Auttava puhelin -hyväntekeväisyyskampanja tuotti 17 000 euroa
19.8.2020 10:30:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote
Lähes kaksi viikkoa kestäneen kampanjan aikana DNA Kauppoihin tuotiin yhteensä noin 1700 tarpeettomaksi käynyttä puhelinta ympäristöystävälliseen ja tietoturvalliseen kierrätykseen. DNA lahjoitti niistä jokaisesta kymmenen euroa lyhentämättömänä Hope ry:lle, ja hyväntekeväisyyspotin kokonaissummaksi tuli 17 000 euroa.
DNA haluaa tukea ja edistää digitaalisen yhdenveroisuuden toteutumista koko Suomessa, ja on valinnut sitä varten yhteistyökumppaneikseen ja hyväntekeväisyyskohteikseen osaavat ja vaikuttavat toimijat, joista yksi on Hope ry.
– Hope ry tekee lapsiperheiden parissa arvokasta työtä digitaalisen yhdenveroisuuden puolesta. Älylaitteen puuttuminen vaikeuttaa arkea ja leimaa varsinkin nuoria, joiden kohdalla oman älylaitteen puuttuminen voi tarkoittaa vaaraa kaveripiirin ulkopuolelle jäämisestä, toteaa DNA:n viestintäjohtaja Vilhelmiina Wahlbeck.
Lahjoitetuilla varoilla Hope ry tulee hankkimaan asiakasperheilleen niiden kipeästi tarvitsemia älylaitteita. Laitteiden tarve on niin suuri, että jokaiselle laitteelle on vastaanottajat jo valittuina.
Älylaitteiden kierrätyksessä tietoturvallisuus ja ympäristöystävällisyys ovat välttämättömiä kriteerejä, sillä kännykässä on paljon materiaalia, joka voidaan ottaa uusiokäyttöön. Väärällä tavalla kierrätettynä vanha kännykkä taas on ympäristölle haitaksi. Kännyköiden kierrätys vähentää myös kasvihuonekaasupäästöjä: yhden matkapuhelimen kierrätyksellä DNA:n kautta voidaan säästää arviolta noin 40 kg hiilidioksidipäästöjä, mikä vastaa noin 220 kilometrin ajoa autolla.
DNA järjesti Auttava puhelin -kampanjan nyt toista kertaa. Edellisellä kerralla vuonna 2018 kampanjalla tuettiin SOS-Lapsikylän toimintaa.
Alun perin idea kampanjaan syntyi kesällä 2018 tehdystä tutkimuksesta, jossa DNA kysyi 6-16-vuotiaiden lasten vanhemmilta digitaalisesta yhdenvertaisuudesta. Tutkimuksen mukaan lähes puolet vastanneista oli havainnut, että mikäli lapsella ei ole älylaitetta, se asettaa lapsen ulkopuoliseen asemaan kaveripiirissään.
Lisätietoja medialle:
DNA:n tutkimus 2018: Vanhempien selvä enemmistö arvioi, että Suomessa esiintyy digitaalista eriarvoistumista lasten keskuudessa, lehdistötiedote 20.11.2018.
Vilhelmiina Wahlbeck, viestintäjohtaja, DNA Oyj,
puh. 044 040 1671, vilhelmiina.wahlbeck@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. Olemme Suomen suurin kaapelioperaattori. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö valittiin Suomen parhaaksi työpaikaksi vuonna 2019 Great Place To Work -tutkimuksessa suurten yritysten sarjassa. Vuonna 2019 liikevaihtomme oli 942 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Oulun kaupunki valitsi DNA:n tietoliikennepalveluiden toimittajaksi alueverkkoihin ja internetyhteyksiin22.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Oulun kaupunki on valinnut DNA:n alueverkkojensa ja internetyhteyksiensä toimittajaksi. Yhteistyön tavoitteena on varmistaa luotettavat ja skaalautuvat tietoliikenneyhteydet. Samassa yhteydessä DNA investoi Oulun seudulla ja laajentaa kuituyhteyksiään alueella.
City of Oulu selects DNA as provider of data communications services for regional networks and internet connections22.6.2026 09:00:00 EEST | Press release
The City of Oulu has selected DNA as the provider of its regional networks and internet connections. The aim of the cooperation is to ensure reliable and scalable data communications connections. At the same time, DNA will invest in the Oulu region and expand its fiber connections in the area.
Puuskainen myrsky voi katkaista netin hetkessä – näin nopeasti operaattori reagoi häiriöihin12.6.2026 13:35:00 EEST | Tiedote
Perjantaille varoitetut myrskypuuskat voivat kaataa puita ja katkaista yhteyksiä eri puolilla Suomea. DNA:n valvomon asiantuntija paljastaa, mitä verkon kulisseissa tapahtuu häiriötilanteessa ja miten suomalaisten netti pidetään toiminnassa myös sään ääriolosuhteissa.
Gusty storm can cut internet connection in an instant – How quickly a network operator responds to disruptions12.6.2026 13:35:00 EEST | Press release
Storm gusts forecast for Friday may fell trees and disrupt connections across Finland. A specialist from DNA’s operations center reveals what happens behind the scenes during disruptions and how Finns’ internet is kept running even in extreme weather conditions.
Koululaistutkimus: Reilu kolmasosa vanhemmista valinnut lapsen ensipuhelimeksi kellopuhelimen – niiden suosiossa huima loikka vuodessa11.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
DNA:n Koululaistutkimukseen tänä vuonna osallistuneista 5–12-vuotiaiden lasten vanhemmista 36 prosenttia kertoi hankkineensa kellopuhelimen lapsensa ensipuhelimeksi. Viime vuonna näin vastasi 16 prosenttia. Lisäksi entistä useammalla 5–9-vuotiaalla lapsella ei ole minkäänlaista puhelinta henkilökohtaisessa käytössään. Asiantuntijan mukaan näin nopeita muutoksia nähdään harvoin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
