Ammattiliitto JHL kiittää koronalisää maksaneita työnantajia: Nyt muiden on seurattava esimerkkiä, koronalisä kuuluu kaikille
21.12.2020 11:09:24 EET | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL kiittää sairaanhoitopiirejä ja sote-kuntayhtymien johtoa kaikkien henkilöstöryhmien merkityksen huomioimisesta koronatyössä tulevina juhlapyhinä ja koronapiikkien aikana.
- JHL laittoi jo viime keväänä työnantajille paikallisneuvottelupyyntöjä koronalisästä. Nyt työnantajat ovat vihdoinkin aloittaneet paikallisneuvotteluita ja kauan kaivattua koronalisää on jo sovittu maksettavan erilaisten korotettujen lisien muodossa henkilöstölle, JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine toteaa.
JHL kiittää sote-kuntayhtymien ja sairaanhoitopiirien johtoa, että he ovat näillä koronalisiksi kutsutuilla erityis- ja korotetuilla lisillä halunneet varmistaa potilasturvallisuuden ja henkilöstön saatavuuden. Henkilöstöä on huomioitu muun muassa lääkäreistä sairaanhoitajiin ja laitoshuoltajista välinehuoltajiin ja hengityslaitteiden huoltajiin.
- Osa sairaanhoitopiireistä neuvottelee parhaillaan henkilöstönsä huomioimisesta. Heille toivotamme viisautta huomioida koko henkilöstö ja tehdä pitkäkestoisia ratkaisuja lyhyiden temppujen sijaan, Niemi-Laine pyytää.
- Positiivista on, että myös yksityisellä sektorilla on esimerkiksi Terveystalo on huomioinut koko henkilökuntansa koronataistossa. Kaikki sairaaloiden henkilöstöryhmät ovat tärkeitä koronaviruksen vastaisessa taistelussa, Niemi-Laine huomauttaa.
Suunta on oikea, mutta myös muilla aloilla olisi syytä löytää ja päätyä samanlaisiin ratkaisuihin.
- Esimerkiksi varhaiskasvatuksessa, kouluissa, kuljetus- ja turvallisuusaloilla on kriittisiä ammattiryhmiä, jotka ovat koronalisänsä ansainneet. On suuri määrä henkilöstöryhmiä, jotka tekevät koronan taltuttamiseksi viruksen kanssa silmätysten työtä altistuen tartunnalle ja laittaen näin henkensä alttiiksi. Työnantajien tulee palkita henkilöstöä tällaisesta rohkeudesta laajasti, Niemi-Laine kehottaa.
- Haluan lisäksi kiittää sairaanhoitopiirien ja sote-kuntayhtymien johtoa siitä, että monin paikoin on paikallisesti sovittu, ettei toimintojen uudelleenjärjestelyissä työntekijöitä lomauteta, vaan siirretään uusiin tehtäviin. Tämä on arvokas viesti siitä, että koko henkilöstö on tärkeä yhteisessä taistelussa, Päivi Niemi-Laine toteaa lopuksi.
Lisätietoja: puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, JHL, p. 040 702 4772
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Här är den privata socialservicebranschens nya kollektivavtal - Även resten av JHL:s strejker ställs in6.3.2026 13:43:23 EET | Pressmeddelande
Den privata socialservicebranschen har fått ett nytt kollektivavtal. JHL och arbetsgivarens representant Hali rf uppnådde i början av veckan ett förhandlingsresultat, i och med vilket JHL anslöt sig till det tidigare slutna avtalet.
Tässä on uusi yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimus – loputkin JHL:n lakot peruuntuvat6.3.2026 13:43:23 EET | Tiedote
Yksityinen sosiaalipalveluala on saanut uuden työehtosopimuksen. Ammattiliitto JHL ja työnantajia edustava Hali ry saavuttivat alkuviikosta neuvottelutuloksen, jonka myötä JHL liittyi aiemmin saavutettuun sopimukseen.
This is the new collective agreement for the private social services sector – JHL’s remaining strikes are cancelled6.3.2026 13:43:23 EET | Press release
The private social services sector has a new collective agreement. Trade Union JHL and the employer association HALI reached at the beginning of this week a negotiation result whereby JHL joins the agreement that had been concluded earlier.
Ammattiliitto JHL ja työnantajaliitto Hali saavuttivat neuvottelutuloksen – JHL:n huomenna alkava lakko peruttu2.3.2026 16:10:17 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL peruuttaa tämän viikon osalta kaikki työtaistelutoimensa, koska JHL ja työnantajaliitto Hali ovat saavuttaneet neuvottelutuloksen yksityisen sosiaalipalvelualan kiistassa.
JHL:n lakkovaroitukset yksityisellä sosiaalipalvelualla yhä voimassa - JHL:lle ei mahdollisuutta neuvottelutuloksen sopimiseen27.2.2026 20:40:35 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n edustajisto on käsitellyt myöhään perjantai-iltana yksityisen sosiaalipalvelualan tilannetta. JHL:llä ei ole ollut mahdollisuutta allekirjoittaa aiemmin samana päivänä syntynyttä neuvottelutulosta ja sen lakkovaroitukset ensi ja seuraavalle viikolle ovat yhä voimassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
