Akava kannattaa työssäoloehdon muuttamista tuloperusteiseksi
– Työssäoloehdon euroistaminen selkeyttää järjestelmää, keventää byrokratiaa ja antaa paremmat mahdollisuudet yhdistelmävakuutuksen jatkovalmisteluun. Katsomme, että työttömyysturvan kehittämistä on tarpeen jatkaa, mutta se vaatii huolellista valmistelua ja riittäviä vaikutusarvioita. Työttömyysturvan kehittämisessä pitää ottaa huomioon myös nuorten ja määräaikaisessa työssä olevien asema, järjestelmän kannustavuus ja työvoimapalveluiden toimivuus, sanoo työmarkkinajohtaja Katarina Murto.
–Työssäoloehdon kertyminen ei enää edellyttäisi tietyn työtuntimäärän saavuttamista. Ehdotuksen mukaan noin 850 euron kuukausitulo riittäisi täyttämään työssäoloehdon kyseisenä kuukautena ja puolet tästä summasta kartuttaisi työssäoloehtoa puolikkaalla kuukaudella. Kuuden tällaisen kuukauden kertyminen tarkastelujakson aikana synnyttäisi oikeuden työttömyyspäivärahaan. Tarkasteltavan jakson pituus säilyisi suurin piirtein nykyisellään, kertoo ekonomisti Heikki Taulu, joka edusti Akavaa työryhmässä.
Työryhmä käsitteli toisena tärkeänä asiana työttömyyspäivärahan enimmäiskeston porrastamista henkilön työhistorian mukaan.
Lähtökohtana tarkasteluissa oli, että nykyinen iso porras muutettaisiin useammaksi pieneksi: lyhyellä työhistorialla saisi oikeuden lyhytkestoisempaan työttömyyspäivärahaan ja pidemmällä työhistorialla turvan enimmäiskesto olisi pidempi. Nykyisin alle kolmen vuoden työhistorialla syntyy oikeus 300 maksupäivään ja sitä pidemmällä työhistorialla 400 maksupäivään. Lisäksi 58 vuotta täyttäneillä on tietyin edellytyksin oikeus 500 maksupäivään.
– Akava on valmis pohtimaan työttömyysturvan porrastamista ja on esittänytkin aiemmin palauttavaa porrastusmallia. Pidämme Akavassa kuitenkin mahdollista porrastamista niin merkittävänä uudistuksena, että sen valmisteluun täytyy varata enemmän aikaa. Mallien käsittely jäi nyt liian suppeaksi, Taulu huomauttaa.
Työryhmän tehtäviin kuului lomautettujen osaamisen kehittämisen mahdollisuuksien pohdinta, johon työmarkkinakeskusjärjestöt tekivät ehdotuksensa sekä arviointi työmarkkinatuesta ja siihen liittyvistä palveluista, joita työryhmä esittää jatkotyöstettäväksi. Työryhmä käsitteli myös ehdotuksia ns. erorahamallista sekä uudenlaisen suhdannesopeutuselementin lisäämisestä työttömyysturvan ehtoihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina Murtotyömarkkinajohtaja
Puh:+358505689188katarina.murto@akava.fiHeikki Tauluekonomisti
Puh:+358503612869heikki.taulu@akava.fiTietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Tuore Akava Works -talousennuste: talouden toipuminen on jatkunut odotettua hauraampana12.6.2025 10:01:42 EEST | Tiedote
Uusi Akava Works -talousennuste alentaa talouden kasvuarviota. Sen mukaan Suomen talous kasvaa 0,8 prosenttia vuonna 2025, kun aiempi ennuste oli 1,5 prosenttia ja 1,7 prosenttia vuonna 2026 aiemman 1,9 prosentin arvion sijaan. Avoimia työpaikkoja on niukasti, joten työttömyydet pitkittyvät ja työttömien määrä nousee yhä. Työllisyyden kohentuminen alkaa syksyllä, ennuste arvioi.
Kutsu medialle: Akava Works -talousennusteen esittely torstaina 12.6. kello 109.6.2025 13:09:04 EEST | Kutsu
Talousennusteemme kertoo, millaiset Suomen talousnäkymät ovat vuoden 2025 jälkipuoliskolla ja vuonna 2026. Viekö tulleihin liittyvä epävarmuus puhdin pitkään odotetusta talouden elpymisestä? Milloin työllisyyden parantuminen kääntää työttömyyden laskuun ja korkojen aleneminen rakentamisen nousuun? Entä palaako kotitalouksien halukkuus ottaa lainaa?
Akava: Esitys määräaikaisuuksien helpottamisesta pitää ottaa jatkovalmisteluun – ei saa lisätä raskaus- ja perhevapaasyrjintää2.6.2025 13:26:12 EEST | Tiedote
Akava vastustaa muiden palkansaajakeskusjärjestöjen tavoin hallituksen aietta helpottaa määräaikaisten työsuhteiden solmimista ja vaatii, että esitys otetaan jatkovalmisteluun. Akava korostaa, että muutokset eivät saa lisätä raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Akava pitää erittäin tärkeänä, että irtisanoutumismahdollisuus kesken määräaikaisen työsuhteen muutetaan koskemaan vain työntekijää.
Akava: Talouskasvun saavuttaminen vaatii osaavia palkansaajia27.5.2025 13:33:22 EEST | Tiedote
Akava muistuttaa, että palkansaajien osaaminen ja työpanos ovat keskeisiä talouskasvun saavuttamiseksi. Akava vaatii, että hallitus ottaa työelämän kehittämiseen jälleen mukaan palkansaajan näkökulman.
Tuore Akava Works -selvitys: Työntekijöitä kohdellaan eriarvoisesti työajalla oppimisessa – lainsäädäntöä pitää selkeyttää21.5.2025 13:01:53 EEST | Tiedote
Työelämän osaamistarpeet muuttuvat nopeasti ja asiantuntijuus vanhenee. Työpaikkojen tulisi olla yhä enemmän jatkuvan oppimisen paikkoja. Jatkuva oppiminen työajalla edellyttää työnantajilta selkeitä käytäntöjä ja vahvempaa lainsäädäntöä, osoittaa tuore oikeudellinen selvitys. Akava korostaa, että jokaisen työikäisen ulottuvilla pitää olla mahdollisuus osaamisen kehittämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme