Aurinkovoimala viiteen Asuntosäätiön kohteeseen

Asuntosäätiö asentaa kevään aikana aurinkovoimalat viiden kerrostalonsa katolle. Tavoitteena on lisätä aurinkovoimalat tulevina vuosina myös kaikkiin yhtiön 50 maalämpökohteeseen.
”Pyrimme rakentamaan aurinkovoimaloita noin viiden kohteen vuosivauhdilla. Uusiutuvan energian hyödyntäminen tukee tavoitettamme saavuttaa kiinteistöjemme hiilineutraalius vuoteen 2035 mennessä. Maalämpökohteissamme aurinkovoimaloiden käyttöönotto parantaa maalämpölaitteen hyötysuhdetta”, kertoo Asuntosäätiön kiinteistöpäällikkö Teemu Jalomäki.
Aurinkovoimaloiden arvioidaan tuottavan noin 10 prosenttia koko kiinteistön sähköntarpeesta. Auringosta saatava hyöty vaihtelee hieman aurinkopaneelikentän koon ja sääolosuhteiden mukaan. Esimerkiksi lumettomina talvina aurinkoenergiaa voidaan hyödyntää myös talvella.
Asuntosäätiö arvioi aurinkovoimaloiden kannattavuuden myös kaikissa peruskorjattavissa ja uusissa kohteissa. Tällä hetkellä rakenteilla olevista uudiskohteista aurinkovoimala tulee syksyllä Espoon Karakallioon valmistuvaan asumisoikeuskohteeseen. Kyseessä on Asuntosäätiön ensimmäinen kohde, jolle haetaan Joutsenmerkki-ympäristömerkkiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu JalomäkiKiinteistöpäällikkö
Energia-asiat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Asuntosäätiö on yksi suurimpia suomalaisia asuinkiinteistöjen omistajia Suomessa. Tarjoamme lähes 18 000 kotia 32 paikkakunnalla; asokoteja, vuokrakoteja ja omistuskoteja. Vuosittain käynnistämme noin 400 uuden asunnon tuotannon. Liikevaihtomme vuonna 2020 oli lähes 200 miljoonaa euroa. Kaiken toimintamme ytimessä ovat vastuullisuus ja yleishyödyllisyys: emme tavoittele välitöntä voittoa tai taloudellista etua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Asuntosäätiö
Uusia asumisoikeuskoteja valmistui Vantaan Kivistöön28.2.2023 08:30:00 EET | Tiedote
Asuntosäätiön uudet asumisoikeusasunnot ovat valmistuneet Vantaan Kivistöön, Spinellipolku 3:een. Asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihin tällä viikolla.
Helsingin Kruunuvuorenrantaan valmistui uusia asumisoikeuskoteja23.2.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Asuntosäätiön uudet asumisoikeusasunnot ovat valmistuneet Helsingin Kruunuvuorenrannan merellisiin maisemiin. Asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihin tällä viikolla.
Suvelan uudiskortteleille HURRAA! -palkinto10.2.2023 14:15:00 EET | Tiedote
Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunta palkitsi perjantaina 10.2. Suvelassa sijaitsevan Kirstinharjun uudiskorttelit HURRAA! -palkinnolla yhdessä ympäristö- ja rakennusvalvontakeskuksen kanssa. Tunnustus myönnetään erityisen ansiokkaasti ja onnistuneesti toteutetulle rakennettuun ympäristöön liittyvälle teolle, ja se jaettiin nyt yhdeksännen kerran.
Asuntosäätiöltä ja A-Kruunulta puurakenteinen kerrostalokortteli Helsingin Pohjois-Pasilaan22.12.2022 14:30:00 EET | Tiedote
Asuntosäätiö ja A-Kruunu rakennuttavat Pohjois-Pasilan Postipuistoon puurakenteisen korttelin, johon tulee Asuntosäätiöltä 89 asumisoikeusasuntoa ja A-Kruunulta 91 vuokra-asuntoa. Rakentaminen alkaa tammikuussa 2023 ja koko korttelin arvioitu valmistumisaika on vuoden 2024 lopussa.
Asuntosäätiön ja A-Kruunun Joustokortteli valittiin Malminkartanon portiksi16.12.2022 10:00:00 EET | Tiedote
Helsingin kaupunki toteuttaa Malminkartanossa kaupunkiuudistusta, johon haettiin kumppaneita Kehittyvä kerrostalo -ohjelman tonttihaun kautta. Kymmenen ehdotuksen joukosta parhaaksi arvioitiin Asuntosäätiön ja A-Kruunun Joustokortteli-suunnitelma. Malminkartanontien suunnittelualue on näkyvä paikka, joka toimii porttina Malminkartanoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme