Amurin museokortteli avautuu kesäksi
11.5.2023 14:41:24 EEST | Vapriikki | Tiedote

Museokorttelissa on viisi alkuperäisillä paikoillaan olevaa asuinrakennusta sekä neljä piharakennusta. Alueelta löytyvät myös yleinen sauna, leipomo, suutarinverstas, osuuskauppa sekä paperi- ja lyhyttavarakauppa.
Museossa järjestetään yleisöopastuksia kaikkina aukiolopäivinä tiistaista sunnuntaihin. Opastukset vaihtelevat lyhyistä johdannoista noin tunnin mittaisiin korttelikierroksiin. Tarjolla on myös toiminnallisia lastenkierroksia: Pyykinpesukierros tai Ulkoleikkikierros. Yleisöopastukset sisältyvät museon pääsymaksuun. Kaikkia kierroksia järjestetään ryhmille tilauksesta.
Museokahvila Amurin Helmessä on mukava istahtaa museokäynnin lomassa. Siellä voi nauttia kahvia tai vanhanajan limonadia sekä perinteisiä oman leipomon tuotteita. Kahvila myy tuotteitaan myös mukaan.
Museokaupasta löydät mukaasi nostalgiset tuliaiset ja pienet lahjat! Tampereen suosituimpiin kahviloihin kuuluva Amurin Helmi palvelee asiakkaita kesällä ma–pe klo 7–18, la–su klo 8–18
Museo on avoinna 16.5–3.9. tiistaista sunnuntaihin klo 10–18.
Tapahtumia pitkin kesää
Amurin museokorttelissa on kesällä luvassa useita kiinnostavia tapahtumia. Ohjelmassa on mm. kasvienvaihtoa (10.6.) ja perinnerakentamista (17.6.). Tapahtumien yönä (10.8.) museokorttelissa katsellaan ulkoilmaelokuvia ja Kansallispukupäivänä (5.8.) tuuletetaan kansallispukuja yhdessä Tampereen Kalevalaisten kanssa. Lasten museosunnuntai (23.7.) ja Seniorikeskiviikot (14.6., 12.7. ja 23.8.) kuuluvat vakio-ohjelmaan. Sunnuntai-iltapäivisin korttelin uudella esiintymislavalla kajahtavat Puistokonserttien sävelet.
Katsoaksesi videon lähteestä youtu.be, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Amurin museokortteli
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari Lind
Intendentti, Amurin museokortteli
puh. 040 801 6547
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Nauti loppukesän tunnelmasta Amurin museokorttelissa24.8.2026 10:18:18 EEST | Tiedote
Joko olet tänä kesänä vieraillut Amurin museokorttelissa? Museon kesäkausi jatkuu sunnuntaihin 6.9.2026 saakka, ja loppukesän ohjelmassa on tarjolla vielä runsaasti opastuksia ja tapahtumia. Viimeiset viikot tarjoavat hyvän tilaisuuden vierailla museokorttelissa ja kokea menneen maailman tunnelmaa.
Vapriikin syksyn luentosarjan aiheena jalkapallon MM-kisat ja lajin historia19.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Jalkapallo on paljon muutakin kuin 22 pelaajaa, pallo ja 90 minuuttia. Vapriikin luentosarjassa sukelletaan keskiviikkoisin 26.8.–23.9. jalkapallon MM-kisojen historiaan ja ilmiöihin – politiikasta ja mediasta naisten jalkapallon kehitykseen ja erotuomarien näkökulmaan.
Aleksander Barkov ja MM-kultapokaali vierailevat Vapriikissa5.8.2026 12:50:08 EEST | Tiedote
Suomen jääkiekkomaajoukkueen kapteeni Aleksander Barkov vierailee Tampereella Suomen Jääkiekkomuseossa Vapriikissa keskiviikkona 12.8. klo 15. Tilaisuudessa yleisöllä on ainutlaatuinen mahdollisuus tavata tuore maailmanmestari sekä nähdä vuoden 2026 jääkiekon MM-kultapokaali lähietäisyydeltä.
Suomen pelimuseo suljettu uudistuksen vuoksi – avautuu uudistettuna lokakuussa4.8.2026 13:07:00 EEST | Tiedote
Suomen pelimuseo Vapriikissa on tällä hetkellä suljettu laajan näyttelyuudistuksen vuoksi. Uudistettu museo avautuu yleisölle 10.10. entistä laajempana, saavutettavampana ja elämyksellisempänä.
Amurin museokorttelissa lasten tapahtumapäivä16.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Keskiviikkona 22.7. Amurin museokortteli tarjoaa ohjelmaa erityisesti lapsiperheille kello 10.30–15. Hauskat toimintapisteet kertovat meneen ajan elämästä Tampereella. Lapset pääsevät muun muassa testaamaan pyykinpesutaitoja pyykkilaudoilla, kokeilemaan kudontaa kangaspuilla sekä leikkimään vanhoja pihaleikkejä. Päivän ajan museoon sisäänpääsy on kaikilta lastenlipun hinnalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
