Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Akateeminen Kirjakauppa on solminut uuden vuokrasopimuksen – Kirjatalo pysyy Helsingissä historiallisella paikallaan myös tulevaisuudessa

15.9.2022 12:35:02 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Jaa
Akateeminen Kirjakauppa on solminut jatkovuokrasopimuksen Helsingin Kirjatalosta. Uusi vuokrasopimus on voimassa 1.2.2023 - 31.1.2028. Vuonna 1893 perustettu “Kirjojen koti” Akateeminen Kirjakauppa on pysynyt samalla paikalla Helsingin Pohjoisesplanadin ja Keskuskadun kulmassa vuodesta 1969 saakka, jolloin Alvar Aallon suunnittelema Kirjatalo valmistui.
Alvar Aallon suunnittelema Akateeminen Kirjakauppa on yksi Helsingin maamerkeistä.
Alvar Aallon suunnittelema Akateeminen Kirjakauppa on yksi Helsingin maamerkeistä.

– Tuntuu erittäin ilahduttavalta, että saimme mahdollisuuden uudistaa sopimuksemme pandemiavuosien ja yleisen vaikean markkinatilanteen jälkeen. Olemme käyneet rakentavan keskustelun vuokranantajamme kanssa siitä, kuinka Akateeminen toteuttaa jatkossa toimintaansa Kirjatalossa parhaalla mahdollisella tavalla, Akateemisen Kirjakaupan toimitusjohtaja Magnus Brundin iloitsee.

Uuden vuokrasopimuksen myötä Akateeminen voi nyt keskittyä liiketoimintansa tulevaisuuteen keskeisellä myyntialueellaan ilman, että sen tarvitsee luopua perinteisistä arvoistaan. “Kirjojen koti” ei jatkossakaan tarkoita vain poikkeuksellisen laajaa valikoimaa, vaan myös aitoja kohtaamisia kirjailijoiden ja yleisön välillä. 

– Meille on tärkeää olla lähellä suomalaista lukijaa ja kirjamarkkinaa. Lukemisen edistämiseksi olemme käyneet tiivistä vuoropuhelua kustantajien kanssa ymmärtääksemme myös heidän tulevaisuuden tarpeitaan. On erittäin jännittävää vahvistaa asemaamme selkeänä ja aktiivisena toimijana luku- ja oppimispuolella, Akateemisen Kirjakaupan operatiivinen johtaja Marjo Tuomikoski toteaa.

Akateeminen Kirjakauppa

Akateeminen Kirjakauppa perustettiin kesällä 1893. Tavoitteemme on jo aivan alusta lähtien ollut tarjota laaja valikoima sekä suomen- että ruotsinkielisiä kirjoja – ja lisäksi myös ulkomaisia kirjoja, joka perustamisemme aikoihin oli Helsingissä hyvin harvinaista. Akateemisen perustajille Alvar Renqvistille ja Gösta Brandersille kirjakauppa ei merkinnyt pelkkää yritystoimintaa, vaan myös panostusta julkiseen koulutukseen. 

Akateeminen Kirjakauppa on aina ollut inspiroiva kohtaamispaikka kaikille kirjanystäville. Olemme sitoutuneita lukemiseen ja elinikäiseen oppimiseen. Pitkä historiammekin sen kertoo — me olemme aina suhtautuneet kirjoihin intohimoisesti, ja kirjoilla on aina ollut erityinen paikkansa sydämissämme.

AKATEEMINEN KIRJAKAUPPA, yhteys- ja lisätiedot:

Marjo Tuomikoski, operatiivinen johtaja

marjo.tuomikoski@akateeminen.com

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Alvar Aallon suunnittelema Akateeminen Kirjakauppa on yksi Helsingin maamerkeistä.
Alvar Aallon suunnittelema Akateeminen Kirjakauppa on yksi Helsingin maamerkeistä.
Lataa
Akateemisen Kirjakaupan  toimitusjohtaja Magnus Brundin. Kuva: Bonnier Books
Akateemisen Kirjakaupan toimitusjohtaja Magnus Brundin. Kuva: Bonnier Books
Lataa
Akateemisen Kirjakaupan operatiivinen johtaja Marjo Tuomikoski. Kuva: Gloria Grafia.
Akateemisen Kirjakaupan operatiivinen johtaja Marjo Tuomikoski. Kuva: Gloria Grafia.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kirstinkatu 3 B 27
00530 Helsinki

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Tytti Metsä & Hyypiöt -yhtyeen kepeän iskelmällinen popsingle Vanha suola pulppuaa alitajunnan tummista vesistä13.3.2026 10:30:02 EET | Tiedote

Tytti Metsä & Hyypiöt -yhtyeen tänään 13. maaliskuuta julkaistava uusi single Vanha suola soljuu 1950-luvun iskelmän tunnelmissa, modernilla pop-otteella raikastettuna. Tytti Metsän puhdas ääni soi iloa ja vie ajatonta melodiaa vaivattomasti rumpali Janne Haaviston ja basistin ja pedal steel -kitaristin tontteja hoitavan Miikka Paatelaisen soiton komppaamana. Kepeyden alla kuplii kuitenkin jotakin painavaa. Vanha suola on Tytti Metsä & Hyypiöt -yhtyeen kolmas single 3.4.2026 ilmestyvältä Yhteistä rytmii -levyltä.

Tero-Petri & Korvaamattomat tanssii paholaisen kanssa – uusi single Himo tanssittaa mua on viettelevä aikuisten satu5.3.2026 12:12:12 EET | Tiedote

Tero-Petri & Korvaamattomat julkaisee 6.3. singlen Himo tanssittaa mua. Tänä vuonna ilmestyvän albumin toinen single syventää yhtyeen uudistunutta ilmaisua: romuluisempi ja teatterimaisempi soundi rakentuu entistä vahvemmin Tero-Petri Suovasen laulun ja tarinankerronnan varaan. Kappaleen yllä leijuu ruoste ja sahanpuru. Se kutsuu tanssimaan pimeille kujille viettien riivaamana. Biisiin tehty ilahduttavan ja pelottavan omintakeinen video on ensinäytössä ja kappale ennakkokuuntelussa jo tänään Soundi-lehden sivuilla.

Inginmaan uusi albumi Yhdeksän elämää on läpileikkaus tulkitsijan menneisyyteen ja ovi tulevaan26.2.2026 09:40:53 EET | Tiedote

Anna Inginmaan odotettu uusi albumi Yhdeksän elämää ilmestyy huomenna perjantaina 27. helmikuuta. Muusikko Maritta Kuulan sanoittaman voimakappaleen Ring Ring video on tänään ensinäytössä Soundi-lehden sivuilla. Levyltä on julkaistu kolme singleä: voodoo-iskelmä Lemmenmalja, irti päästämisen hetkestä kertova Älä soita ja kirjailija Rosa Liksomin sanoittama Kuolleen naisen kengät, kaikki ajattomia popkappaleita, joiden tekijänä ja tulkitsijana Inginmaa on omimmillaan. Yhdeksän elämää ei ole Inginmaalle vain projekti muiden joukossa, vaan pitkään kytenyt unelma, uudistuminen ja vapautuminen.

Lisäys Helsinki Lit 2026 -ohjelmaan: brittiläinen historioitsija Antony Beevor kohtaa Sirpa Kähkösen19.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote

Helsinki Lit täydentää vuoden 2026 ohjelmistoaan vielä yhdellä kansainvälisellä kirjailijanimellä: perjantaina 22. toukokuuta Kulttuuritalolle mukaan tulee Antony Beevor, joka on yksi Ison-Britannian palkituimmista tietokirjailijoista. Beevoria haastattelee Finlandia-palkittu kirjailija Sirpa Kähkönen. Helsinki Litin päiväkohtaiset ja kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye