Alkoholia tuo Virosta halvemman hinnan vuoksi yhä useampi ja entistä enemmän
20.8.2019 09:00:00 EEST | Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y. | Tiedote
Panimoteollisuuden huoli Viron alkoholiveron laskun vaikutuksista on osoittautunut aiheelliseksi. Kun vero heinäkuun alussa laski 25 prosenttia, matkustajatuonti Suomeen ryöpsähti roimasti.
-Vaikka osasimme ennustaa alkoholin tuonnin lisääntyvän, kasvuluvut yllättävät rajuudellaan. Matkustajista kolme neljästä tuo alkoholia, ja lastit ovat yhä isompia, kertoo Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtaja Riikka Pakarinen.
Heidän määränsä, jotka ilmoittavat halvemman hinnan matkansa ainoaksi tai merkittäväksi syyksi, on peräti tuplaantunut. Lähes jokainen kertoo tuovansa alkoholia omaan arkikäyttöönsä.
-Viime vuoden heinäkuussa noin joka kymmenes kertoi hinnan vaikuttavan matkustussintoon, nyt jopa joka neljättä motivoi alkoholin halvempi hinta. Tämäkin on hurja muutos.
Tässä tilanteessa alkoholiveroa ei yksinkertaisesti voida korottaa.
-Panimoteollisuus onkin tyytyväinen valtiovarainministeriön ehdotukseen seurata alkoholin matkustajatuonnin kehitystä ja pidättäytyä veronkorotuksista ensi vuodelle. Siitä ei saa budjettineuvotteluissa lipsua, Pakarinen painottaa.
Kaljaralli kiihtyi ja kaljakärryjen lastit suurenivat
Nimitys kaljaralli kuvaa erittäin hyvin Viron-tuontia. Matkustajista 38 prosenttia matkustajista (29 % heinäkuussa 2018) toi olutta. Kaljakärryä on yhä raskaampi vetää, sillä määrällisesti olutta tuotiin 33 prosenttia enemmän.
-Kun viime vuoden heinäkuussa olutta tuoneet matkaseurueet toivat keskimäärin 28 litraa olutta, tämän vuoden heinäkuussa määrä oli kasvanut 32 litraan. Henkeä kohden tuontioluen litramäärä on kasvanut 33 prosenttia, Pakarinen kertoo.
Myös muita panimojuomia kuljettaa yhä useampi: siideriä toi 25 prosenttia (17 %) ja long drink -juomia 29 prosenttia (20 %). Siiderin tuontimäärä kasvoi 13 litrasta 14 litraan ja long drink -juomien tuontimäärä 18 litrasta 20 litraan. Vain väkevien alkoholijuomien niin tuojien kuin litrojen määrä laski hieman heinäkuussa.
Kaikkiaan alkoholijuomia tuotiin heinäkuussa 4,7 miljoonaa litraa, mikä on 1,4 miljoonaa litraa enemmän kuin viime vuoden heinäkuussa. Absoluuttiseksi alkoholiksi muutettuna tuontimäärä oli 364 000 litraa, mikä oli noin 19 prosenttia enemmän kuin heinäkuussa 2018.
Yli 100 litraa tuoneiden suurtuojien määrä ei kasvanut, mutta 20-100 litraa tuoneiden matkustajien osuus tuoduista alkoholijuomista kasvoi 44 prosentista 51 prosenttiin.
Tulokset selviävät Tutkimus- ja Analysointikeskus TAK Oy:n tutkimuksesta, jossa haastateltiin Viron ja Suomen välisillä laivoilla matkustavia suomalaisia. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton lisäksi tutkimuksen on tilannut Palvelualojen ammattiliitto PAM, Päivittäistavarakauppa ry PTY, Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ja Suomen alkoholijuomakauppayhdistys SAJK.
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Riikka Pakarinen,
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto
riikka.pakarinen@panimoliitto.fi, p. 040 5800 833
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Essi Lindqvist
viestintäpäällikkö
essi.lindqvist@panimoliitto.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liitto edustaa yhtä maamme vanhimmista teollisuudenaloista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y.
Juomamyynti laski kesähelteistä huolimatta – vain vesi teki kauppansa14.8.2026 12:00:01 EEST | Tiedote
Alkukesän lämpimät säät eivät kääntäneet juomamyyntiä kasvuun. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten myynti laski huhti–kesäkuussa kaikissa keskeisissä juomakategorioissa vesiä lukuun ottamatta.
Hallituksen alkoholilaki jättää satojen miljoonien verot keräämättä22.6.2026 08:22:56 EEST | Uutinen
Suomalaiset ovat tilanneet vuonna 2025 46 miljoonaa litraa alkoholijuomia ulkomaisista verkkokaupoista. Niiden vuoksi Suomi menetti valmiste- ja juomapakkausveroja 285 miljoonaa euroa ja arvonlisäveroja 87 miljoonaa euroa, yhteensä 372 miljoonaa euroa.
Valtio menettää lähes miljardi euroa verotuloja vuodessa15.4.2026 08:08:00 EEST | Uutinen
Suomen valtiolle koituu vuosittain yli 950 miljoonaan euron laskennalliset verotulomenetykset, kun suomalaiset suuntaavat alkoholiostoksille Viroon, Ruotsiin ja ulkomaisiin verkkokauppoihin. Tuoreimmat luvut osoittavat, että jatkuvat alkoholiveron korotukset eivät täytä valtion kassaa, vaan romuttavat kotimaista veropohjaa ja elinkeinoelämää.
Virvoitusjuomaveron korotus iskee kuluttajan kukkaroon – vesi ja sokerittomat juomat kallistuvat entisestään31.3.2026 14:59:14 EEST | Uutinen
Hallituksen päättämä virvoitusjuomaveron uudistus ja korotukset astuvat tänään voimaan. Uusi kuusiportainen veromalli nostaa lähes kaikkien juomien hintoja. Myös vesien ja sokerittomien virvoitusjuomien valmistevero nousee.
Brysselinkone aikoo kaventaa siideritarjontaa Pohjoismaissa – Panimoliitto vaatii tilaa markkinoiden monipuolisuudelle27.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Euroopan komissio valmistelee parhaillaan siiderille EU-tason yhtenäismääritelmiä. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto varoittaa, että suunnitellut tiukat mehupitoisuusrajat vääristäisivät kilpailua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
