Arinalta 50 000 € lasten ja nuorten toimintaan

Osuuskauppa Arina on jakanut Pidetään yhdessä Pohjoisen puolta -tukea (aiemmin Kannustajat) vuodesta 2013, 50 000 € kerrallaan. Tukea ovat voineet hakea pohjoissuomalaiset lasten ja nuorten liikuntaseurat, avustus- ja hyväntekeväisyysjärjestöt sekä muut yhteisöt, jotka kohdentavat tuen lasten ja nuorten toimintaan.
Tänä vuonna hakemuksia tuli ennätysmäärä ja äänestykseen hyväksyttiin 105 yhteisöä, jotka aikoivat kohdistaa tuen pohjoissuomalaisten lasten ja nuorten toimintaan.
Asiakasomistajien äänet ratkaisivat
Kuten aiemminkin, myös tänä vuonna Osuuskauppa Arinan asiakasomistajat saivat päättää tuensaajat äänestämällä. Äänestyskutsun saivat asiakasomistajat, jotka olivat ilmoittaneet sähköpostiosoitteensa, eivätkä olleet kieltäneet tutkimuskyselyitä.
Äänestyksessä annettiin yli 10 000 ääntä. Ennätyksellisen hakijamäärän myötä tuensaajiksi valittiin 30 eniten ääniä saanutta yhteisöä, alueellinen tasapuolisuus huomioiden. Pohjoisimmat tuensaajat ovat Kolarista ja Sodankylästä, eteläisin Raahesta.
Suurimman äänimäärän ja maksimituen (á 5 000 €) saivat Pohjois-Suomen Syöpälapsiperheet sekä Hope ry Oulu. Mukaan saatiin useita uusia tuensaajia, muun muassa Oulun 4H-yhdistys:
- Useampi perhe on toivonut lapsille meiltä toimintaa myös elokuun alkuun. Tällä rahalla voimme vastata toiveisiin ja järjestää sekä kerhoja että yön yli -leirin Hietasaaressa. Suuri kiitos tuesta! iloitsee Oulun 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Mirja Kaartinen.
- Lasten ja nuorten harrastusmahdollisuuksien tukeminen on lähellä pohjoissuomalaisten yhteisesti omistaman osuuskaupan sydäntä. Arinan sponsoroinnista merkittävä osa kohdistetaan lasten ja nuorten toimintaan. Osallistamme asiakasomistajat päättämään tuensaajista. Pidämme yhdessä pohjoisen puolta, alueellinen tasapuolisuus huomioiden, kiteyttää Osuuskauppa Arinan vastuullisuus- ja viestintäjohtaja Pasi Ruuskanen.
Arinan Pidetään yhdessä pohjoisen puolta -tuensaajat:
- Pohjois-Suomen Syöpälapsiperheet, 5 000 €
- Hope ry Oulu, 5 000 €
- Mannerheimin Lastensuojeluliiton Pohjois-Pohjanmaan piiri ry, 4 258 €
- Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lapin piiri ry, 4 047 €
- Oulun 4H-yhdistys, 2 019 €
- Oulun Seudun Yhden Vanhemman Perheet ry, 1 837 €
- Perheiden tukipalvelut ry, 1 665 €
- Pattijoen Urheilijat juniorit ry, 1 665 €
- Ajax-Sarkkiranta ry, 1 521 €
- Kiimingin Kiekko-Pojat ry, 1 397 €
- Oulun Naisfutis ry, 1 349 €
- FC Santa Claus Juniorit, 1 330 €
- Haukiputaan Heitto ry, 1 263 €
- Sodankylän Pallo ry, 1 224 €
- Lapin Pelastusliitto ry, 1 205 €
- Pohjois-Pohjanmaan partiosäätiö sr., 1 157 €
- Oulun Lippo Juniorit ry, 1 148 €
- Haukiputaan Pallo ry, 1 119 €
- Oulun Luistinseura ry, 1 100 €
- Meri-Lapin Yhden Vanhemman Perheet ry, 1 081 €
- Oulun Pyrintö ry, 1 052 €
- Kemin Palloseura ry, 1 004 €
- Kiimingin Urheilijat ry, 995 €
- Rovaniemen Palloseura ry, 985 €
- Pohjan tytöt ja sissit ry, 956 €
- Kolarin Kontio, 956 €
- Raahen Vesa ry, 947 €
- Oulun Kärpät 46 ry, Kärpät U16, 937 €
- Ponkilan Pantterit ry, 928 €
- Limingan Niittomiehet ry, yleisurheilujaosto, 851 €
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Ruuskanenvastuullisuus- ja viestintäjohtaja
Puh:+358 50 430 1747pasi.ruuskanen@sok.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 195 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 538 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina
Rukan Break Sokos Hotellin suunnitelmat etenevät Kuusamossa – rakentaminen käynnistyy syksyllä 202525.6.2025 13:59:57 EEST | Tiedote
Uuden Break Sokos Hotellin rakentamissuunnitelmat etenevät sujuvassa yhteistyössä Kuusamon kaupungin kanssa. Arinan tavoitteena on luoda Rukalle upea hotelli-, ravintola- ja kahvilakokonaisuus, joka tulee täyttämään kaupungin tavoitteet, tulevien asiakkaiden toiveet sekä liiketoiminnalliset edellytykset. Hotellin suunnittelussa korostuvat Kuusamon kaunis luonto ja Rukan elämyksellisyys.
