Akava kannattaa työssäoloehdon muuttamista tuloperusteiseksi
– Työssäoloehdon euroistaminen selkeyttää järjestelmää, keventää byrokratiaa ja antaa paremmat mahdollisuudet yhdistelmävakuutuksen jatkovalmisteluun. Katsomme, että työttömyysturvan kehittämistä on tarpeen jatkaa, mutta se vaatii huolellista valmistelua ja riittäviä vaikutusarvioita. Työttömyysturvan kehittämisessä pitää ottaa huomioon myös nuorten ja määräaikaisessa työssä olevien asema, järjestelmän kannustavuus ja työvoimapalveluiden toimivuus, sanoo työmarkkinajohtaja Katarina Murto.
–Työssäoloehdon kertyminen ei enää edellyttäisi tietyn työtuntimäärän saavuttamista. Ehdotuksen mukaan noin 850 euron kuukausitulo riittäisi täyttämään työssäoloehdon kyseisenä kuukautena ja puolet tästä summasta kartuttaisi työssäoloehtoa puolikkaalla kuukaudella. Kuuden tällaisen kuukauden kertyminen tarkastelujakson aikana synnyttäisi oikeuden työttömyyspäivärahaan. Tarkasteltavan jakson pituus säilyisi suurin piirtein nykyisellään, kertoo ekonomisti Heikki Taulu, joka edusti Akavaa työryhmässä.
Työryhmä käsitteli toisena tärkeänä asiana työttömyyspäivärahan enimmäiskeston porrastamista henkilön työhistorian mukaan.
Lähtökohtana tarkasteluissa oli, että nykyinen iso porras muutettaisiin useammaksi pieneksi: lyhyellä työhistorialla saisi oikeuden lyhytkestoisempaan työttömyyspäivärahaan ja pidemmällä työhistorialla turvan enimmäiskesto olisi pidempi. Nykyisin alle kolmen vuoden työhistorialla syntyy oikeus 300 maksupäivään ja sitä pidemmällä työhistorialla 400 maksupäivään. Lisäksi 58 vuotta täyttäneillä on tietyin edellytyksin oikeus 500 maksupäivään.
– Akava on valmis pohtimaan työttömyysturvan porrastamista ja on esittänytkin aiemmin palauttavaa porrastusmallia. Pidämme Akavassa kuitenkin mahdollista porrastamista niin merkittävänä uudistuksena, että sen valmisteluun täytyy varata enemmän aikaa. Mallien käsittely jäi nyt liian suppeaksi, Taulu huomauttaa.
Työryhmän tehtäviin kuului lomautettujen osaamisen kehittämisen mahdollisuuksien pohdinta, johon työmarkkinakeskusjärjestöt tekivät ehdotuksensa sekä arviointi työmarkkinatuesta ja siihen liittyvistä palveluista, joita työryhmä esittää jatkotyöstettäväksi. Työryhmä käsitteli myös ehdotuksia ns. erorahamallista sekä uudenlaisen suhdannesopeutuselementin lisäämisestä työttömyysturvan ehtoihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina Murtotyömarkkinajohtaja
Puh:+358505689188katarina.murto@akava.fiHeikki Tauluekonomisti
Puh:+358503612869heikki.taulu@akava.fiTietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Akava ei hyväksy henkilöperusteiseen irtisanomiseen esitettyjä muutoksia23.10.2025 14:10:25 EEST | Tiedote
Akava ei hyväksy hallituksen esittämiä lakimuutoksia työntekijän henkilöön liittyvään irtisanomiseen. Esityksen mukaan työsopimuksen päättämiseen riittäisi jatkossa asiallinen syy. Akava painottaa, että nykyinen lainsäädäntö ja sitä koskeva vakiintunut oikeuskäytäntö luovat pohjan työntekijän työsuhdeturvalle.
Akava: Tuore Akava Works -raportti ehdottaa yritystukijärjestelmän pitkäjänteistä kehittämistä21.10.2025 06:00:09 EEST | Tiedote
Tuore Akava Works -raportti tarkastelee yritystukijärjestelmää ja sen uudistamistarpeita ja -mahdollisuuksia. Se korostaa pitkäjänteistä ja johdonmukaista kehittämistä sekä laaja-alaista tarkastelua järjestelmän uudistamisessa. Raportin mukaan tukien yhteiskunnallisella vaikuttavuudella tulisi olla suurempi painotus tukien myöntämisessä, ja järjestelmä tulisi muuttaa lainapainotteisemmaksi. Raportti ehdottaa lisäksi muutoksia valtion omistajapolitiikkaan, muun muassa valtion osakeomistuksen merkittävää vähentämistä osana yritystukijärjestelmän uudistusta. Raportin on Akava Worksin toimeksiannosta laatinut taloustieteen professori Timo Kuosmanen.
Muistutuskutsu: Yritystukien tulevaisuus – Akavan seminaari yritystukien uudistamisesta15.10.2025 13:11:20 EEST | Kutsu
Järjestämme 21.10 seminaarin yritystukien tulevaisuudesta. Seminaarissa julkaistaan taloustieteen professori Timo Kuosmasen Akava Worksille laatima raportti Yritystuet ja yritystukijärjestelmän uudistaminen.
Kutsu medialle: Yritystukien tulevaisuus – Akavan seminaari yritystukien uudistamisesta9.10.2025 10:32:07 EEST | Kutsu
Järjestämme 21.10 seminaarin yritystukien tulevaisuudesta. Seminaarissa julkaistaan taloustieteen professori Timo Kuosmasen Akava Worksille laatima raportti Yritystuet ja yritystukijärjestelmän uudistaminen.
Akava: Hyvinvointialueiden työntekijöiden työolosuhteita pitää parantaa8.10.2025 10:00:06 EEST | Tiedote
Tuore Akava Works -selvitys kertoo muutoksista hyvinvointialueiden henkilöstön työkyvyssä ja työolosuhteissa. Koettu työkyky on tuoreiden tietojen mukaan palautunut hyvinvointialueiden perustamista edeltäneelle tasolle. Työolosuhteet ovat heikentyneet, epävarmuus työsuhteesta ja sen jatkumisesta on kasvanut ja työpaikkakiusaaminen lisääntynyt. Organisaation päätöksenteko koetaan yhä useammin epäoikeudenmukaiseksi. Työterveyslaitoksen Akava Worksille tekemä tutkimus on seurantaosa joulukuussa 2024 julkaistulle tutkimukselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
