Asuinkorttelin yhteisöllisyyttä vauhdittavat muunneltavat yhteistilat ja sujuva tiedonkulku
20.6.2022 09:35:01 EEST | Asuntosäätiö | Tiedote

Asuntosäätiö, Setlementtiasunnot ja Hoas toteuttivat vuosina 2016–2017Jätkäsaareen yhteensä 262 asunnon yhteisöllisen Sukupolvienkorttelin. Sukupolvienkortteli suunniteltiin eri-ikäisten ja eri tavalla asuvien ihmisten toiveita kuunnellen. Asuntosäätiö rakennutti kortteliin 47 Hitas-omistusasuntoa, Setlementtiasunnot 113 vuokra-asuntoa ja Hoas 102 vuokra-asuntoa.
Sukupolvienkorttelin asukkaille keväällä 2022 teetetyn kyselyn mukaan valtaosan mielestä yhteisöllisyys korttelissa toteutui vähintään kohtalaisesti koronan aiheuttamista haasteista huolimatta. Suurin osa asukkaista koki asuinkorttelissa turvallisuutta ja kotoisuutta sekä pystyi toteuttamaan itselleen merkityksellisiä asioita. Korttelissa on vakiintunut tapa tervehtiä muita asukkaita.
Yhteisiltä tiloilta vaaditaan muunneltavuutta
Sukupolvienkorttelissa kolmen kerrostalon asukkaille luotiin tavallista enemmän yhteisiä tiloja, joissa tavata muita asukkaita. Korttelissa on muun muassa korttelin läpi kulkeva sisäkatu, yhteinen olohuone keittiöineen, kuntosali, korttelipesula, musiikkihuone, verstas sekä yhteisiin kohtaamisiin kannustavia aulatiloja.
Kyselyssä asukkaat pitivät tärkeänä yhteisten tilojen ja piha-alueiden käytännöllisyyttä, turvallisuutta ja viihtyisyyttä.
”Sukupolvienkorttelista saadut kokemukset vahvistivat käsitystämme siitä, että asuintalojen yhteistiloja kannattaa keskittää, ja tilojen tulee olla muunneltavia. Uusien asuinkortteleiden suunnittelussa tulee panostaa yhteistilojen monikäyttöisyyteen, jotta tilat palvelevat koko korttelin asukkaita erilaisissa elämäntilanteissa”, sanoo Asuntosäätiön myyntijohtaja Tom Salomonson.
Tiedonkulku ja yhteiset pelisäännöt tukevat yhteisöllisyyttä
Kahden ensimmäisen vuoden ajan Sukupolvienkorttelissa toimi palkattu korttelivalmentaja, joka auttoi ja kannusti asukkaita yhteisen tekemisen löytämisessä ja ylläpitämisessä.
Asukkaille teetetyn kyselyn perusteella joka neljäs asukkaista koki yhteisöllisyyden toteutuneen hyvin. Valtaosan mielestä yhteisöllisyys toteutui kohtalaisesti.
”Ensimmäisinä vuosina yhteisöllisyyden tukeminen korttelissa onnistui hyvin, mutta niin korona-aika kuin korttelivalmentaja-hankkeen päättyminen vähensivät kohtaamisen ja yhteisen toiminnan mahdollisuuksia”, sanoo Setlementtiasuntojen kehityspäällikkö Marja Mesimäki.
Joka neljäs asukkaista koki, että korttelilla tulisi olla oma vakituinen työntekijä, joka kuuntelee eri talojen asukkaiden mielipiteitä ja edistää yhteistä tekemistä sekä yhteisistä pelisäännöistä viestimistä. Erikseen yhteisen tekemisen koordinointiin nimetty henkilö tukisi yhteisöllisyyttä etenkin asumisen alkuvaiheessa.
”Tiedonkulkuun on kiinnitettävä erityistä huomiota silloin, kun asukkaat vaihtuvat. On tärkeää, että korttelin käytännöt ja yhteiset tilat tulevat tutuksi heti alussa, jotta osallistuminen yhteiseen tekemiseen on helpompaa”, toteaa Hoasin palvelupäällikkö Anna Lassus.
Sukupolvienkortteli palkittiin laadukkaasta rakentamisesta vuonna 2017 Vuoden Parhaat ARA-neliöt -tunnustuspalkinnolla sekä Yhdyskuntasuunnittelun seuran Vuoden 2018 Rakennuttamisen Ruusu -palkinnolla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot
Tom Salomonson
myyntijohtaja
Asuntosäätiö
p. 020 161 2276
tom.salomonson@asuntosaatio.fi
Marja Mesimäki
kehityspäällikkö
Setlementtiasunnot
p. 050 465 7862
marja.mesimaki@setlementtiasunnot.fi
Anna Lassus
palvelupäällikkö
Hoas
p. 09 5499 0245
anna.lassus@hoas.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Asuntosäätiö on yksi suurimpia suomalaisia asuinkiinteistöjen omistajia Suomessa. Tarjoamme lähes 18 000 kotia 32 paikkakunnalla; asokoteja, vuokrakoteja ja omistuskoteja. Vuosittain käynnistämme noin 400 uuden asunnon tuotannon. Liikevaihtomme vuonna 2021 oli lähes 200 miljoonaa euroa. Kaiken toimintamme ytimessä ovat vastuullisuus ja yleishyödyllisyys: emme tavoittele välitöntä voittoa tai taloudellista etua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Asuntosäätiö
Joka neljäs suomalainen kaipaa asumiseen yhteisöllisyyttä – keinutuoli on kotinostalgian ykkönen5.10.2026 14:43:34 EEST | Tiedote
Suomalaiset kaipaavat asumiseen menneiltä vuosikymmeniltä yhteisöllisyyttä. Asuntosäätiön tutkimuksen mukaan joka neljäs suomalainen ikävöi spontaania naapurikyläilyä ja lähes yhtä moni matalan kynnyksen naapuriapua. Kotinostalgia näkyy myös kodin esineissä, joista erityisellä lämmöllä muistellaan keinutuolia.
Asuntosäätiön 50 uutta asumisoikeusasuntoa valmistuivat Espoon uuteen Mårtensbron kaupunginosaan30.9.2026 09:02:02 EEST | Tiedote
Asuntosäätiön kahdeksankerroksinen asumisoikeuskohde on valmistunut Espoonlahteen Mårtensbron uudelle asuinalueelle. Osoitteessa Kajuuttakuja 5 sijaitseva kohde on ensimmäinen Mårtensbrohon valmistunut uudiskohde. Kohteessa on yhteensä 50 asumisoikeusasuntoa, ja asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihinsa tällä viikolla.
Tutkimus: Enemmistö suomalaisista kokee kohtuuhintaisen asumisen toteutuvan huonosti28.9.2026 15:22:34 EEST | Tiedote
Yli puolet suomalaisista kokee kohtuuhintaisen asumisen toteutuvan Suomessa huonosti. Osuus on kasvanut selvästi kahden viime vuoden aikana. Asuntosäätiön tutkimuksen mukaan asuminen vie enemmän rahaa kuin suomalaiset pitävät kohtuullisena. Samalla myös huoli asumiseen liittyvistä poliittisista päätöksistä on kasvussa.
Asuntosäätiön uudet asumisoikeusasunnot valmistuivat Pirkkalaan27.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Asuntosäätiön uusi kuusikerroksinen asumisoikeuskohde on valmistunut Pirkkalaan. Kohteessa on 37 asumisoikeusasuntoa, ja asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihinsa tällä viikolla.
Tutkimus paljasti kyläilykadon – yli puolet suomalaisista ei koe voivansa mennä naapuriin kylään9.7.2026 10:07:04 EEST | Tiedote
Asuntosäätiön tutkimus paljastaa, että suomalaiset tervehtivät naapureitaan tunnollisesti, mutta kahvikutsut naapurin luo jäävät usein haaveeksi. Yli puolet suomalaisista ei koe voivansa piipahtaa naapuriin kylään, vaikka joka kymmenes kaipaa enemmän yhteisiä hetkiä naapureidensa kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
