Alko avaa uuden myymälän Keravalle
16.3.2021 08:00:00 EET | Alko Oy | Tiedote

Alko avaa Keravalle 26. maaliskuuta toisen myymälän. Alko sijoittuu K-Citymarketin kiinteistössä lopettavan Kookengän tiloihin. Keravan toinen myymälä sijaitsee Prisman yhteydessä.
Alko tarkastelee liikepaikkojen muutostarpeita säännöllisesti kysynnän ja asiakasvirtojen muutosten pohjalta ja haluaa tarjota kattavan palveluverkoston valtakunnallisesti.
”Alkon myymälälle haetaan liikepaikka, joka on asiakkaiden näkökulmasta mahdollisimman hyvällä paikalla, jossa on riittävät pysäköintipaikat ja sijainti asiointireitin varrella. Tähän tarpeeseen Keravan K-Citymarketin yhteydessä olevat tilat vastaavat mainiosti. Uusi myymälä on kooltaan 140 neliötä, kun toinen myymälämme Prismassa on 400 neliötä” kertoo aluepäällikkö Pirjo Hirvonen.
Uudessa myymälässä reilut 500 tuotetta
Keravan uuden myymälän valikoima koostuu noin 500 tuotteesta, joista viinejä on 304, panimotuotteita 53, väkeviä 131 ja alkoholittomia juomia 20.
”Meillä myymälät päättävät noin kolmanneksen valikoimastaan itse vastaten paikalliseen kysyntään. Loput tuotteista valikoituvat valtakunnallisen asiakaskysynnän perusteella. Seuraamme aktiivisesti trendejä ja asiakkaiden esittämiä toiveita, kun suunnittelemme myymälän valikoimaa. Uudessa myymälässämme valikoimassa painottuvat suosituimmat tuotteet sekä mielenkiintoinen vaihtuva valikoima sesongin ruokiin sopivia viinejä ja oluita,” kertoo palvelupäällikkö Niko Vänttinen.
Alkon noin 11 000 tuotteen koko valikoima on saatavilla Alkon verkkokaupasta ja tilattavissa mihin tahansa Alkon myymälään tai noutopisteeseen. Tilauksen voi tehdä myös myymälässä myyjän avustuksella.
Terveysturvallisuus etusijalla
Keravan toinen myymälä avautuu juuri pääsiäisen sesonkiin.
”Kuten yleensäkin, juhlimme uutta myymälää työn merkeissä. Avaudumme juuri ennen pääsiäissesonkia ja emme tällöin voi riittävästi korostaa turvallisen asioinnin perusteita. Käytetään kasvosuojaa, pidetään turvaväleistä kiinni ja suositaan kortti- ja lähimaksamista. Toki jos suinkin mahdollista, keravalaisten kannattaa pääsiäistä kohden asioida vielä vanhassa myymälässä, niin välttää ruuhkat. Toki kannattaa muistaa myös verkkoasiointi”, toteaa Vänttinen.
”Osassa myymälöitä on asiakasmääriä jouduttu rajoittamaan erityisesti sesongeissa, jotta voimme turvata tarvittavat turvavälit vilkkaimmissakin asiointitunneissa. Tähän on hyvä meillä Keravallakin varautua.”
Lisätiedot:
Aluepäällikkö Pirjo Hirvonen, p. 050 544 1664, pirjo.m.hirvonen@alko.fi
Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
viestintäpäällikkö Varpu Göös
viestintäjohtaja Maritta Iso-Aho
Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva noin 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 365 myymälää, yli 120 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuosittain meillä asioi reilut 54 miljoonaa asiakasta. Vuonna 2019 Alkon liikevaihto oli 1,14 miljardia euroa.
Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Tuusulan Hyrylän Alko muuttaa Prisman liikekeskukseen 1. lokakuuta. Myymälässä panostetaan viinivalikoimaan.7.9.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Hyrylän Alkon myymälä muuttaa 1.10. vastavalmistuneeseen Prisman liikekeskukseen. Uudessa myymälässä asiakkaan saatavilla on yhä monipuolisempi ja kattavampi viinivalikoima. Avajaispäivää vietetään alkoholittoman kuohuviiniin maistatuksen parissa.
Alkoholista kannattaa luopua jo raskautta suunnitellessa. FASD-päivänä 9.9. alkoholinmyynti aloitetaan 9 minuuttia myöhemmin.7.9.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Alkoholista luopuminen jo raskautta suunniteltaessa on tärkeä tapa suojata kehittyvää lasta. Tärkeästä asiasta muistutetaan FASD-päivänä 9.9., jolloin alkoholinmyynti aloitetaan yhdeksän minuuttia tavallista myöhemmin.
Suomalaiset kohtuullistavat juomistaan aiempaa tietoisemmin – perjantai noussut alkoholittomien vilkkaimmaksi myyntipäiväksi2.9.2026 07:21:00 EEST | Tiedote
Alkon vuoden 2026 myyntidata paljastaa, että perjantai on alkoholittomien vilkkain myyntipäivä, ja suhteellisesti eniten niitä myydään Pohjanmaalla ja Kainuussa. Taustalla näkyy laajempi kohtuullistamisen trendi: alkoholista ei välttämättä luovuta kokonaan, vaan sitä käytetään aiempaa valikoivammin ja tietoisemmin.
Oktoberfest-oluiden perässä ei tarvitse matkustaa Müncheniin – aidot festarioluet saapuvat Alkoihin25.8.2026 07:07:27 EEST | Tiedote
Maailman tunnetuimmalla olutfestivaalilla, Oktoberfestillä, tarjoillaan tarkkojen perinteiden mukaisesti vain kuuden müncheniläisen panimon oluita. Nyt Alkon asiakkaat voivat tuoda Oktoberfestin tunnelman omaan syksyn ruokapöytäänsä virallisilla Oktoberfest-juhlaoluilla ja modernimmilla festbiereillä.
Jyväskylän Vaajakosken Alko saa uuden ilmeen. Venetsialaisten ja Oktoberfestin juomat ja vinkit Alkosta.24.8.2026 08:19:50 EEST | Tiedote
Jyväskylän Vaajakosken Alkon myymälä remontoidaan uuteen ilmeeseen syyskuussa. Myymälän valikoimassa näkyvät loppukesän ja alkukesän juhlat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