Vahvempaa yhteistyötä koulutuksen ja elinkeinoelämän välillä Lapissa – REDU ja Osuuskauppa Arina solmivat kumppanuussopimuksen16.6.2025 14:14:04 EEST | Tiedote
Lapin suurin ammatillisen koulutuksen järjestäjä, Rovaniemen koulutuskuntayhtymä REDU, ja alueen yksi merkittävimmistä työllistäjistä, Osuuskauppa Arina, ovat solmineet kumppanuussopimuksen, jonka tavoitteena on vahvistaa koulutuksen ja työelämän välistä yhteistyötä koko Lapin alueella.
Osuuskauppa Arina Oulu2026 Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden vapaaehtoistoiminnan pääyhteistyökumppaniksi – Luvassa myös oululaisia osallistava designyhteistyö Susanna Sivosen kanssa15.5.2025 09:00:24 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan tavoitteena on rakentaa ja vahvistaa kulttuuria, joka ei sulje ketään ulkopuolelle. Tämä kulttuuri-ilmastonmuutos ohjaa myös Oulu2026-vapaaehtoistoiminnan yhteistyökumppanuutta. Euroopan kulttuuripääkaupunkivuosi tulee tarjoamaan vapaaehtoistyötä yli tuhannelle paikalliselle, ikää, taustaan, sukupuoleen tai väriin katsomatta. Arina on myös sopinut oululaisia osallistavasta designyhteistyöstä taiteilija Susanna Sivosen kanssa.
Ruoan verkkokaupan palvelut kehittyvät: kuljetusrobotit Haukiputaan ja Oulunsalon S-marketteihin sekä Foodoran kuljetukset uusiin myymälöihin Oulussa ja Rovaniemellä29.4.2025 07:58:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan suositut robottikuljetukset laajenevat toukokuussa Haukiputaan ja Oulunsalon S-markettien asiakkaiden käyttöön. Robottikuljetukset ovat osa Arinan ja Starship Technologiesin yhteistyösopimusta. Starship Technologies on maailman johtava autonomisten kuljetusrobottien kehittäjä ja valmistaja. Arina laajentaa myös yhteistyötä Foodoran kanssa Oulussa Mäntylän, Myllyojan ja Kuivasjärven sekä Rovaniemiellä Korkalovaaran ja Rantavitikan Sale-myymälöihin.
Arinan vuoden 2024 parhaat työryhmät ja päälliköt palkittiin – Vuoden päällikkö-palkinto Sale Keminmaan Mervi Viitalalle9.4.2025 10:38:41 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina palkitsi vuoden 2024 parhaat työryhmät ja päälliköt Levillä pidetyillä päällikköpäivillä. Palkintokategorioina olivat vuoden tulokas, vuoden kasvattaja, vuoden työryhmät ja päälliköt sekä vuoden ryhmäpäällikkö. Kaikista palkituista päälliköistä Arinan vuoden päällikön Askelmerkkejä-kiertopalkinnon pokkasi itselleen Sale Keminmaan myymäläpäällikkö Mervi Viitala.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme