Apua väkivaltaan saa koko kesän
Lomakausi saattaa kärjistää tilanteita kotona. Apua lähisuhdeväkivaltaan on saatavilla myös juhannuksena. Ensi- ja turvakotien liiton chatit ja turvakodit ovat avoinna läpi kesän.
Loma-aikana tunnelma kotona voi kiristyä ja turvattomuus lisääntyä.
− Kesällä moni on lomalla ja myös alkoholia käytetään helposti enemmän, mikä voi johtaa tilanteiden kärjistymiseen kotona. Väkivaltaan tulisi hakea apua heti, kun olo on turvaton, oli kyse sitten henkisestä tai fyysisestä väkivallasta. Erityisen tärkeää avun hakeminen on silloin, kun väkivalta on jatkunut kauan tai jos perheessä on lapsia, asiantuntija Riina Karjalainen sanoo.
Väkivaltaa kokeneet ja väkivaltaisessa kodissa elävät tarvitsevat useimmiten ammattilaisen apua väkivallasta selviytymiseen. Myös väkivaltaa käyttävät tarvitsevat usein ammattiapua, jotta väkivalta loppuisi. Mitä aiemmin apua lähtee hakemaan, sitä parempi se on. Ensi- ja turvakotien liiton chat voi olla ensimmäinen askel ottaa väkivalta puheeksi ammattilaisen kanssa.
− Chatissa apua saa nimettömänä ja matalalla kynnyksellä. Turvakotiin voi tulla yksin tai lasten kanssa ympäri vuorokauden. Sekä turvakoti että avopalvelut ovat asiakkaille maksuttomia eikä asiakas tarvitse lähetettä.
Läheisen käyttämää väkivaltaa ei ole aina helppo tunnistaa. Väkivaltaa on lyöntien lisäksi esimeriksi alistaminen, nimittely, haukkuminen tai väkivallalla uhkailu. Pelko on riittävä syy hakea apua.
Avopalveluiden asiakasmäärät ovat kasvussa
Turvakotien asiakasmäärä laski vuonna 2021 toista vuotta peräkkäin (THL). Ennen koronapandemiaa asiakasmäärät olivat olleet kasvussa useita vuosia.
− Valitettavasti korona-aikana apua on haettu turvakodeista vähemmän, vaikka lähisuhdeväkivalta ei ole vähentynyt. Väkivalta jää liian usein tunnistamatta esimerkiksi terveydenhuollon palveluissa eikä henkilöitä osata ohjata avun piiriin. Positiivista kuitenkin on, että Ensi- ja turvakotien liito avopalveluiden asiakasmäärät ovat samalla kasvaneet, Karjalainen sanoo.
Ensi- ja turvakotien liiton chatissa voit keskustella väkivallasta nimettömästi ja helposti. Chatti on auki jokaisena arkipäivänä. Kesäkuussa klo 12–18, heinäkuussa klo 13–15 ja elokuussa klo 12–18. Kahdenkeskisessä keskustelussa auttamassa ovat väkivaltatyön ammattilaiset.
Ensi- ja turvakotien liiton yhdistykset ylläpitävät 19 turvakotia eri puolilla Suomea. Turvakodit ja väkivallan avopalvelut, mukaan lukien chatit, auttavat vuosittain yli 10 000 ihmistä. Turvakotiin voi tulla yksin tai lasten kanssa ympäri vuorokauden. Turvakoti on asiakkaille maksuton.
Yhteyshenkilöt
Riina Karjalainen
Ensi- ja turvakotien liitto, asiantuntija, perhe- ja lähisuhdeväkivaltatyö
p. 044 097 0790, riina.karjalainen@etkl.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Asemamiehenkatu 4 A, 7. krs
00520 HELSINKI
09 4542 440http://www.ensijaturvakotienliitto.fi
Ensi- ja turvakotien liitto - Olemme valtakunnallinen lapsi- ja perhejärjestö, joka auttaa vaikeissa ja turvattomissa oloissa eläviä lapsia ja perheitä sekä tekee perheväkivaltaa ehkäisevää työtä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ensi- ja turvakotien liitto
Nuoret kokevat seurustelusuhteissa vakavaa väkivaltaa15.6.2022 11:41:07 EEST | Tiedote
Nuoret kokevat seurustelusuhteissa monenlaista väkivaltaa. Nuori ei välttämättä tiedä, millainen kohtelu kuuluu seurustelusuhteeseen ja mikä ei ole ok. Ihana seurustelu -kampanja muistuttaa, että seurustelun kuuluu olla ennen kaikkea ihanaa.
Päihdeongelmaisten vauvaperheiden kuntoutus vaikeuksissa14.6.2022 08:55:14 EEST | Tiedote
Päihteitä käyttävien odottavien ja vauvaperheiden kuntoutukseen pääsy on vaarantunut. Kunnissa ohjautuminen ympärivuorokautiseen kuntoutukseen ei toimi, vaikka päihteiden käyttö on lisääntynyt. Viime vuosina valtio on varannut erillisen määrärahan päihdeäitien palveluihin siirtymävaiheena soteen. Sotemyllerrys jatkuu, mutta valtion talousarviosta puuttuu määräraha siirtymänä soteen ensi vuodelle.
Hyvä teko lapselle -palkinto Ruuhkavuosirakkautta-podcastille30.5.2022 16:16:00 EEST | Tiedote
Ensi- ja turvakotien liitto on myöntänyt Hyvä teko lapselle -palkinnon 2021 Ruuhkavuosirakkautta-podcastille ja sen tekijöille Heta Kärjelle ja Krista Pohjanlehdolle. He ovat podcastissaan lisänneet myönteisempää puhetta lapsiperhearjesta ja ruuhkavuosista. Kärjen ja Pohjanlehdon tapa käsitellä ruuhkavuosiarkea tukee hienolla tavalla lapsiperheiden jaksamista.
Vaunulenkki vauvoille -kampanjalla autetaan Ukrainan sodasta paenneita vauvoja ja lapsia4.5.2022 14:08:22 EEST | Tiedote
Ensi- ja turvakotien liitto aloittaa uudenlaisen kampanjan, jossa kerätään kävellen varoja Ukrainasta paenneille lapsille. Lahjoitusvaroilla kustannetaan vaippoja, tuttipulloja ja muita välttämättömiä tarvikkeita sekä tukea vanhemmuuteen sotaa paenneille perheille.
Ensi- ja turvakotien liitto: Järjestöjen tarjoama apu tulee turvata25.4.2022 14:22:49 EEST | Tiedote
Ensi- ja turvakotien liitosta haki viime vuonna apua lähes 24 000 henkilöä. Määrä on pysynyt ennätyksellisen korkeana koko korona-ajan. Erityisesti apua haetaan lähisuhdeväkivallan ja perheen jaksamisen ongelmien vuoksi. Liitto on huolissaan järjestöjen auttamistyön jatkumisesta hyvinvointialueilla ja toimintaedellytysten säilymisestä kunnissa tulevaisuudessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme