Antti Tuurin uusin romaani paljastaa taiteilija Arvid Bromsin elämän merkilliset käänteet.

Nuoruudessaan Broms opiskeli taiteita Pariisissa ja Lontoossa, mutta hän luki jonkin aikaa myös Helsingin yliopistossa lakia ja jopa teologiaa. Levoton mieli -romaanissaan Tuuri kertoo, kuinka Broms sekaantui 1930-luvulla juutalaisten salakuljettamiseen ja passien väärentämiseen. Hänet tuomittiin useaan kertaan vankilaan monenlaisista väärennöksistä ja petoksista. Broms oli viidesti naimisissa ja hänellä oli kiihkeä, monivaiheinen rakkaussuhde myös näyttelijätär Emmi Jurkkan kanssa.
”Asuin lapsena Lappajärvellä ja muistan taiteilija Arvid Bromsin, joka muutti vuonna 1958 asumaan sinne viidennen vaimonsa kanssa. Taiteilija tuli joskus kirkonkylään myymään maalauksiaan, ja isäni osti häneltä muutaman taulun. Maailmaa nähneestä taiteilijasta liikkui paljon tarinoita; hän oli tuulahdus isosta maailmasta. Innostuin sattuman kautta tutkimaan Bromsin elämää, haastattelin hänet tunteneita ihmisiä ja pian minulla oli mainiot ainekset poikkeukselliseen taitelijaromaaniin”, kertoo Antti Tuuri.
Antti Tuurin teoksia on myyty 1,2 miljoonaa kappaletta ja niitä on käännetty 25 kielelle. Antti Tuuri on yksi Suomen arvostetuimpia ja tuotteliaimpia kirjailijoita. Hän on kirjoittanut mm. romaaneja, novelleja, näytelmiä, elokuva- ja tv-käsikirjoituksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirsi TähjänjokiMarkkinointi- ja viestintäjohtaja
Puh:040-7255374kirsi.tahjanjoki@otava.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Talousvaikuttajan vauhdikkaat muistelmat jatkuvat – Tervetuloa Björn Wahlroosin Nurkkahuone -kirjan julkistamistilaisuuteen 24.9.15.9.2025 14:04:00 EEST | Tiedote
Syksyn odotetuimmat muistelmat ilmestyvät! Wahlroosin muistelmasarjan jatko-osa on täynnä kuumia neuvotteluja, kihiseviä tilanteita, viiltäviä henkilökuvia ja rahavallan salonkeja.
Guinness World Recordsin 70-vuotisjuhlat huipentuvat uuteen ennätyskirjaan: mukana lähes 3 000 tuoretta, huikeaa ennätystä!15.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Maailman mahtavimmat, oudoimmat, jännittävimmät ja uskomattomimmat ennätykset on jälleen koottu yksiin kansiin. Guinness World Records 2026 -kirjassa on mukana ennätyksenrikkojia niin Suomesta kuin ulkomailtakin.
Kun yö pimenee, jännitys tihenee – syksyn uutuusdekkarit sykähdyttävät12.9.2025 12:20:41 EEST | Tiedote
Syksy tuo tullessaan jännityksen ystäville runsaasti uutta luettavaa, kun uutuusdekkarit valtaavat kirjahyllyt ja kuulokkeet. Tarjolla on niin koukuttavia psykologisia trillereitä kuin perinteisiä rikosmysteerejä, jotka pitävät lukijan otteessaan viimeiselle sivulle asti.
Laura Malmivaara ja Antti Heikkinen tarjoilevat hersyvää sananvaihtoa keskeltä hiljaisinta Suomea dialogiromaanissa Pelkkää hyvää11.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pelkkää hyvää on Laura Malmivaaran ja Antti Heikkisen yhteisteos, joka vie lukijan suomalaisen pikkupaikkakunnan arkeen, baariin ja ihmisten välisiin kohtaamisiin.
Jani Toivolan lempeä Joulukalenteritalo kutsuu joulun ja yhteisöllisyyden äärelle10.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Mitä jos kerrostalon ikkunat olisivat joulukalenterin luukkuja? Jani Toivolan lämmittävän tarinan yhdessä tekemisen voimasta kruunaa Nadja Sarellin hurmaava kuvitus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme