Anne Horttanaisesta Keskuskauppakamarin varatoimitusjohtaja
30.8.2019 14:34:03 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Horttanainen on toiminut Keskuskauppakamarin johtajana vuodesta 2013 lähtien. Sitä ennen hän on työskennellyt lakimiehenä Keskuskauppakamarissa ja Työeläkevaikuttaja Tela ry:ssa.
Horttanaisen edeltäjä, varatoimitusjohtaja Leena Linnainmaa siirtyy uusiin tehtäviin DIF:n pääsihteeriksi 1.9.
Horttanaisen nimitys liittyy Keskuskauppakamarin organisaatiouudistukseen.
”Keskuskauppakamarin organisaatiota on muutettu vastaamaan uutta strategiaamme ja ennen kaikkea sitä, miten parhaiten saavutamme strategiamme mukaiset tavoitteet. Haluamme osaltamme vaikuttaa siihen, että Suomesta tulee maailman kilpailukykyisin maa panostamalla osaamiseen, infrastuktuuriin, kilpailukykyiseen talouteen ja kestävään julkiseen talouteen. Olemme lisänneet asiantuntijoidemme määrää, tiivistäneet johtoryhmäämme ja selkiyttäneet yksiköidemme toimintaa”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamarin johtoryhmään kuuluvat johtajat ovat yksiköidensä johtajia. Toimitusjohtaja Romakkaniemen lisäksi johtoryhmässä ovat varatoimitusjohtaja Anne Horttanainen, joka vastaa hallinnosta, taloudesta, henkilöstöstä sekä ICT:stä. Lisäksi hän toimii Keskuskauppakamari Palvelu Oy:n hallituksen puheenjohtajana. Johtaja Johanna Sipola vastaa vaikuttamisesta ja kilpailukyvystä, johtaja Pauliina Pulkkinen viestinnästä ja yhteistyöstä ja johtaja Timo Vuori kansainvälisyydestä ja kaupasta. Lisäksi johtoryhmään palkataan yritysten itsesääntelystä ja vastuullisuudesta vastaava johtaja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Helteillä ilmalämpöpumppujen tarve kasvaa – asentajan osaamisella merkitystä16.7.2026 10:57:24 EEST | Tiedote
Kesän hellejaksot näkyvät nopeasti ilmalämpöpumppujen kysynnässä ja korjaamisessa. Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju muistuttaa, että laitteen hankinnassa tai vanhan korvaamisessa huomio kannattaa kiinnittää muuhunkin kuin hintaan. Erityisesti kiireessä tehdyt ratkaisut voivat lisätä virheiden riskiä, jolloin asentajan osaaminen ja kokemus korostuvat.
Ympäristöväittämiin täsmällisyyttä – pelkät vihreät lupaukset eivät enää riitä15.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Markkinoinnin itsesääntelytoimielin Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta (LTL) on soveltanut Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) päivitettyjä markkinointisääntöjä syksystä 2025 lukien. ICC:n mukaan yleistä tai epämääräistä ympäristöväittämää ei pääsääntöisesti saa käyttää ilman täsmennystä. Myös ympäristöväittämiä koskeva lainsäädäntö kiristyy keväällä 2027. Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta on antanut kuluvan vuoden aikana tulkinta-apua useiden yritysten ympäristöväittämiin.
Keskuskauppakamari: Perintö- ja lahjaveron uudistus toimisi myös Suomessa – Ruotsi osoittaa suunnan14.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Ruotsissa tehdyt perintö- ja lahjaveron uudistukset ovat vahvistaneet yritysten kasvua ja kotimaista omistajuutta. Keskuskauppakamari katsoo, että vastaava uudistus voisi toimia myös Suomessa.
Naisten osuus pörssiyhtiöiden hallituksen jäsenistä uuteen ennätykseen – osuus nyt jo 37 prosenttia9.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Naisten osuus pörssiyhtiöiden hallituksen jäsenistä nousi tänä vuonna 37 prosenttiin, joka on jälleen uusi ennätys. Ennätykset saavutettiin myös kaikissa yritysten kokoluokissa. Hallituksen sukupuolijakauma on tasapuolinen jo 84 prosentissa pörssiyhtiöistä. Tiedot käyvät ilmi Keskuskauppakamarin tuoreesta naisjohtajakatsauksesta.
Kesä vetää venekaupoille – ole tarkkana veneen kokonaiskustannusten kanssa8.7.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Kesälomien alkaessa kiinnostus veneisiin kasvaa, vaikka venekauppa on ollut viime vuosina aiempaa vaisumpaa talouden epävarmuuden ja veneilyn kustannusten nousun vuoksi. Keskuskauppakamarin mukaan hinnan ohella ratkaisevaa on yhä useammin se, mitä veneen mukana todella saa: kunto, varustelu ja tulevat kustannukset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme