Gummerus

Anna Puu tähdittää Gummeruksen kaikkien aikojen suurinta äänikirjatuotantoa Daisy Jones & The Sixiä

20.8.2021 13:24:30 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa
Maanantaina 23.8. äänikirjana ilmestyvä Daisy Jones & The Six on Gummeruksen kaikkien aikojen suurin äänikirjatuotanto. Mukana on peräti 8 lukijaa, joista rocktähti Daisy Jonesin nimiroolin esittää Anna Puu.

Daisy Jones & The Six on huumaava tarina kuvitteellisesta 1970-luvun rockbändistä The Sixistä ja sen vetovoimaisesta solistista Daisy Jonesista. Kovakantisena juuri ilmestyneen romaanin äänikirjaversio on Gummeruksen kaikkien aikojen suurin äänikirjatuotanto, kuvailee Gummeruksen digituottaja Suvi Clarke.

”Kaikki ääninäyttelijät tekevät huippusuorituksen, ja aivan omaa luokkaansa on etenkin supertähti Anna Puu, joka on todella omaksunut Daisy Jonesin äänen ja tuo siihen rouheaa rockromantiikkaa”, Clarke kuvailee. 

Clarken mukaan kyseessä on muihin suomalaisiin äänikirjoihin verrattuna poikkeuksellinen kuuntelukokemus.

”Siinä on kahdeksan lukijaa, jotka jakavat kirjan yli 20 roolia keskenään. Kyseessä on käytännössä lukudraama, joka sisältää repliikkejä ja vuoropuhelua.”

Daisy Jones & The Six on poikkeuksellinen romaani myös muodoltaan, sillä se on kirjoitettu dokumentaariseen tyyliin, jossa bändin jäsenet muistelevat vaiheitaan huimasta suosiosta shokkihajoamiseen, kukin omasta näkökulmastaan. Kirja kuvaa tarkasti 1970-luvun rockmaailman ahtaita sukupuolirooleja, bändin sisäisiä jännitteitä ja egojen kamppailua, riippuvuutta sekä perhe-elämän ja uran yhteensovittamista.

Ennen kaikkea Daisy Jones & the Six on rakkaustarina ja nostalginen ylistyskirje musiikille, levyille ja laulujen säveltämiselle suoratoiston aikakaudella. Tekstistä välittyy arvostus populaarimusiikkia, bändejä ja biisinkirjoittamista kohtaan. Samalla kirja parodioi rock´n´roll -elämäkertoja lämmin pilke silmäkulmassa. 

Los Angelesissa asuvan kirjailijan Taylor Jenkins Reidin Daisy Jones & The Six on fiktiivisen päähenkilönsä lailla ilmiömäinen menestystarina. New York Times ja Sunday Times -myyntihitti valittiin lukuisille vuoden parhaiden kirjojen listoille, ja GoodReadsin käyttäjät äänestivät sen vuoden parhaaksi historialliseksi romaaniksi. Siitä on tekeillä Reese Witherspoonin tuottama tv-sarja.

https://www.youtube.com/watch?v=3JRMoJDevdA

https://taylorjenkinsreid.com/

Taylor Jenkins Reid: Daisy Jones & The Six

444 sivua
alkuteos Daisy Jones & The Six 
suomentanut Inka Parpola

Kovakantinen kirja saatavilla kaupoista
Ilmestyy äänikirjana 23.8., lukijoina Anna Puu, Anna Saksman, Meri Nenonen, Markus Järvenpää, Ville-Veikko Niemelä, Maruska Verona, Ville Tiihonen ja Anssi Niemi. Kesto 10 h 49 min

Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pauliina Pietilä
Tuottaja
pauliina.pietila@gummerus.fi
040 7792942

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Feministinen aikalaissatiiri tradwife-ilmiöstä riisuu somevaikuttajan kiiltokuvaelämän painajaiseksi – Caro Claire Burken hittiromaani Eilisvuosi ilmestyy suomeksi 10.8.25.6.2026 09:37:21 EEST | Tiedote

Kirjasomen hittikirjaksi Yhdysvalloissa sekä Isossa-Britanniassa noussut Caro Claire Burken esikoisromaani Yesteryear ilmestyy suomeksi elokuussa nimellä Eilisvuosi (Gummerus). Herkullinen satiiri myrkyllisestä somekulttuurista ja tradwife-ilmiöstä nousi välittömästi ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen. Esimerkiksi New York Times ja BBC ovat jo valinneet sen kuluvan vuoden parhaiden kirjojen joukkoon.

Palkittu tietokirja on suuri kertomus Wagner-loikkarista ja nyky-Venäjästä sodassa24.6.2026 14:36:16 EEST | Tiedote

Sota-alueilla tekemästään työstä tunnetun toimittajan ja tietokirjailijan Åsne Seierstadin Rauhattomuus – Venäjä sisältä käsin (Gummerus) kertoo Paatsjoen jäätä pitkin Venäjältä Norjaan loikanneen Wagner-taistelijan Andrei Medvedevin elämäntarinan ja päästää ääneen tavallisia venäläisiä suurkaupungeista Siperian syrjäseuduille. Seierstad teki kirjaa kirjoittaessaan viisi pitkää matkaa eri puolille Venäjää vuosina 2023–2025. Norjan kaikki merkittävimmät kirjallisuuspalkinnot, Brageprisenin, Kritikerprisenin ja Bokhandlerprisenin, voittanut teos ilmestyy suomeksi Onerva Kuusen kääntämänä 3.8. Åsne Seierstad vierailee Helsingissä 22.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Elämäkerrallinen romaani unohdetusta tutkijasta Hilma Granqvistista avaa Palestiinan monikerroksista historiaa 1920–1930-luvuilla16.6.2026 08:06:35 EEST | Tiedote

Kulttuuriantropologi ja esikoiskirjailija Elisa Savolainen kiinnostui tohtori Hilma Granqvistin (1890–1972) tutkimuksista ja elämäntarinasta jo opiskeluaikanaan. 6.8. ilmestyvässä romaanissaan Kerro heille oliivipuista (Gummerus) Savolainen vie lukijan Granqvistin kenttätutkimusmatkoille Palestiinaan ja Helsingin yliopistoon, missä naistutkija kohtasi monia vastoinkäymisiä. Miksi Granqvist jäi Suomessa pimentoon, vaikka hän teki vaikuttavaa akateemista tutkimusta?

ENNAKKOTIEDOTE: Women’s Prize for Fiction -palkinnon voittanut esikoisromaani kielletyistä tunteista, intohimon ja kontrollin ristivedosta sekä historian kipeistä salaisuuksista9.6.2026 08:47:00 EEST | Tiedote

Hollantilais-israelilaisen Yael van der Woudenin esikoisromaani Paljon vartija (Gummerus) on noussut kansainväliseksi menestystarinaksi: Teos julkaistaan lähes 30 kielellä, se voitti arvostetun Women’s Prize for Fiction -palkinnon sekä oli Booker-palkinnon ehdokkaana. Lumoava ja älykäs romaani on kivunnut myyntilistoille eri puolilla maailmaa. Se ilmestyy Marianna Kurton suomentamana 29.7.

Tiedonjulkistamisen valtionpalkinto Timo R. Stewartille kirjasta Palestiina ja Israel – Historia karttoina8.6.2026 09:01:00 EEST | Tiedote

Kirjailija Timo R. Stewartille myönnetään tiedonjulkistamisen valtionpalkinto teoksesta Palestiina ja Israel – Historia karttoina (Gummerus). Syksyllä 2025 ilmestynyt kirja käy läpi Palestiinan ja Israelin historiaa selittäen alueen konfliktia yleistajuisesti ja kronologisesti eri aikakausien karttojen avulla. Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnot ovat tunnustus tiedonjulkistamisen yhteiskunnallisesta merkityksestä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye