Atooppinen ihottuma hankaloittaa yli miljoonan suomalaisen elämää
14.9.2022 07:00:00 EEST | Allergia-, Iho- ja Astmaliitto ry | Tiedote
– Atooppinen ihottuma on yhtä yleinen sairaus kuin esimerkiksi siitepölyallergia. Molemmat voivat olla alihoidettuja. Atoopikko saattaa sopeutua oireisiinsa, vaikka iho on huonossa kunnossa, kutisee ja kirvelee, kertoo Allergia-, iho- ja astmaliiton asiantuntija Katariina Ijäs.
Atooppisen ihottuman keskeinen oire on ihon voimakas, usein yöunta ja päivittäistä elämää haittaava kutina. Yöunen häiriintymisen myötä elimistön normaali uni-valverytmi häiriintyy, palautuminen normaalista jokapäiväisen elämän rasituksesta huononee ja stressinsietokyky vähenee.
Tyypillistä on myös ihon kuivuus ja hilseily, punoitus ja ihon rikkoutuminen. Erityisesti talvella oireet pahenevat, kun sisäilma kuivuu rakennuksia lämmitettäessä ja ulkona on kylmää.
Allergia-, iho- ja astmaliitto painottaa, että atooppisen ihottuman vaikutukset jaksamiseen terveydenhuollossa tulisi ottaa tosissaan.
– Jos ihmisten atooppista ihottumaa hoidettaisiin nykyistä paremmin, paranisi sairastavien ja heidän perheidensä jaksaminen ja elämänlaatu. Samalla vähenisivät sairauspoissaolot töistä ja opinnoista, mikä hyödyttää paitsi sairastavaa myös koko yhteiskuntaa, Ijäs toteaa.
Atooppinen ihottuma vaikuttaa tutkitusti elämänlaatuun
Kansainvälisten tutkimustulosten mukaan vaikea atooppinen ihottuma voi vaikuttaa merkittävästi sairastavan elämänlaatuun ja -haluun. Masennus ja ahdistuneisuus ovat atooppista ihottumaa sairastavilla yleisiä.
Atoopikot nukkuvat huonosti, kokevat yleisen terveydentilansa huonommaksi kuin keskivertoväestö ja sairastavat keskimääräistä enemmän astmaa ja allergioita. Tutkimukset myös osoittavat, että lapsen atooppinen ihottuma heikentää koko perheen elämänlaatua.
Saman suuntaisia tuloksia atopian vaikutuksesta elämänlaatuun on saatu myös Allergia-, iho- ja astmaliiton kyselytutkimuksissa. Vuonna 2021 atopiaa sairastaville tehdyssä kyselyssä selvisi, että atooppinen ihottuma vaikuttaa noin neljänneksellä haitallisesti harrastuksiin, itsetuntoon ja työuraan. Viidesosa vastaajista koki oman hyvinvoinnin ja työkyvyn heikommaksi.
Samana vuonna atopiaperheille toteutetussa kyselyssä puolet vastanneista koki, että sosiaali- ja terveydenhuollossa ei ymmärretä ja huomioida riittävästi sairauden aiheuttamaa taakkaa perheelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atopiaa sairastavan kokemusasiantuntijan haastattelupyynnöt:
Verkkoasiantuntija Anu Sauliala, puh. 044 514 7957, anu.sauliala@allergia.fi
Katariina Ijäsasiantuntija, allergia, iho ja astma
Puh:040 188 1540katariina.ijas@allergia.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Allergia-, iho- ja astmaliitto parantaa allergiaa, ihosairauksia ja astmaa sairastavien sekä palovamman kokeneiden elämänlaatua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Allergia-, Iho- ja Astmaliitto ry
Ilmastonmuutos koettelee hengitystä – helle ja maastopalot pahentavat astmaa24.8.2026 06:12:00 EEST | Tiedote
Helleaallot ja laajat maastopalot Euroopassa muistuttavat, että ilmastonmuutos on myös terveyskysymys. Ilmastonmuutos lisää astman riskiä ja kuormittaa erityisesti hengityselinsairauksia sairastavia, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto.
Näin suojaat lapsen ihon auringolta12.6.2026 10:12:00 EEST | Tiedote
Iho muistaa saamansa auringon UV-säteilyn koko elämän ajan. Siksi lapsen suojaaminen auringolta on tärkeää jo varhaislapsuudesta lähtien. Paras suoja syntyy varjosta ja peittävistä vaatteista – aurinkovoide täydentää suojaa silloin, kun ihoa jää paljaaksi.
Huonosti hoidettu astma on viheliäinen matkakumppani4.5.2026 07:12:00 EEST | Tiedote
Jopa kymmenet tuhannet suomalaiset heräävät öisin astmaoireisiin, vaikka sairauden pitäisi olla hoidolla hallinnassa. Toimiva hoito ja oikea omahoito voivat helpottaa astmaa sairastavan arkea, muistuttaa Allergia-, iho- ja astmaliitto 4.–10.5. Astmatietoviikolla.
Astmabarometrissa myönteistä kehitystä – astman seurantaa edelleen kehitettävä20.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreen vuoden 2025 Astmabarometrin tulokset ovat monelta osin myönteisiä, mutta parannettavaakin on. Barometri osoittaa, että edelleen liian moni astmaa sairastavista jää ilman vuosittaista seurantaa.
Pollenallergi: Barn har också rätt till god vård13.3.2026 09:32:00 EET | Pressmeddelande
Allergi-, hud- och astmaförbundet vill under Allergiveckan påminna om att ett barns pollenallergi inte ska underskattas: otillräckligt behandlad allergi kan påverka barnets sömn, inlärning och livskvalitet negativt och öka risken för att utveckla astma. Med rätt behandling kan barnet ha en fullvärdig och aktiv vardag även under pollensäsongen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
