinnostusta.
Lasipalatsi täyttää 90 vuotta – HOK-Elannon ravintolat jatkavat ikonista perinnettä14.8.2026 10:21:10 EEST | Tiedote
Helsingin ydinkeskustassa sijaitseva Lasipalatsi täyttää tänä vuonna 90 vuotta. Lasipalatsi on yksi Helsingin tunnetuimmista ravintolakokonaisuuksista, jossa arkkitehtuuri, design ja ruokakulttuuri kohtaavat. Ikonisessa rakennuksessa toimivat HOK-Elannon Ravintola Lasipalatsi sekä Café Lasipalatsi, jotka jatkavat paikan pitkää perinnettä laadukkaalla ruoalla, ajattomalla tyylillä ja vahvoilla asiakassuhteilla.
Prisma Viikin edustalle avataan pop up -liikennepuisto, jossa liikennesääntöjä voi opetella yhdessä ruokarobottien kanssa6.8.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Koulujen alkaessa HOK-Elanto muistuttaa valppaudesta liikenteessä rakentamalla Helsingissä Viikin Prisman edustalle lapsille suunnatun pop up –liikennepuiston osana S-ryhmän Valppain mielin liikenteessä -kampanjaa. Samalla myös katukuvasta tutut ruokarobotit levittävät liikenneturvallisuusviestiä ympäri pääkaupunkiseutua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


