Apollomatkat SUL:n juoksutapahtumien pääyhteistyökumppaniksi

Helsinki City Running Day on Suomen suurin juoksutapahtuma ja Naisten Kymppi maan suurin naisten lenkkeilytapahtuma. Apollomatkat näkyy jatkossa vahvasti molemmissa tapahtumissa sekä tapahtumien ennakkomarkkinoinnissa ja viestinnässä.
Apollomatkat on yksi Pohjoismaiden suurimmista matkanjärjestäjistä, jonka valikoimassa on rantalomia, treenilomia sekä kaupunki- ja viikonloppulomia. Vuosittain Apollon kautta maailmalle matkustaa noin miljoona asiakasta Pohjoismaista. Apollo Sports hotelleissa lomailee, liikkuu ja treenaa vuosittain yli 100 000 ammattilaista ja harrastajaa.
– Olemme iloisia ja tyytyväisiä SUL:n juoksutapahtumien ja Apollomatkojen kumppanuudesta. Yhteistyössä Apollomatkojen kanssa pystymme tarjoamaan juoksun harrastajille muun muassa laadukkaita ja räätälöityjä sporttilomaelämyksiä, sanoo Suomen Urheiluliiton markkinointiyhtiön Track & Finland Oy:n toimitusjohtaja Jari Töykkä.
– Yhteistyön tavoitteena on tarjota laadukkaita liikuntaelämyksiä niin kotimaassa kuin maailmalla sekä mahdollistaa juoksutapahtumien laadukkaat järjestelyt.
Samoin näkee Apollomatkojen PR vastaava Satu Kontulainen.
– Olemme innoissamme yhteistyöstä SUL:n ja juoksutapahtumien kanssa, sillä pääsemme kehittämään entistäkin parempia matkoja niin aktiiviliikkujille kuin harrastajillekin. Me Apollolla olemme seuranneet treenilomien kasvavaa suosiota jo pitkään, ja viime vuosina olemmekin panostaneet erityisesti Apollo Sports -hotellien ja -tuotteiden kehittämiseen, Kontulainen sanoo
Helsinki City Running Day järjestetään Helsingin Olympiastadionilla lauantaina 13. toukokuuta 2023. Naisten Kymppi on Helsingissä 25. toukokuuta.
Lisätietoja:
Jari Töykkä
Toimitusjohtaja
Track & Field Finland Oy
Puh. 040 553 3996
jari.toykka@sul.fi
Satu Kontulainen
Campaign Manager
Apollomatkat
satu.kontulainen@apollomatkat.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu KontulainenPR coordinator Apollomatkat (DER Touristik Nordic AB Filial i Finland)
satu.kontulainen@apollomatkat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Apollo on Pohjoismaiden johtavia matkanjärjestäjiä. Järjestämme tilauslentomatkoja, reittilentopohjaisia matkoja, treenimatkoja, risteilyjä ja kiertomatkoja. DER Touristik Nordic AB:n muodostavat Apollo Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa ja Suomessa, golfmatkoja järjestävä Golf Plaisir, luksusmatkoja järjestävä Lime Travel sekä hyvinvointikeskus Playitas Fuerteventuralla.
Suomessa Apollomatkojen valikoimaan kuuluvat valmismatkat kohteisiin Välimerellä, Lähi-idässä, Kaakkois-Aasiassa ja Kanariansaarilla sekä kaupunkilomat kaikkialle maailmaan. Apollomatkat tarjoaa parhaat 4- ja 5-tähden hotellit.
Apollomatkoilla oli v. 2019 n. 80 000 tyytyväistä matkustajaa ja se on Suomen neljänneksi suurin matkanjärjestäjä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Apollomatkat
Syyslomien matkapaketit lähes loppuunmyyty8.9.2025 16:11:09 EEST | Tiedote
Apollomatkojen mukaan syysloma-matkojen kysyntä on kasvanut noin 15 prosenttia verrattuna viime vuoteen. Lähes 90 % syysloma-ajan matkapaketeista on jo myyty
Kreikan saaret, jotka jokaisen pitäisi kokea22.8.2025 13:59:03 EEST | Uutinen
Kreikan saaristo on täynnä nähtävää ja koettavaa. Vietä seuraava loma Kreikan saaristossa ja löydä uusia suosikkeja!
Sansibar on Apollomatkojen talven uutuus1.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Paratiisirantoja, kulttuuria ja mausteviljelmiä. Apollomatkojen talven uutuus tarjoaa unohtumattomia elämyksiä.
Viisi syytä Kreikan suosioon lomakohteena15.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Apollon matkavaraukset Kreikkaan ovat nousseet peräti 20 prosenttia tulevalle kesälle. Tämä ei ole sattumaa - kerromme viisi syytä, miksi Kreikka on entistä suositumpi tänä vuonna.
90 % Apollomatkojen pääsiäisen lomista on myyty4.4.2025 12:02:44 EEST | Tiedote
Koulujen loma-ajat ovat perinteisesti ulkomaanmatkojen huippusesonkia. Tänä vuonna kysyntä myös pääsiäismatkoille on ollut suurta. Jo aikaisin helmikuussa monet pääsiäisen lähdöistä olivat täynnä. Nyt lähes koko sesonki on loppuunmyyty.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme