Ammattiliitto Prolta lakkovaroitus Palvelualojen työnantajat PALTAlle
Lakko koskee seuraavien yhtiöiden toimipaikkoja, joissa työskentelee Pron ITA-yhdistyksen jäseniä: GA Telesis Engine Services Oy, DHL Supply Chain Finland Oy, TCR Finland Oy.
Lakko koskee 15.3.2023 kello 06.00–22.3.2023 kello 06.00 välillä alkavia työvuoroja.
Lisäksi ITAn jäsenet tekniikan yrityksissä ovat ylityökiellossa sekä vuoronvaihto- ja komennustyökiellossa, jotka alkavat keskiviikkona 15.3.2023 kello 06.00.
Prolaiset ITA ry:n jäsenet ovat enemmistönä kaikissa kentän tekniikan yrityksissä. Siitä huolimatta prolaisen Ilmailutekniikan ammattiyhdistys (ITA) ry:n jäseniin sovelletaan Palvelualojen työnantajat PALTA ry:n ja Ilmailualan Unioni IAU:n välistä työehtosopimusta. Ammattiliitto Pro on jo useiden vuosien ajan yrittänyt käynnistää Paltan ja IAU:n kanssa neuvotteluja ITAn prolaisten jäsenten irrottamiseksi sopimuksesta tai vaihtoehtoisesti mukaan pääsystä sopimuksen osapuoleksi. IAU ja Palta eivät ole näihin neuvottelukutsuihin vastanneet tai neuvotteluille on asetettu kestämättömiä ennakkoehtoja.
– ITA:n prolaiset jäsenet ovat vankina sopimuksessa, johon heillä ei ole pitkään aikaan ollut aitoja vaikutusmahdollisuuksia. Tilanne on työehtojen ja sopimusneuvottelujen kannalta kestämätön. Sopimuksia pitää olla neuvottelemassa ne tahot, jotka ovat sopimuksessa enemmistönä ja joihin niitä myös sovelletaan, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sanoo.
Pron vaatimus on, että se voi solmia ilmailutekniikan jäsenilleen oman työehtosopimuksen tai vaihtoehtoisesti liittää ITAn jäsenet toiseen prolaiseen sopimukseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jorma MalinenpuheenjohtajaAmmattiliitto Pro
Puh:050 576 0389jorma.malinen@proliitto.fiMinea PyykönenjohtajaAmmattiliitto Pro
Puh:0400 823 008minea.pyykonen@proliitto.fiTietoja julkaisijasta
Työpajankatu 13 A, PL 183
00581 Helsinki
Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esimiehet alaan katsomatta.
Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Ammattiliitto Pro tukee Else-Mai Kirvesniemeä STTK:n puheenjohtajaksi24.10.2025 12:30:17 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pro tukee varatuomari Else-Mai Kirvesniemen valintaa STTK:n puheenjohtajaksi. Kirvesniemellä on vahva tausta edunvalvonnan erilaisista tehtävistä. Hän on aiemmin työskennellyt pitkään myös Prossa lakimiehenä, lakiasiainpäällikkönä ja palvelusektorin johtajana.
Ammattiliitto Pro: Irtisanomisen helpottaminen on väärä signaali vallitsevassa työllisyystilanteessa23.10.2025 14:12:10 EEST | Tiedote
Henkilöstä johtuvan irtisanomiskynnyksen laskemisen ei ole arvioitu lisäävän työllisyyttä. Ajamalla muutoksen väkisin läpi hallitus antaa kuluttajille jälleen aihetta epävarmuuteen, sillä toteutuessaan lakimuutos heikentäisi työsuhdeturvaa, lisäisi oikeuskiistoja ja kasvattaisi syrjintäriskiä työelämässä.
Elisan järkyttävän isot henkilöstövähennykset alleviivaavat ICT-alan kriisiä23.10.2025 11:02:06 EEST | Tiedote
Teleoperaattori Elisa ilmoitti tänään 400 työpaikan vähentämisestä Suomessa ja tavoittelevansa muutosohjelmalla jopa 40 miljoonan euron vuotuisia kustannussäästöjä. Ammattiliitto Pron mukaan henkilöstövähennykset osoittavat alan poikkeuksellisen kriisin.
Uusi Joukkuepeliä-podcast nostaa keskiöön ammattilaiset, joiden työssä yhteistyö on kriittisen tärkeää7.10.2025 08:21:33 EEST | Tiedote
Uusi Joukkuepeliä-podcast käsittelee uria, jossa joukkue on tärkeämpi kuin yksittäinen pelaaja. Ääneen pääsevät ammattilaiset, joiden työssä yhteistyö on kriittisen tärkeää.
Eettisen rekrytoinnin palkinto CGI:lle – esimerkillinen ikäjohtaminen sai tunnustusta23.9.2025 17:46:09 EEST | Tiedote
IT- ja liiketoimintakonsultoinnin palveluyhtiö CGI on saanut Eettisen rekrytoinnin palkinnon. Työministeri Matias Marttinen jakoi palkinnon Ammattiliitto Pron UusioUra-tapahtumassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme