Akavan Erityisalat

Akavan Erityisalat: Muistetaan osaamistili ja luovien alojen työpaikat

Jaa
Akavan Erityisalat nostaa neljä näkökulmaa tänään alkavaan kolmikantaiseen työllistämistyöhön: 1. Otetaan osaamistili käyttöön 2. Hyödynnetään luovien alojen potentiaali 3. Parannetaan itsensätyöllistäjien turvaverkkoa 4. Kitketään työmarkkinoiden ikärasismi.

Akavan Eritysalat muistuttaa kolmikantaisen työllisyysseminaarin osanottajia akavalaisten liittojen ideoimasta osaamistilistä.

– Työllisyyden parantamista pohtivien on nyt huolehdittava, ettei jatkuvan oppimisen korostus jää juhlapuheeksi. Akavalaisten ideoima osaamistili on hieno innovaatio, joka olisi vakuutustyyppinen turva osaamisen kehittämiseen mm. korkeakoulutetuille. Osaamistilin ripeää käyttöönottoa tulisi vakavasti harkita, sanoo Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki.

Toiseksi liitto haluaa tuoda esille luovien alojen ja kulttuurin mahdollisuudet työllistää.

– Tuore hallitusohjelma ottaa jo hyvin huomioon kulttuurin ja luovien alojen potentiaalin.  Näillä aloilla on mahdollisuus monin tavoin lisätä alueiden elinvoimaa ja työpaikkoja. Ne ovat avainasemassa esimerkiksi, kun Suomen houkuttelevuutta matkailumaana parannetaan entisestään. On vain huolehdittava siitä, että luova työ tarjoaa myös tekijöilleen elinvoimaa, reilut työehdot, Luomanmäki sanoo.

Kolmanneksi Akavan Erityisalat haluaa nostaa työllisyyskeskusteluun erilaiset työnteon muodot, kuten itsensätyöllistämisen. Itsensätyöllistäjien turvaverkkoa on viimein paikattava.  

– Yrittäjyys ei saa olla vaihtoehto vain koville riskinottajille tai kärjistyä ns. pakkoyrittäjyyden muodoksi. Myös hieman turvallisuushakuisemmilla voi olla upeaa potentiaalia menestyä yrittäjinä, Luomanmäki pohtii.  

Luomanmäki kiittää siitä, että yhdistelmävakuutus on takkuisesta ja pitkittyneestä valmistelutaipaleestaan huolimatta uudenkin hallituksen ohjelmassa.

– Yhdistelmävakuutus toisi turvaa eri työntekomuotojen yhteensovittamiselle ja lisäisi varmasti esimerkiksi korkeakoulutettujen kiinnostusta työllistyä yrittäjänä.  

Neljänneksi Akavan Erityisalat muistuttaa työmarkkinoiden ikärasismista, mikä estää työllistymistä sekä ikähaitarin nuoriso- että +50-päässä.

– Esimerkiksi meillä Akavan Erityisalojen jäsenistössä työttömyys on pakkautunut nuorempiin ja toisaalta yli 50-vuotiaisiin. Ikärasismikysymyksessä työnantajat ja rekryväki saisivat katsoa peiliin. On varmasti  tilanteita, että valitetaan osaajapulasta mutta samalla hylätään iän vuoksi hakijoita, jotka menestyisivät tehtävässä esimerkiksi kevyen täydennyskoulutuksen jälkeen, Luomanmäki sanoo.  

Akavan Erityisalat kiittää työnsä aloittanutta hallitusta lämpimästi siitä, että vuoropuhelu työmarkkinajärjestöjen kanssa näyttää lähtevän hyvään vauhtiin.

– Tervehdimme innokkaina kolmikannan paluuta. Työllisyyden parantaminen edellyttää nyt kaikkien viisaiden ajatusten ennakkoluulotonta yhdistämistä ja näkemyksellisyyttä sekä tarpeen mukaan joustoa kaikilta osapuolilta, Luomanmäki sanoo.  

Lisätietoja: toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki, Akavan Erityisalat, puh. 0201 235 341, 040 700 7800

edunvalvonnan päällikkö Helena Lamponen, Akavan Erityisalat, puh. 0201 235 352, 040 631 7660

Yhteyshenkilöt

Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582, anna.joutsenniemi@akavanerityisalat.fi

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat
Maistraatinportti 4 A
00240 HELSINKI

http://www.akavanerityisalat.fi

Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat

Suomen Verotarkastajat: Harmaa talous kasvaa – verotarkastuksiin tarvitaan lisäresursseja31.10.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Verotarkastukset ovat tehokas työkalu verovalvonnassa. Verovälttely ja muu harmaan talouden toiminta on kasvussa maassamme ja valtio menettää yhä enemmän verotuloja. Lisäresursointi verotarkastuksiin olisi valtiolta kannattava investointi, sanoo Suomen Verotarkastajat SVT ry. SVT ry on Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö. Noin kaksisataa Suomen verotuksen, kirjanpidon ja taloushallinnon asiantuntijaa kokoontuu SVT ry:n vero-opintopäiville 3.-4.11.2025 Pikku-Finlandiaan Helsinkiin. Lisäksi esitystä kuuntelee etänä noin 550 osallistujaa. Ohjelmassa kuullaan ensimmäisenä päivänä valtiovarainministeri Riikka Purran puheenvuoro maan hallituksen talous- ja veropolitiikasta. Media on tervetullut seuraamaan puheenvuoroa.

Akavan Erityisalat, Kieliasiantuntijat ja TAKU: Työneuvostoa ei pidä lakkauttaa27.10.2025 10:16:15 EET | Tiedote

Oikeussuojan saatavuus maassamme kapenee merkittävästi, mikäli työneuvosto lakkautetaan. Lakkauttamisen tuomat säästöt sen sijaan olisivat marginaaliset, sanovat Akavan Erityisalat ja sen jäsenjärjestöt Kieliasiantuntijat sekä Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKU. - Esimerkiksi tulkkaus- ja kulttuurialoilla työneuvosto voi olla ainoa realistinen oikeussuojakeino selvittää yhä lisääntyvää rajanvetoa yrittäjäaseman ja työsuhteen välillä.

Akavan Erityisalat: Tampere leikkaamassa liikaa valmiiksi ohuesta hallinnostaan22.10.2025 11:59:00 EEST | Tiedote

Tampereen kaupunki uhkaa 122 tehtävää irtisanomisella, mikäli tänään keskiviikkona julkistettu vuoden 2026 budjettiesitys menee läpi. - Yhdymme pääluottamusedustajien pelkoon liiallisesta leikkausinnosta. Ennen vähennyspäätöksiä tarvitaan kattavaa vaikutusten arviointia. Jos jo valmiiksi ohuesta hallinnosta leikataan lisää, kuntapalvelujen toimivuus vaarantuu, Akavan Erityisalat sanoo.

MAL ja Akavan Erityisalat: Amos Rexin tapaus herättää huolta museoalan henkilöstöpolitiikan suunnasta9.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Amos Rexin tilanne on mediatietojen perusteella arvioituna poikkeuksellinen suomalaisella museo- ja kulttuuriperintöalalla. Tapaus nostaa esiin vakavia kysymyksiä työntekijöiden kohtelusta, henkilöstöpolitiikasta ja alan osaamisen turvaamisesta tulevaisuudessa. - Kulttuuriperintöalalle ei tarvita irtisanoutumispaketteihin nojaavaa henkilöstöpolitiikkaa, sanovat Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL ja sen kattojärjestö Akavan Erityisalat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye