Asianajotoimisto Castrén & Snellman ensimmäisenä mukaan Keskuskauppakamarin Ihmisoikeussitoumukseen
17.11.2021 13:00:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Ihmisoikeussitoumus auttaa jäsentämään ihmisoikeuksien johtamista organisaatiossa ja vastaamaan vastuullisuutta koskeviin odotuksiin. Ihmisoikeusvastuutyön etenemisestä raportoidaan Keskuskauppakamarin vastuullisuuslautakunnalle vuosittain ja Ihmisoikeussitoumus-tunnuksen käyttöoikeus myönnetään vuodeksi kerrallaan.
Ensimmäisenä Ihmisoikeussitoumus-järjestelmään on liittynyt asianajotoimisto Castrén & Snellman. Toimiston mukaan tasa-arvo- ja monimuotoisuuden edistäminen kulkee keskeisesti mukana yrityksen toiminnassa.
”Henkilöstömme kouluttautuu monimuotoisuusteemoihin esimerkiksi osana perehdytystä ja asiantuntijaluennoilla. Teemme lisäksi vuosittain erillisen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskyselyn henkilöstöllemme. Ihmisoikeussitoumuksen myötä toimintaamme arvioidaan vuosittain, ja se on jo nyt konkretisoinut ihmisoikeustyön merkitystä myös alihankintaketjuissamme”, sanoo Castrén & Snellmanin osakas, Head of Sustainability Anna Kuusniemi-Laine.
Castrén & Snellman on myös kiinnittänyt huomiota oikeustieteellisen alan pariin hakeutuvien monimuotoisuuteen.
”Tänä syksynä aloitimme työharjoitteluyhteistyön, jonka avulla haluamme herättää kiinnostusta juristin työtä kohtaan sellaisissa yläkouluissa, joista ei tyypillisesti hakeuduta oikeustieteellisten opintojen pariin”, Castrén & Snellmanin henkilöstöjohtaja Outi Ruohola jatkaa.
Ihmisoikeudet ovat laaja käsite
”Ihmisoikeustyö ei tarkoita vain lapsityövoiman käytöstä pidättäytymistä ja turvallisia työoloja toisella puolella maailmaa, vaan myös esimerkiksi tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustyötä työyhteisössä. Eli sitä, kohdellaanko esimerkiksi työnhakijoita tasapuolisesti sukupuolesta, etnisyydestä ja iästä riippumatta”, muistuttaa Keskuskauppakamarin vastuullisuusasiantuntija Antti Turunen.
Ulkopuolisen puolueettoman toimijan tekemä säännöllinen arviointi auttaa toteuttamaan ihmisoikeustyötä myös käytännössä. Tulevaisuudessa kovimmista osaajista on entistäkin kovempi kilpailu, ja vastuullisuuden edelläkävijöillä on etulyöntiasema työmarkkinoilla.
”Sen lisäksi, että ihmisoikeustyö on hyvää bisnekselle, se on ennen kaikkea oikein”, sanoo Turunen.
Lisätietoja:
Antti Turunen, vastuullisuusasiantuntija, Keskuskauppakamari, 041 517 9707, antti.turunen@chamber.fi
Anna Kuusniemi-Laine, osakas, Head of Sustainability, 040 522 8761, anna.kuusniemi-laine@castren
Outi Ruohola, henkilöstöjohtaja, Castrén & Snellman, 040 8244 681, outi.ruohola@castren.fi
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Liikuntaedun käyttö laajenee ainakin kuntosaliohjelmiin ja välinevuokraukseen – mutta mikä lasketaan fyysiseksi aktiivisuudeksi?21.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Työnantajien tarjoaman liikuntaedun käyttömahdollisuudet laajenevat merkittävästi. Sääntelyyn jää edelleen tulkinnanvaraisuutta ja epäjohdonmukaisuuksia, huomauttaa Keskuskauppakamari. Esimerkiksi avantouinnin ja saunomisen sekä monien luontoharrastusten kohtelu joudutaan arvioimaan tapauskohtaisesti.
Keskuskauppakamari: Kun suomalainen ostaa, talouskasvu kiihtyy – ”Jokainen voi vaikuttaa hyvinvointimme kasvuun”14.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan talouskasvun edelleen vauhdittumisen kannalta olennaista on, että Venäjän hyökkäyssodan jälkeisen epävarmuuden vuoksi säästöihin kertynyttä rahaa saadaan liikkeelle kulutukseen. ”Miljoonien kuluttajien ostopäätökset lisäävät vettä talouskasvun myllyyn ja vauhdittavat hyvän kierrettä”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamari: Oppilailta vaadittava enemmän – “Kutosen osaamisella ei voi saada kasia”13.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Suomalaisnuorten oppimistulokset ovat heikentyneet selvästi, mutta arvosanat eivät ole laskeneet samassa tahdissa. Keskuskauppakamari ehdottaa perusopetukseen kansallista oppimisen seurantamallia ja taitotason mittausta, joka nostaisi vaatimustasoa ja yhdenmukaistaisi arviointia.
Keskuskauppakamari: Moni ei tiedä, että poimituista marjoista tai pullopanteista pitää maksaa tietyissä tapauksissa verot7.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesän marjastuskausi on parhaimmillaan, ja moni suomalainen hankkiikin lisätuloja myymällä itse poimimiaan marjoja tai palauttamalla kesän aikana kertyneitä pulloja ja tölkkejä. Keskuskauppakamarin mukaan näihin liittyvät verosäännöt eivät kuitenkaan ole kaikilta osin selkeitä. "Esimerkiksi pullopantteihin liittyvää verotusta tulisi selkeyttää", sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.
Keskuskauppakamari: Naisten osuus First North -yhtiöiden hallituksen jäsenistä laski 27 prosenttiin5.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
First North -yhtiöiden hallitusten monimuotoisuus poikkeaa pienistä pörssiyhtiöistä erityisesti hallituksen sukupuolijakauman, hallituksen jäsenten taustojen sekä toimikauden keston osalta. Tiedot selviävät Keskuskauppakamarin naisjohtajakatsauksesta. First North -markkina on varsinaista pörssilistaa kevyemmin säännelty markkinapaikka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme