Atte Harjanne: Luottamuksella ja vakaudella hybridivaikuttamista vastaan
– Tärkein vastaus hybridivaikuttamiseen on rakentaa ja ylläpitää sellaista yhteiskuntaa, jossa ihmiset luottavat toisiinsa ja viranomaisiin, jossa todellisuudet eivät eriydy omiin kupliinsa ja joka noudattaa omia arvojaan ja periaatteitaan, Harjanne sanoo.
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen on aivan keskeinen, perustuslaissa todettu arvo Suomessa. Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen linja korostaa sääntöpohjaista kansainvälistä järjestelmää ja kansainvälistä oikeutta.
– Nämä eivät siis todellakaan ole kevyitä asioita, joista pitäisi luopua heti kun meitä koetellaan. Se, että Suomen kaltainen demokraattinen, ihmisoikeuksia kunnioittava, avoin oikeusvaltio ei pitäisi tiukasti ytimestään kiinni, voi hyvin olla yksi asioista, joihin vaikuttaja pyrkii. Maailma, jossa sortoa tai hengenvaaraa kokevilla ei ole mahdollista paeta ja hakea turvaa, jossa ihmisarvoa ei kunnioiteta ja jossa sopimukset ovat vain paperia, on juuri se maailma, jossa autoritääriset diktatuurit voittavat ja demokratia häviää, Harjanne linjaa.
Harjanne huomautti puheessaan, että poliittisen debatin tiimellyksessä on hyvä tiedostaa, ettei kansalliseen turvallisuuteen liittyvää tarkkaa pelikirjaa kannata avata kaikkien luettavaksi.
Valko-Venäjän toimet eivät Harjanteen mukaan kohdistu vain Puolaan, vaan tarkoitus on vaikuttaa koko Euroopan Unioniin.
– Mitä yhteinäisempään ja toimivampaan turvapaikkapolitiikkaan ja ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan unioni pystyy, sitä vähemmän altis se tällaiselle vaikuttamiselle on. Silloin voimme estää ihmisten käyttämisen voimapolitiikan välineenä, ja samalla huolehtia ihmisoikeuksien toteutumisesta myös unionimme rajoilla. Tämän puolesta Suomen on syytä jatkossakin tehdä töitä, Harjanne sanoo.
Harjanne käsitteli puheessaan myös hallituksen toimintakykyä ja Vihreiden päätavoitteita hallituksen loppukauden aikana.
– Koalitiohallituksessa on aina jännitteensä ja haasteensa ja välillä venyy ja paukkuu, mutta hallitus on pysynyt kasassa, toimintakykyisensä ja toteuttanut ohjelmaansa. Meille tärkeintä tietysti on, että ilmasto- ja luontotavoitteet otetaan tosissaan ja ne näkyvät tekoina kautta linjan, Harjanne sanoo.
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra: Petteri Orpo, missä on nyt hallituksen nollatoleranssi rasismille?12.12.2025 11:18:44 EET | Tiedote
Fatim Diarra peräänkuuluttaa pääministeri Orpolta vastuunkantoa tilanteessa, jossa hallituspuolueiden riveistä jälleen laiminlyödään sitoutumista rasismin vastustamiseen.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia lapsien suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta verkossa12.12.2025 09:58:03 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus aloittaa perustamaan Suomeen erillisen, valtakunnallisen keskuksen lapsiin verkossa kohdistuvan seksuaaliväkivallan tutkintaan ja paljastavaan poliisitoimintaan. Vastaavanlaiset yksiköt toimivat jo Ruotsissa ja Norjassa.
Vihreät edustajat suuressa valiokunnassa: Yritysvastuusääntelyn romuttaminen on Orpon takinkääntö10.12.2025 14:37:44 EET | Tiedote
Vihreiden edustajat suuressa valiokunnassa jättivät eriävän mielipiteen yritysvastuusääntelyn heikentämisen Omnibus I -paketista yhdessä sosiaalidemokraattien ja vasemmistoliiton edustajien kanssa. Vihreiden mielestä yritysvastuusääntely on merkittävä EU:n tason saavutus, jota Suomikin kannatti, ja sen purkaminen vesittää direktiivin tavoitteita dramaattisesti.
Vihreiden Forsgrén: Ministerin vastattava, miksi hallitus leikkaa työstä, jota se lupasi vahvistaa – leikkaukset uhkaa kasvattaa nuorten asunnottomuutta10.12.2025 13:07:13 EET | Tiedote
Hallitus on velkaa nuorille ja julkisuudelle selityksen siitä, miksi se on leikkaamassa STEA-rahoitusta työltä, joka ehkäisee nuorten asunnottomuutta. Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén vaatii sosiaali- ja terveysministeriltä välittömiä toimia päätöksen pysäyttämiseksi.
Vihreiden Tiina Elo kommentoi hallituksen susifarssia: “Arvoton näytelmä”9.12.2025 12:52:23 EET | Tiedote
Vihreitä maa- ja metsätalousvaliokunnassa edustava Tiina Elo esitti yhdessä vasemmistoliiton kanssa hallituksen luokattoman huonosti valmistellun metsästyslakiesityksen hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme