Aviador Kustannus

Anu Kolmosen Partisaanivalssi nyt saatavilla myös äänikirjana

4.11.2022 09:00:00 EET | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa
Heinäkuussa 2022 julkaistu Anu Kolmosen esikoisromaani Partisaanivalssi on nyt saatavilla myös kuunneltavassa muodossa Pirjo Niinivirran lukemana.
Kansi: Satu Enstedt
Kansi: Satu Enstedt

Peräpohjolaan sijoittuva romaanin päähenkilö Anna perii isältään muistikirjan, johon hänen lisäkseen on tehnyt muistiinpanoja ”Joonas viis vee”. Anna oivaltaa isän merkintöjä tutkiessaan tämän syvän vierauden ja ulkopuolisuuden kokemuksen ja tajuaa saman tunteen hallinneen omaa elämäänsä. Tähän tunteeseen sekoittuu salaisuus suvun aatteellisista juurista sosialismin romahduksen jälkeisessä maailmassa, jossa vanhat taistelulaulut ovat muuttuneet hävettäväksi nostalgiaksi.

Partisaanivalssi, kirjoittajansa esikoisteos, on myös tarina Peräpohjolan vahvoista naisista ja heidän pakostaan pärjätä ilmapiirissä, jota leimaavat alituiset hylkäämiset ja kelpaamattomuuden tunteet. Monikerroksisen, rakenteeltaan hallitun romaanin lyyrinen ja aistivoimainen kieli luo voimakkaan kontrastin teoksen henkilöiden koettelemuksille.

Anu Kolmonen on Tervolassa syntynyt, Oulussa asuva kasvatuspsykologi ja kuvataiteilija, jolle ”ihimiset, sanat, kuvat, tarinat ja toisten ihimisten ymmärtäminen” ovat ”rakhaita. Niin ja potut. Aina on ruokaa kö vain on pottuja.”

KOLMONEN, ANU : Partisaanivalssi
ISBN 9789523811126
Ilmestymisaika: Lokakuu 2022
Äänikirja

Teos on saatavilla Kirjavälityksestä sekä äänikirjapalveluista.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Satu Enstedt
Kansi: Satu Enstedt
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Nyt saatavilla: Hannu Ignatiuksen tietokirja kokoaa yhteen kansan muistot Topi Sorsakoskesta15.9.2026 10:13:59 EEST | Tiedote

Hannu Ignatiuksen tietokirja On muisto vain... – Topi Sorsakoski on julkaistu Aviadorin kustantamana. Ähtäriläissyntyisen Pekka Tammilehdon eli suomalaisten paremmin tunteman Topi Sorsakosken kuolemasta tulee elokuussa 2026 kuluneeksi 15 vuotta. Kitaristina uransa aloittaneesta Tammilehdosta tuli 1980-luvun puolivälissä suomalaisten rakastama Topi Sorsakoski. Hän siirtyi 1990-luvun puolivälissä soolouralle. Hän esiintyi eri kokoonpanojen solistina ja nautti suurta suosiota tanssikansan keskuudessa. Hänen hieman resuinen kulkurityylinen olemuksensa, olavivirtamainen äänensä ja ystävällinen kansanmiehen luonteensa menivät suoraan suomalaisten sydämiin. Tamperelainen Hannu Ignatius (s. 1964) on koonnut suomalaisten muistot On muisto vain... – Topi Sorsakoski -kirjaksi. Aiemmin häneltä ovat ilmestyneet kohtaamisista Tapio Rautavaaran kanssa kertova Tapsa – koko kansan reissumies (2020) ja Olavi Virtaan liittyviä muistoja kokoava Muistojen Virta (2022). Kirjan julkkareita juhlistetaan Ähtär

Runokokoelma Auringonselkä muuttaa sanoiksi asioita, joihin sanat eivät meinaa riittää25.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Saaga Suonvierin runokokoelma Auringonselkä on julkaistu Aviador Kustannuksen kustantamana. Auringonselkä on runoteos menettämisen eri tavoista ja vaiheista, haurastuvasta muistista ja isovanhemmista. Teos kertoo siitä alueesta, jossa ei ole varma voiko vielä sanoa tuntevansa toisen: Lapsuuden kesistä, hyönteisistä, viimeisinä seisovista puista. Orvosta karitsasta, siskosta ja muistoista, jotka muuttuvat jokaisesta kosketuksesta. Tekohampaat mukissa tiskialtaan reunalla kuin näkisi jotain mitä ei pitäisi, sisäelimen miten kaikki talviyössä niin hiljaa vaellan mökin huoneissa, etsin peiton kahinaa, unen asentoa metsässä pöllö näkee lumenalaisen saaliin lentää kuin hiljaisuus voiko ajatella hellä hyräily, radiokanavan hakeminen hellalla kiehuva teevesi, nämä huoneet joissa sukupolvet kulkevat toistensa halki voiko ajatella saapuvan pehmein askelin ilman hampaita Saaga Suonvieri on lauluntekijä ja runoilija, jonka juuret ovat Torniossa ja Savossa. Hän julkaisee musiikkia ja keikkailee art

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye