Asiantuntijoiden palkat laahaavat perässä
18.9.2021 11:37:09 EEST | Insinööriliitto IL ry | Tiedote
Salon mukaan eroa on kyettävä kuromaan umpeen, mikäli Suomi aikoo osaamisen suhteen pysyä muiden kelkassa.
– Maan kilpailukykyä ja yritysten menestystä on vuosien ajan revitty asiantuntijoiden ja ylempien toimihenkilöiden, myös insinöörien ja muiden tekniikan alan ammattilaisten, selkänahasta. Siihen on ehdottomasti saatava muutos. Palkkauksen suhteen ero verrokkimaihin on kurottava umpeen, Salo sanoo.
Salon mukaan asiantuntijoiden palkkaus vaikuttaa myös yritysten mahdollisuudesta kilpailla osaajista. Hän puhui tänään Helsingissä Insinööriliiton luottamushenkilöpäivillä. Paikalla oli yhteensä yli sata luottamushenkilöä yksityiseltä ja julkiselta sektorilta.
Salo muistutti, että korkeasti koulutetut asiantuntijat ja ylemmät toimihenkilöt ovat useilla aloilla koko ajan kasvava henkilöstöryhmä. Esimerkiksi teknologiateollisuudessa Ylemmät toimihenkilöt YTN:n sopimuksiin kuuluu enemmän palkansaajia kuin ammattiliitto Pron ja Teollisuusliiton vastaaviin yhteensä.
– Kun julkista keskustelua katsoo, tätä ei uskoisi. Julkista keskustelua hallitsevat muut tahot, työehtosopimuksia on tehty muiden kuin asiantuntijoiden ehdoilla. Tähän on ehdottomasti saatava muutos.
Salon mielestä muuttuneessa työmarkkinatilanteessa on syytä lopettaa puhuminen Suomen mallista. Hänen mielestään sellaista ei ole koskaan ollut eikä pidä koskaan tulla.
– Työnantajien muille myymä, heidän sanelemansa malli oli vanha jo ennen kuin se edes syntyi. On oltava askeleen edellä, katsottava tulevaisuuteen. Suomen malli on historiallisesti ollut vaurautta ja vakautta tuonut yhdessä sopiminen, ei yksipuolinen saneleminen, Salo painotti.
– Kun työmarkkinoita uudistetaan, tehdään se edelleen oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti sopimalla. Sen on mahdollistettava myös alakohtaisten ja eri henkilöstöryhmien välisten vääristymien korjaaminen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
puheenjohtaja Samu Salo 040 184 2290
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 70 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Insinööriliitto ja OAO tekivät oikeuskanslerille kantelun ministeriöstä27.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Insinööriliitto ja OAJ:n Ammatilliset Opettajat haluavat oikeuskanslerin selvittävän, onko opetus- ja kulttuuriministeriö laiminlyönyt valvontavelvollisuutensa tilanteissa, joissa yliopistot ovat hankkineet määräysvallan ammattikorkeakoulujen omistusjärjestelyissä.
Insinööriliitto liputtaa ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen yhteistyön puolesta20.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salon mielestä ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen rakentava yhteistyö, jossa osapuolet jatkavat itsenäisinä toimijoina, on erinomainen vaihtoehto ammattikorkeakoulujen omistusjärjestelyille.
Insinööriliitto aikoo tehdä ostotarjouksia ammattikorkeakouluista7.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Insinööriliitto valmistelee ostotarjouksen tekemistä kaikista ammattikorkeakouluista, joita joku yliopisto ei ole vielä ostanut. Tällä hetkellä on menossa prosessi Kajaanin, Karelian ja Savonian ammattikorkeakouluista, joiden osake-enemmistöä myös Itä-Suomen yliopisto havittelee.
Insinööriliitto: Saatavuuslisän poisto uhkaa tekniikan opetuksen laatua1.4.2026 08:45:18 EEST | Tiedote
Insinööriliitto pitää tekniikan saatavuuslisää merkittävänä osana ammattikorkeakoulujen tekniikan opettajien palkkausta. Liiton mukaan saatavuuslisän säilyttäminen on tärkeää käynnissä olevissa ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvotteluissa.
Insinöörien palkat nousivat, mutta epävarmuus kasvoi7.1.2026 08:00:53 EET | Tiedote
Tekniikan alan asiantuntijoiden ansiokehitystä varjostavat pelko oman työpaikan pysyvyydestä, työttömyyden kasvu ja vastavalmistuneiden vaikeudet löytää ensimmäistä työpaikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
