Arkean armoton leikkauslinja uudelleen agendalla – JHL aloittaa Arkeassa lakon keskiviikkona 17. marraskuuta
16.11.2021 21:00:07 EET | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
JHL on tehnyt yhdessä Arkean työntekijöiden kanssa yhtiölle useita säästöesityksiä, mutta kiinteistö- ja ruokapalveluita tuottava Arkea Oy:lle ne eivät ole kelvanneet. JHL ei voi suostua Arkean aikomuksiin sopimusshoppailla itselleen halvempi työehtosopimus. Yhtiö aikoo heikentää rajusti yli 1 000 hengen työehtoja. JHL:llä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin aloittaa lakko.
Lakko alkaa keskiviikkona 17. marraskuuta kello 12.00. Se koskee kaikkea työtä, jota JHL:n jäsenet tekevät Arkean Turun kohteissa. Lakkoa rajataan niin, että se ei vaaranna kenenkään henkeä, turvallisuutta tai omaisuutta.
Lakko näkyy esimerkiksi päiväkotien ja koulujen ruokailuissa, koska Arkea toimittaa ateriat Turun kaupungin päivähoitoyksiköihin, perus- ja ammattikouluihin ja lukioihin.
– Ammattiliiton tehtävänä on huolehtia siitä, että työstä saatava palkka riittää kunnolliseen elämään. Arkea on palannut uudestaan työntekijöitä kurittavalle sopimusshoppailun linjalle. On järkyttävää, että Turun kaupungin päättäjät ovat antaneet siunauksensa tällaiselle toiminnalle eivätkä ole esittäneet keinoja tilanteeseen, esimerkiksi lisärahoitusta. On valitettavaa, että turkulaiset joutuvat kiistassa kärsimään, mutta meillä ei ole muuta vaihtoehtoa tässä tilanteessa, JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine painottaa.
Turun kaupungin omistama Arkea Oy suunnittelee vaihtavansa nykyisen työehtosopimuksensa halvempaan. Sopimusshoppailu tiputtaisi entisestään pienipalkkaisten työntekijöiden kokonaisansioita 15–30 prosenttia tehtävistä ja työajoista riippuen. Työehtojen heikentäminen ei paranna palveluiden laatua eikä lisää tuottavuutta.
JHL korostaa, että liitto on valmis jatkamaan työtaisteluita, jos Arkea ei peru suunnitelmiaan työehtojen heikentämisistä.
JHL taisteli edellisen kerran Arkean työehtoshoppailua vastaan kaksi vuotta sitten. Tällöin työehtoshoppailu saatiin kuriin kahden lakon voimin.
– Olemme valmiita tälläkin kertaa puolustamaan jäsentemme työehtoja loppuun saakka, puheenjohtaja Niemi-Laine korostaa.
Lisätiedot:
Puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine 040 702 4772
Aluepäällikkö Maaret Laakso 040 5444 887
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL:n lakkovaroitukset yksityisellä sosiaalipalvelualla yhä voimassa - JHL:lle ei mahdollisuutta neuvottelutuloksen sopimiseen27.2.2026 20:40:35 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n edustajisto on käsitellyt myöhään perjantai-iltana yksityisen sosiaalipalvelualan tilannetta. JHL:llä ei ole ollut mahdollisuutta allekirjoittaa aiemmin samana päivänä syntynyttä neuvottelutulosta ja sen lakkovaroitukset ensi ja seuraavalle viikolle ovat yhä voimassa.
Fackförbundet JHL varslar redan för tredje gången om strejk inom den privata socialservicebranschen23.2.2026 13:23:19 EET | Pressmeddelande
JHL varslar om en ny strejk inom den privata socialservicebranschen 10–12.3.2026. Strejken omfattar allt arbete vid Välmåendebranschen Hali rf:s medlemsföretag inom den privata socialservicebranschen.
Ammattiliitto JHL:ltä jo kolmas lakkovaroitus yksityiselle sosiaalipalvelualalle23.2.2026 13:23:19 EET | Tiedote
JHL antaa yksityiselle sosiaalipalvelualalle uuden lakkovaroituksen ajalle 10.–12.3.2026. Työtaistelu koskee yksityisellä sosiaalipalvelualalla kaikissa Hyvinvointiala Hali ry:n jäsenyrityksissä tehtävää työtä.
Trade Union JHL issues a third strike warning for the private social services sector23.2.2026 13:23:19 EET | Press release
JHL issues a new strike warning for the private social services sector for the time period 10–12 March 2026. This industrial action applies to work in the private social services sector at all member companies of the Finnish Association of Private Care Providers.
Privata socialservicebranschens förhandlingar svårt fastkörda – JHL varslar redan för andra gången om strejk16.2.2026 14:00:16 EET | Pressmeddelande
Den privata socialservicebranschens kollektivavtalsförhandlingar har blivit långdragna, och JHL sätter fart på dem med ett andra strejkvarsel för 3–5.3.2026. Strejken gäller allt arbete vid Välmåendebranschen Hali rf:s medlemsföretag.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

