Anna Varpula on nimitetty Elon vastuullisen sijoittamisen johtajaksi
MMM, MBA Anna Varpula on nimitetty työeläkeyhtiö Elon vastuullisen sijoittamisen johtajaksi 11.10.2021 alkaen. Ennen nimitystä Varpula on työskennellyt muun muassa Sp-Rahastoyhtiössä ja Valtion Eläkerahastossa.
Elossa Varpula vastaa Elon vastuullisen sijoittamisen strategiasta ja operatiivisesta johtamisesta. Hän raportoi tehtävässään sijoitusjohtaja Hanna Hiidenpalolle.
– Anna Varpulalla on laaja osaaminen sijoittamisen vastuullisuusasioissa sekä vahva ja monipuolinen kokemus sijoitusmarkkinoilta ja rahoitusalalta. Olemme iloisia saadessamme hänet kollegaksemme kehittämään yhdessä Elon vastuullista sijoittamista, sanoo Hiidenpalo.
– Vastuullisuus on merkittävä osa koko Elon toimintaa ja myös sijoittamisessa vastuullisuus ohjaa toimintaamme entistä enemmän. Olen innoissani päästessäni työskentelemään koko sijoitusorganisaation kanssa. On hienoa olla mukana Elon osaavassa joukossa, kertoo Anna Varpula.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sara SalomaaViestinnän suunnittelupäällikkö
Puh:044 550 5450sara.salomaa@elo.fiTietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä lähes joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin puolen miljoonan työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme noin 250 000 eläkkeensaajasta ja noin 30 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Elos placeringar avkastade 1,4 miljarder euro – kunderna gynnas av kostnadseffektiviteten27.10.2025 11:26:54 EET | Pressmeddelande
Arbetspensionsbolaget Elos placeringsavkastning var stark i januari–september, 4,5 procent. Solvensen stärktes och driftskostnaderna sjönk ytterligare. – Vi har lyckats överföra nyttan med kostnadsbesparingarna på våra kunder och stärkt vår marknadsställning, berättar verkställande direktör Carl Pettersson.
Elon sijoitukset tuottivat 1,4 miljardia euroa – asiakkaat hyötyvät kustannustehokkuudesta27.10.2025 11:26:54 EET | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elon tammi–syyskuun sijoitustuotto oli vahva, 4,5 prosenttia. Vakavaraisuus vahvistui ja liikekulut laskivat edelleen. – Olemme onnistuneet siirtämään kustannussäästöjen hyödyt asiakkaillemme ja vahvistaneet asemaamme markkinoilla, kertoo toimitusjohtaja Carl Pettersson.
Suomalaiset työntekijät ovat pomojaan valmiimpia uuden kokeiluun6.10.2025 07:49:10 EEST | Tiedote
Vain puolet työssäkäyvistä suomalaista sanoo, että heidän työyhteisössään kehitetään työtä yhdessä. Tieto perustuu 10 000 suomalaisen työntekijän vastaukseen. Tämä osuus pitäisi olla merkittävästi suurempi, arvioi asiantuntija. Suomi on iskukykyinen vain jos tekoäly ja uudet teknologiat otetaan työpaikoilla täysimääräisesti käyttöön – ja se tehdään henkilöstön kanssa yhdessä.
Nyförsäljningen av försäkringar var rekordstark och placeringsavkastningen positiv i den turbulenta omvärlden15.8.2025 08:57:00 EEST | Pressmeddelande
Arbetspensionsbolaget Elos placeringsavkastning utvecklades positivt i januari–juni trots den instabila omvärlden. Solvensnivån var alltjämt stabil och rörelsekostnaderna minskade ytterligare jämfört med motsvarande period året innan. – Nya försäkringar säljs i rekordtakt och för närvarande är Elo det mest populära arbetspensionsbolaget mätt i antalet försäkringar, berättar verkställande direktör Carl Pettersson.
Vakuutusten uusmyynti ennätyksellisen vahva ja sijoitustuotto positiivinen turbulentissa ympäristössä15.8.2025 08:57:00 EEST | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elon tammi-kesäkuun sijoitustuotto kehittyi positiiviseksi huolimatta toimintaympäristön epävakaudesta. Vakavaraisuusasema pysyi vakaana ja liikekulut alenivat edelleen viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. – Uusien vakuutusten myynti on ennätysvauhdissa, ja tällä hetkellä Elo on vakuutusten kappalemäärissä suosituin työeläkeyhtiö, kertoo toimitusjohtaja Carl Pettersson.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
