Ammattiliitto Pro ilmoitti kolmipäiväisestä lakosta ja ylityökiellosta kemian alalle
Kolme päivää kestävä työnseisaus koskee 13.2.2023 kello 0.00 – 15.2.2023 kello 23.59 välillä alkavia työvuoroja. Lakon piirissä on kaikki kemianalan toimihenkilösopimuksen soveltamisalan mukainen työ, jota tehdään nimetyissä yrityksissä riippumatta siitä, minkä yrityksen palveluksessa toimihenkilö työskentelee. Katso lista lakon piirissä olevista yrityksistä tiedotteen lopusta.
Kemian alan toimihenkilöiden työehtosopimuksesta on neuvoteltu marraskuusta 2022 alkaen, ja sitä ennen neuvoteltiin pari kuukautta palkkaratkaisusta. Pron lähtökohta on, että kaikkien toimihenkilöiden palkkakehitys turvataan riittävän suurella yleiskorotuksella. Tämä on nyt erityisen tärkeää hintojen voimakkaan nousun vuoksi. Palkalla on tultava toimeen.
Neuvottelut ovat venyneet poikkeuksellisen pitkiksi, ja osapuolten näkemyserot palkankorotuksista ovat edelleen suuret. Työpaikoilta tulleiden viestien mukaan riittävä palkankorotus kaikille maksettavana yleiskorotuksena koetaan niin tärkeäksi, että sen puolesta ollaan valmiit lakkoon.
Pro on valmis jatkamaan neuvotteluja viipymättä, ja tavoitteena on mahdollisimman nopeasti saavuttaa työehtosopimusratkaisu neuvottelemalla.
Ylityökielto sekä työasioissa vapaa-ajalla matkustamisen kielto alkavat 30.1.2023 ja koskevat kaikkia kemianalan toimihenkilösopimuksen soveltamisalalla työskenteleviä lukuun ottamatta tekstiilihuoltoalaa. Ylityökielto päättyy 10.2.2023 kello 23.59.
Lakon piirissä olevat kemian alan yritykset ovat:
Bayer Oy, Turku
Bayer Nordic SE, Turku
Fermion Oy, Hanko
Fermion Oy, Oulu
Fermion Oy, Espoo
Genencor International Oy, Jämsänkoski
Genencor International Oy, Hanko
Jervois Finland Oy, Kokkola
Kemira Oyj, Espoon tutkimuskeskus
Medisize Oy, Ensolantien yksikkö
Medisize Oy, Lammintien yksikkö
Neste Oyj Innovaatio, Neste Oyj Innovaatio
Orion Oyj, Espoo
Umicore Finland Oy, Kokkola
Yara Suomi Oy, Siilinjärvi
Yara Suomi Oy, Uusikaupunki
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jorma MalinenpuheenjohtajaAmmattiliitto Pro
Puh:050 576 0389jorma.malinen@proliitto.fiTietoja julkaisijasta
Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta.
Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Ammattiliitto Pron hallitus: Kiky-maksut palautettava työnantajan maksettavaksi30.3.2023 12:15:35 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pro vaatii, että seuraavalla hallituskaudella palautetaan kilpailukykysopimuksessa sovitut palkansaajille siirretyt sosiaalivakuutusmaksut (2,05 %) takaisin työnantajien maksettavaksi. Näin vahvistettaisiin palkansaajien ostovoimaa julkista taloutta kuormittamatta. Malli on valmisteltava kolmikantaisesti.
Ammattiliitto Pro tyrmää kokoomuksen aikeet horjuttaa työntekijöiden asemaa15.3.2023 09:34:23 EET | Tiedote
Kokoomus tavoittelee työehtojen heikentämistä alle työehtosopimusten minimitason. Paras keino työrauhaan ovat selkeät ja yhdenvertaiset työehdot.
Pro ilmoitti ylityökiellosta elintarviketeollisuuteen2.3.2023 17:41:02 EET | Tiedote
Pro on päättänyt ylityö-, liukuma-, vuoronvaihto- ja vapaa-ajalla työasioissa matkustamisen kielloista elintarviketeollisuuteen. Kiellot alkavat maanantaina 6.3. kello 7 ja ovat voimassa toistaiseksi.
Ammattiliitto Prolta lakkovaroitus Palvelualojen työnantajat PALTAlle2.3.2023 08:39:20 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro jätti eilen 1.3.2023 lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle sekä Palvelualojen työnantajat PALTA ry:lle Ilmailutekniikan ammattiyhdistys (ITA) ry:n jäsenistä. Lakko on tarkoitus järjestää 15.3-22.3.2023 välisenä aikana.
Ammattiliitto Pro ilmoitti ylityökiellosta ja liukumasaldojen kerryttämiskiellosta vakuutusalalle23.2.2023 12:05:18 EET | Tiedote
Pro on päättänyt ylityökiellosta ja liukumasaldojen kerryttämiskiellosta vakuutusalalle. Ylityökielto alkaa maanantaina 27.2. kello 7 ja on voimassa siihen asti, kunnes uusi työehtosopimus solmitaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme