Aitouden varmistaminen lisää pohjoisten luonnontuotteiden kilpailukykyä
2.7.2021 07:45:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

NovelBaltic-hankkeen tavoitteena on ollut Itämeren alueen luonnontuotteiden markkina-arvon ja kilpailukyvyn kasvattaminen kehittämällä aitouden ja laadun todentamismenetelmiä, joilla yritykset voivat todentaa tuotteidensa laadun ja edelleen hyödyntää sitä markkinoinnissa. Kohderyhminä hankkeessa olivat pienet ja keskisuuret yritykset, maanviljelijät, metsänomistajat, viljelijät ja liiketoimintaa harjoittavat välittäjät
Erityisesti marjojen ja niistä valmistettujen tuotteiden aitouden ja laadun todentamiseksi kehitettiin ja optimoitiin useita eri menetelmiä. Esimerkiksi Oulun yliopisto on kehittänyt marjatuotteille DNA:n tunnistukseen perustuvaa menetelmää, jolla voidaan todentaa tuotteen aitous ja mahdolliset väärennökset.
Lisäksi projektikumppanit eri maista tekivät yhteistyötä paikallisten yrittäjien kanssa ja määrittivät tuotteiden laatua optimoiduilla kemiallisilla menetelmillä. Analyyseissä selvitettiin muun muassa kokonaisfenolipitoisuutta ja antioksidanttikapasiteettia, jotka kertovat tuotteen mahdollisista terveysvaikutuksista. Pohjoisissa kasviraaka-aineissa nämä pitoisuudet ovat yleensä suhteellisen korkeat.
Jotta tutkimustieto ja menetelmät saataisiin valjastettua luonnontuotealan yrittäjien käytettäväksi, projektissa kehitettiin digitaalinen alusta, josta yritykset voivat hakea tietoa ja analyysipalveluita tarjoavia laboratorioita. Ideana on, että tällä alustalla voisivat tulevaisuudessa myös projektin ulkopuoliset tutkimuslaitokset ja yritykset tarjota palveluitaan.
Yksi hankkeen tavoitteista oli selvittää tuotteiden kysyntää ja markkinointimahdollisuuksia Aasiassa. Lisääntynyt vienti valituille Kiinan ja Aasian markkinoille mahdollistaisi Itämeren alueen yritysten liiketoiminnan kasvattamisen kansainvälisesti. Projektin tiimoilta on järjestetty useita webinaareja, joissa on käyty läpi muun muassa Kiinan markkinoille siirtymisen haasteita. Lisäksi kerättiin laajasti dataa nykyisestä markkinatilanteesta ja koottiin yleisen tason ohjeistus Kiinan ja Aasian markkinoille siirtymiseen.
Projektissa myös selvitettiin kasvien teollisen jalostustoiminnan kannattavuutta. Aalto-yliopistossa tutkittiin kokeellisesti eteeristen öljyjen uuttamistekniikoita eri kasvilajeista ja laskettiin valitulla menetelmällä tarvittavia tuotantovolyymeja kustannustehokkuuden saavuttamiseksi.
Oulun yliopiston johtama kolmevuotinen NovelBaltic-hanke toteutettiin yhteistyössä Suomen, Norjan, Latvian, Liettuan ja Viron sekä Kiinan yritys- ja tutkimuskumppanien kanssa.
Hankkeen rahoitti Euroopan aluekehitysrahaston EU:n Itämeri-ohjelma (Interreg Baltic Sea Region).Ohjelma tukee rajat ylittävää valtioiden ja alueiden välistä yhteistyötä. NovelBaltic-hanke (2019–2021) on osa tätä Itämeri-ohjelmaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Hely Häggman, Oulun yliopisto, ekologian ja genetiikan tutkimusyksikkö, puh. 040 8446 842, sähköposti: Hely.Haggman@oulu.fi
Projektipäällikkö Sanni Kinnunen, Oulun yliopisto, ekologian ja genetiikan tutkimusyksikkö, sähköposti: Sanni.Kinnunen@oulu.fi
Viestintäasiantuntija Tiina Pistokoski, Oulun yliopisto, puh. 040 7161 387, sähköposti: Tiiina.Pistokoski@oulu.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Yleisillä anemialääkkeillä yllättäviä vaikutuksia syöpäsoluihin28.5.2026 05:55:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset tutkijat ovat havainneet, että yleisesti anemian hoitoon käytettävät lääkkeet voivat hidastaa syöpäsolujen kasvua ja uusien verisuonten muodostumista. Oulun yliopiston ja Itä-Suomen yliopiston tutkimuksen mukaan lääkkeillä voi olla aiemmin tuntematonta potentiaalia syövän hoidossa.
6G-teknologian palvelut, tekoäly ja säätieto auttamaan autonomista liikennettä27.5.2026 06:47:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston ja Ilmatieteen laitoksen toteuttamassa 6G Visible -tutkimushankkeessa kehitettiin uusia ratkaisuja, jotka yhdistivät 6G‑teknologian, tekoälyn ja hajautetun laskennan autonomisen liikenteen palveluksi tulevaisuuden 6G-verkoissa. Hankkeessa tutkittiin, verkkoteknologioiden kehityksen vauhdittaman suurien ja heterogeenisen datan keräämisen ja analysoinnin käyttöä turvallisemman ja älykkäämmän liikenteen palvelujen kehittämiseen.
Suomen ensimmäinen katastrofilääketieteen dosentuuri Oulun yliopistoon27.5.2026 05:55:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto on nimittänyt lääketieteen tohtori Niilo Rytin katastrofilääketieteen dosentiksi. Kyseessä on ensimmäinen alan dosentuuri Suomessa.
Tuhkat kiertoon!26.5.2026 06:56:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston koordinoimassa AshCycle-hankkeessa kehitettiin ja otettiin käyttöön uusia ratkaisuja, joilla biomassan, yhdyskuntajätteen ja jätevesilietteen polton tuhkat pystyttiin muuntamaan arvokkaiksi kiertotalouden raaka-aineiksi.
Oulun yliopiston uuden kampuksen arkkitehtuurikilpailu käynnistyi25.5.2026 13:07:41 EEST | Tiedote
Kansainvälinen arkkitehtuurikilpailu Oulun yliopiston uudesta kampuksesta Kontinkankaan kaupunginosaan on käynnistynyt. Yleisellä kilpailulla yliopistolle haetaan arkkitehtuuriltaan korkeatasoista kampuskokonaisuutta, joka yhdistää yliopiston toiminnot ja opiskelija-asunnot sujuvasti osaksi kaupunkirakennetta Oulun yliopistollisen sairaalan yhteyteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

