Arinan hallinto kokoontui hybridisti – syyskokousten päätöksiä
14.12.2020 11:30:04 EET | Osuuskauppa Arina | Tiedote

Evästystä strategian toimeenpanoon ja viestintään
Omistajien edustajien tärkeä tehtävä on toimia sanansaattajina kotitalouksien ja toimivan johdon välillä huolehtien, että osuuskaupan olemassaolon tarkoitus, palvelujen ja hyötyjen tarjoaminen omistajille toteutuu käytännössä.
Edustajiston kokouksen jälkeisen keskustelun teemana oli Arinan päivitetyn strategian tärkeimmät tavoitteet omistajien näkökulmasta. Bonus, edullinen ruokakori ja S-mobiilin palvelut nousivat esille tärkeimpinä omistajuuden etuina. Kehityskohteissa korostui osuustoiminnan tunnettuuden lisääminen, erityisesti nuorten keskuudessa.
Omistajia edustavan hallinnon yhteystiedot löytyvät Arinan market- ja liikennemyymälätoimipaikoista sekä osoitteesta arina.fi/hallinto. Omistajat voivat antaa palautetta myös suoraan toimipaikoissa, Arina.fi sivuilla sekä S-mobiililla.
Edustajisto valitsi hallintoneuvoston jäseniä kaudelle 2021-2023 ja tilintarkastajat vuodelle 2021
Edustajisto on toimielin, joka kokoontuu kahdesti vuodessa ja mm. päättää syksyisin sääntömääräisesti hallintoneuvoston jäsenyydet, tilintarkastajat ja kokouspalkkiot. Koronasta johtuen edustajisto kokoontui lauantaina 21.11. hybridisti etäyhteyksien avulla.
Edustajisto valitsi nimeämisvaliokunnan esityksen mukaisesti hallintoneuvostoon erovuoroisista jäsenistä 3-vuotiselle jatkokaudelle Susanna Junttilan Rovaniemeltä, Matti Pikkaraisen Oulusta, Juha Puron Kemistä, Antti Raution Oulusta, Minna Siiran Kempeleestä sekä Markku Taramaan Torniosta. Uutena jäsenenä hallintoneuvostoon valittiin Matti Pöykkö Rovaniemeltä.
Arinan esimiehet ovat valinneet hallintoneuvostoon edustajikseen Juha Pellikan ja varajäseneksi Heikki Salmelan.
Matti Pöykön siirtyessä hallintoneuvoston jäseneksi, kutsutaan edustajistoon hänen tilalleen Eija Pahtakari Rovaniemeltä.
Osuuskauppa Arinan ja sen kaikkien tytäryhtiöiden tilintarkastajina jatkavat tilikaudella 2021 KHT Esa Harttunen sekä tilintarkastusyhteisö PwC Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KTM, KHT Sami Posti. Esa Harttusen varatilintarkastajana tulee toimimaan KHT Annukka Peltoniemi PwC Oy:stä.
Edustajisto päätti, että kokouspalkkiot vuodelle 2021 pysyvät samana kuin vuonna 2020. Edustajiston jäsenille maksetaan 300 €/kokous, kokouksen puheenjohtajalle 1,5-kertaisena ja nimeämisvaliokunnan jäsenille 210 €/kokous. Hallintoneuvoston puheenjohtajalle maksetaan 1800 €/kk, varapuheenjohtajalle 700 €/kk ja kaikille jäsenille 320 €/kokous. Tilintarkastajille maksetaan laskun mukaan.
Edustajiston kokouksen lopuksi hallintoneuvoston puheenjohtaja ilmoitti, että toimitusjohtaja käyttää mahdollisuuden siirtyä seuraavaan elämänvaiheeseen vuoden 2021 lopussa.
Hallintoneuvosto valitsi hallituksen vuodelle 2021
Hallintoneuvosto on toimielin, joka kokoontuu vähintään kolmesti vuodessa ja mm. vahvistaa keskeiset strategiat ja taloudelliset tavoitteet sekä valitsee hallituksen jäsenet. Hallintoneuvosto kokoontui 27.11. niin ikään etäyhteyksien avulla.
Hallintoneuvosto valitsi keskuudestaan vuodelle 2021 puheenjohtajaksi Matti Pikkaraisen ja varapuheenjohtajaksi Antti Latolan, molemmat Oulusta.
Hallintoneuvoston nimeämisvaliokunnan esityksestä hallituksessa jatkavat vuonna 2021 Johanna Bluemink, Kari Juntunen ja Veli Rajakangas Oulusta sekä Elsi Malkki Rovaniemeltä. Arinan sääntöjen mukaisesti hallituksen puheenjohtajana toimii osuuskaupan toimitusjohtaja Veli-Matti Puutio. Sihteeriksi valittiin hallintojohtaja Reima Loukkola.
Hallintoneuvosto hyväksyi kokouksessaan Arinan tulos- ja investointitavoitteet vuodelle 2021.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matti Pikkarainenhallintoneuvoston puheenjohtaja
Puh:+358 44 788 4087matti.pikkarainen@sok.fiReima Loukkolatuleva hallintojohtaja
Puh:+358 50 595 1972reima.loukkola@sok.fiVeli-Matti Puutiotoimitusjohtaja
Puh:+358 50 539 8807veli-matti.puutio@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 200 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 511 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina
Ruoan verkkokauppa kasvaa Arinassa – robottikuljetukset, tunnin toimitukset ja keskitetty keräily helpottavat arkea12.5.2026 09:58:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan ruoan verkkokaupan kehitys on jatkunut myönteisenä koko kevään. Kasvu näkyy arjessa, kun yhä useampi asiakas hyödyntää verkkokauppaa osana viikoittaisia ruokaostoksia. Tilausmäärien kasvaessa palvelut laajenevat uusiin myymälöihin, ja kotiinkuljetukset on keskitetty ruoan verkkokaupan keräilykeskukseen Oulun, Kempeleen, Haukiputaan, Limingan ja Tyrnävän alueilla. Kehitystyössä yhdistyvät automaatio, robotiikka ja osaava henkilökunta, mikä näkyy asiakkaille entistä sujuvampana palveluna.
Osuuskauppa Arinan uusi edustajisto on valittu – Yli 55 000 asiakasomistajaa äänesti Arinan vaaleissa28.4.2026 20:01:50 EEST | Tiedote
S‑vaalilautakunta on julkistanut Osuuskauppa Arinan kevään 2026 osuuskauppavaalien tuloksen. Äänioikeutta käytti 55 708 asiakasomistajaa, ja äänestysprosentti oli 27,6 prosenttia (- 4,6 %). Edustajistoon valittiin 65 jäsentä, jotka toimivat arjen ääninä ja viestinviejinä Arinan hallinnon ja asiakasomistajien välillä. Edustajistoon valitut ja kaikkien ehdokkaiden äänimäärät on julkaistu arina.fi/vaalit vaalisivuilla. S-vaalilautakunta kiittää asiamiehiä, ehdokkaita ja äänestäjiä aktiivisuudesta.
Uusi S-market Levi vahvistaa alueen päivittäispalveluja – moderni myymälä tuo Levin alueelle laajat valikoimat ja helpon asioinnin22.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina avaa uuden S-market Levin torstaina 23.4.2026. Noin 9,5 miljoonan euron investointi tuo Levin alueelle modernin ja asiakaslähtöisesti suunnitellun päivittäistavarakaupan, jossa sujuva asiointi, arjen helppous ja alueen erityispiirteet ovat keskiössä.
Osuuskauppa Arina mukaan Oulun elämysareena- ja Raksila-hankkeen kehitystyöhön22.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina on solminut yhteistyösopimuksen SRV:n ja Trevian Asset Managementin kanssa Oulun elämysareenan ja Raksilan alueen kehittämiseen liittyen. Yhteistyö tukee Raksilan alueen kokonaisvaltaista kehittämistä ja tähtää merkittävään Oulun vetovoimaa vahvistavan elinvoimahankkeen edistämiseen.
Hiukkavaaran ja Zeniitin S-marketit vahvistavat kasvavien alueiden päivittäispalveluja– modernit myymälät palvelevat asiakkaita laajoilla valikoimilla ja edullisella hintatasolla10.3.2026 07:56:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Arina avaa torstaina 12.3. klo 10 kaksi uutta S-market-yksikköä: S-market Hiukkavaaran Ouluun ja S-market Zeniitin Kempeleeseen. Uudet, moderneilla palveluilla varustetut myymälät tarjoavat laajat valikoimat, sujuvan asioinnin ja energiatehokkaat ratkaisut kasvavien alueiden asukkaiden arkea helpottamaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

