Akava: Palkka-avoimuutta koskeva hallituksen esitys on pääosin kannatettava
– Olemme Akavassa tyytyväisiä, että palkka-avoimuutta lisätään lainsäädännöllä, jotta voidaan tehokkaammin puuttua palkkasyrjintään ja perusteettomiin palkkaeroihin. Myönteistä on, että esitys merkitsisi palkkatietämyksen parantumista työpaikoilla. Sukupuolten välinen palkkasyrjintä on yhä ongelmana työelämässä, mutta nykyiset yksilön oikeussuojakeinot ovat riittämättömiä, toteaa työmarkkinajohtaja Katarina Murto.
– Palkoista puhutaan työpaikoilla yhä vähän ja palkkatietous on monesti puutteellista. Parempi palkka-avoimuus ja tiedonsaantioikeudet lisäävät palkkauksen oikeudenmukaisuutta ja läpinäkyvyyttä työpaikoilla, Murto jatkaa.
Hallituksen esityksen mukaan työnantajan on vuoden välein selvitettävä henkilöstölle noudattamansa palkkausjärjestelmä ja sen soveltaminen, muut palkan määräytymisen perusteet ja palkitseminen. Lisäksi on selvitettävä, miten työntekijä voi vaikuttaa palkkaansa. Esityksellä parannetaan työpaikan tasa-arvosuunnitelman ja palkkakartoituksen saatavuutta.
– Henkilöstöedustajien tiedonsaannin parantamiseksi henkilöstöedustajilla olisi oikeus saada palkkakartoitusta laadittaessa yksittäisten työntekijöiden palkkatietoja, jotta voidaan varmistaa vertailun kattavuus tai selvittää palkkaerojen syyt: Mielestämme henkilöstöedustajien tiedonsaanti ei kuitenkaan parane kattavasti, sillä alle 30 henkilöä työllistävät organisaatiot jäävät lain soveltamisen ulkopuolelle. Lisäksi palkkakartoitus voidaan laatia jopa kolmen vuoden välein, mikä on liian harvoin, toteaa tasa-arvo- ja työympäristöpäällikkö Lotta Savinko.
– Yksilön oikeussuojan edistäminen jää esityksessä puolitiehen. Sen mukaan sukupuoleen perustuvaa palkkasyrjintää epäilevän työntekijän pyynnöstä henkilöstöedustajalla olisi asian selvittämiseksi oikeus saada työnantajalta yksittäisten työntekijöiden palkka- ja työehtotietoja. Jos työpaikalla ei ole henkilöstön edustajaa, palkkasyrjintää epäilevällä työntekijällä olisi oikeus saada nämä tiedot tasa-arvovaltuutetun välityksellä. Tämä on liian kankea ja hidas menettely, jonka hoitamiseen tasa-arvovaltuutetun resurssit eivät riitä, Savinko huomauttaa.
– Sukupuolten välisen palkkaeron korjaamiseen ja palkkasyrjinnän ehkäisemiseen tarvitaan rohkeita toimia. Hallituksen esitys ei valitettavasti tuo riittäviä keinoja vaikuttaa selittämättömään palkkaeroon eikä palkkasyrjintään, sillä siinä esitetyt yksilön oikeusturvakeinot jäävät vajaiksi, Murto painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina Murtotyömarkkinajohtaja
Puh:+358505689188katarina.murto@akava.fiLotta Savinkotasa-arvo- ja työympäristöpäällikkö
Puh:+358405044356lotta.savinko@akava.fiTietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Akava: työttömien opiskelumahdollisuuksien laajentaminen oikea päätös budjettiriiheltä2.9.2025 22:37:36 EEST | Tiedote
Akava on tyytyväinen, että hallitus päätti työttömien opiskelumahdollisuuksien laajentamisesta, jota Akava on ehdottanut. Yritystukien leikkausta Akava pitää perusteltuna, mutta järjestelmä kaipaa kokonaisuudistusta. Oli myönteistä, että budjettiriihessä ei tehty uusia leikkauksia korkeakoulujen rahoitukseen tai luovuttu TKI-tavoitteesta.
Tuore Akava Works -työttömyyskatsaus: Työttömyyden kasvu hidastunut, pitkäaikaistyöttömyys yhä kasvussa29.8.2025 07:00:31 EEST | Tiedote
Tuore Akava Works -työttömyys- ja lomautuskatsaus osoittaa, että työttömyyden kasvu on hidastunut selvästi viime kuukausina. Heinäkuun 2025 lopussa työttömiä oli yhteensä 320 280, pois lukien lomautetut, mikä on vajaat 35 180 henkilöä enemmän kuin vuotta aiemmin. Uusia työttömyysjaksoja alkaa vähemmän ja alle vuoden mittainen työttömyys on kääntynyt laskuun, mutta pitkäaikaistyöttömyys kasvaa nopeasti.
Kutsu medialle verkkolähetykseen 29.8.: Katsaus työttömyys- ja lomautustilanteeseen22.8.2025 07:47:12 EEST | Kutsu
Akava Works julkaisee perjantaina 29.8. katsauksen uusimpiin työttömyys- ja lomautustilastoihin. Verkkolähetyksessä kello 13.30–14.30 esitellään tuoreet luvut sekä asiantuntijoiden arviot työmarkkinoiden tilanteesta.
Akava: työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennyksen poisto olisi verosanktio20.8.2025 09:02:14 EEST | Tiedote
Akava vastustaa ehdotettua työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistoa ja korostaa, että hallituksen esitysluonnos on monin tavoin ristiriidassa hyvän verojärjestelmän periaatteiden kanssa. Akava jätti lausunnon verolakeja koskevaan hallituksen esitysluonnokseen, jonka lausuntoaika päättyi 19. elokuuta.
Akava uudistaa toimintaansa13.8.2025 10:59:46 EEST | Tiedote
Työmarkkinakeskusjärjestö Akava uudistaa toimintaansa ja organisaatiotaan keväällä 2025 hyväksytyn uuden strategiansa pohjalta. Akava kohdentaa uudistuksen myötä resursseja erityisesti vaikuttamistyöhön strategian mukaisilla painopistealueilla. Ajankohtaisessa vaikuttamistyössä keskitytään käynnissä olevan hallituskauden loppupuolen asioihin sekä seuraaviin eduskuntavaaleihin liittyvien Akavan edunvalvontatavoitteiden valmisteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme