August-ehdokas: suomalaisen Ellen Strömbergin nuortenromaani ehdolla Ruotsin arvostetuimman kirjallisuuspalkinnon saajaksi
24.10.2022 19:00:00 EEST | Kustantamo S&S | Tiedote

Raati perustelee valintaa seuraavasti:
"Herkkä ja osuva kuvaus teini-iän murroskohdasta – kun unelmat siitä, kuka haluaisi olla, pitäisi yhtäkkiä toteuttaa käytännössä, kun kaverisuhteet joutuvat koetukselle ja kun ensirakkaus sekä kutkuttaa että pelottaa. Ellen Strömberg antaa uuden elämän nuortenkirjallisuuden ikonisimmille aiheille niin lukijaa kuin henkilöhahmojaankin kunnioittaen."
Ellen Strömberg kuvaa teini-ikää sekä sydänverellä että huumorilla ensimmäisessä nuortenromaanissaan Mehän vaan mennään siitä ohi (Vi ska ju bara cykla förbi, S&S 2022, suomentanut Eva Laakso).
Manda ja Malin käyvät ysiluokkaa. On kevätlukukausi, ja bestikset asuvat pienessä kunnassa, jossa ei todellakaan tapahdu juuri mitään. Parivaljakkoa kutsutaan pyöräilijöiksi, koska he niin usein pyöräilevät ympäriinsä jotakin jännää etsien – poikaa, juhlia, vähän rakkautta, mitä vain.
Strömberg vangitsee taiten sen hetken, kun on vielä niin kovin nuori, mutta pitää itse itseään jo tosi aikuisena. Kun omasta perheestä tuntuu olevan vain harmia ja kun pukeutumis- ja musiikkityyliä täytyy vaihtaa joka toinen viikko.
Otteita arvioista:
"Stömbergin kerronta on sekä nopeaa, hauskaa että vähäeleistä, ja se tekee kirjasta yhden kevään parhaista."
– Dagens Nyheter"Tiedättekö tunteen, kun on vasta ensimmäisessä luvussa ja tajuaa, että on ihan sama, mitä lopussa tapahtuu, kirjan lukee varmasti loppuun ihan vain, jotta saisi olla sen maailmassa? Siitä on kyse. Toivottavasti monet nuoret tarttuvat tähän lukuelämykseen."
– Expressen"Kun nuortenkirja on näin kiinnostava ja koskettava, se toimii myös kohderyhmäänsä vanhemmille lukijoille."
– Svenska Yle
***
Miten onnistut kuvailemaan teini-ikäisten mielenliikkeitä niin osuvasti?
– Olen edelleen jatkuvasti innokas, utelias, epävarma ja kateellinen, kuten päähenkilönikin. Lisäksi olen usein aika varma siitä että tiedän asiat paremmin kuin kukaan muu. Ehkä en koskaan oikein kasvanut aikuiseksi? Uskon silti myös, että teini-ikäisen mieli on pohjimmiltaan aika lailla samanlainen kuin aikuinen mieli, Strömberg sanoo.
Millainen olit itse ysiluokkalaisena?
– Kaipasin kovasti jonnekin muualle. Minusta piti tulla nuori, peloton toimittaja jolle maksetaan festareilla käymisestä. Olin lukenut Fittstim-kirjan ja olin hyvin tuore ja hyvin kiukkuinen feministi. Kuuntelin paljon Broder Daniel -yhtyettä ja vihasin kaikkia. Minulla oli mustaksi värjätyt hiukset ja ihan liikaa mielipiteitä.
– Internethän oli silloin vielä uusi juttu, eikä ollut ollenkaan itsestäänselvää, että kaikki on ulottuvillamme niin kuin nyt on. Siihen aikaan kotipaikkani Luodon ja kuvitellun toive-elämäni välillä oli todellinen maantieteellinen etäisyys.
Ellen Strömberg: Mehän vaan mennään siitä ohi (Vi ska ju bara cykla förbi, Schildts & Söderströms ja Raben & Sjögren 2022), suomentanut Eva Laakso.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna ForssViestintäpäällikkö
Puh:050 571 7522johanna.forss@sets.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Helsinki Literary Agencyllä ennätysvuosi – siirtyy Schildts & Söderströmsin omistukseen yrityskaupan myötä13.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Schildts & Söderströmsistä tulee kaupan myötä agentuurin ainoa omistaja.
Kustantamo S&S esittelee syksyn 2026 kirjat27.3.2026 10:07:01 EET | Tiedote
S&S:n syksyn listalta löytyvät muun muassa Anjet Daanjen suurromaani Laulu haikarasta ja dromedaarista, Richard Flanaganin genremääritelmiä kaihtava muistelmateos Seitsemäs kysymys sekä Jakob Norrgårdin riemastuttava kuvakirja Kipinä. Näiden lisäksi Anja Portinin Finlandia-palkittu Radio Popov saa odotettua jatkoa ja Taika Mannilan esikoisromaanissa pohditaan, mitä tapahtuu ikääntyneille it girleille.
Näin mafia valtasi Italian jalkapallokatsomot pandemian jälkeen – ultrien valta mureni25.3.2026 11:26:59 EET | Tiedote
Anton Montin tietokirja Ultrat – Väkivalta ja mafia Italian jalkapallokatsomoissa kuvaa, kuinka järjestäytynyt rikollisuus on soluttautunut italialaisiin faniryhmiin ja ottanut haltuunsa katsomoihin liittyviä toimintoja, kuten laittoman lippukaupan, fanituotemyynnin ja epäviralliset turvajärjestelyt.
Euroviisusankari Axel Åhman kuvaa esikoisromaanissaan pikkupaikkakuntien tulisieluja20.3.2026 10:04:07 EET | Tiedote
KAJ-yhtyeestä ja euroviisulavoilta tunnetun Axel Åhmanin esikoisromaani Tulisielu (suom. Katariina Kallio) kuvaa niitä sisukkaita ihmisiä, jotka pitävät pikkupaikkakunnat pystyssä. Tragikoominen romaani tarkastelee vapaaehtoistyön hintaa ja yhteisöllisyyden voimaa ajassa, jossa maaseudun elinvoima on koetuksella.
Kansainvälisen läpimurron tehnyt Villa Hilda jatkuu – Michaela von Kügelgenilta samana vuonna myös dekkarisarjan avaus13.3.2026 11:57:45 EET | Tiedote
Michaela von Kügelgen julkaisee tänä vuonna kolme romaania. Kansainväliseksi ilmiöksi nousseen Villa Hilda -sarjan toinen osa Kotiin saaristoon ilmestyy maaliskuussa, ja elokuussa ilmestyy uuden dekkarisarjan avaus. Villa Hilda -sarjan kolmas osa ilmestyy marraskuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




