Avain julkaisee kirjan suomalaisista liikemiehistä Afrikassa

Afrikan valloittajat – Yrittäjiä mahdollisuuksien mantereella -kirjassa pääsevät ääneen bisnesmiehet ja seikkailijat, jotka ovat lähteneet rakentamaan siltoja Suomen ja Afrikan maiden välille. Afrikassa niin liiketoiminnan haasteet kuin taloudelliset mahdollisuudet ovat suuremmat kuin missään muualla.
Tragediat, huijaukset ja muut vaikeudet ylittävät uutiskynnyksen. Menestyksestä ja korkeista liikevoittoprosenteista sen sijaan tiedetään vain vähän, ja etenkin tarinat menestysten takana ovat jääneet pimentoon. Teos kurkistaa yrittäjyyteen muun muassa kiertotalouden, turvallisuuden, pääomasijoittamisen, maatalouden ja uusiutuvan energian toimialoilla.
Pasi Nokelainen on ulkoministeriön viestintäsuunnitelija ja globaalikysymyksiin keskittyvän Kehitys–Utvekcling-lehden päätoimittaja. Työssään hän on erikoistunut kansainvälisen talouden, politiikan ja kehityksen kysymyksiin.
Esa Salminen on kirjailija ja toimittaja, joka on erikoistunut kansainvälisiin kysymyksiin. Hän on työskennellyt muun muassa Tuomas Milonoffin ja Riku Rantalan Madventures-kirjojen Mad Music ja Mad Spirit taustatoimittajana.
Lisätiedot
Avain, viestintäjohtaja Vilja Perttola, puh. 040 755 3319, vilja.perttola@avain.net
Avainsanat
Kuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.
Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Tittamari Marttisen romaani kuljettaa suhteiden solmuihin20.3.2023 10:31:25 EET | Tiedote
Avoimesti sinun on Tittamari Marttisen ensimmäinen aikuiselle lukijalle kirjoitettu romaani. Tarina kuljettaa lukijan keskelle mutkikasta parisuhdetta ja aikamme parisuhdeilmiöitä.
Hanna Pelttari nostaa esille itsensätyöllistäjän monipuoliset työtaidot16.3.2023 09:00:00 EET | Blogi
Itsensätyöllistäjät, yrittäjät ja freelancerit kehittävät työtaitojaan monipuolisesti - ja usein jopa itseltään huomaamatta. Itsensätyöllistäjän opas -kirjan yhdessä Sini Linterin kanssa kirjoittanut Hanna Pelttari kokoaa blogikirjoituksessan esimerkkilistaa näistä siirrettävistä taidoista.
Rakkaani ei tuota puhetta -kirja kertoo sairauden särkemästä perhearjesta8.3.2023 09:00:35 EET | Tiedote
Terhi Kunnaksen kirjoittama Rakkaani ei tuota puhetta -teos kertoo omakohtaisen tarinan siitä, kuinka varoittamatta saapunut sairaus mullisti nelilapsisen perheen arjen.
Anne Muhonen rohkaisee hakemaan iloa viherkasveista6.3.2023 09:30:00 EET | Blogi
Kirjailija ja kuvittaja Anne Muhoselle viherkasvit ovat ilon lähde. "Harrastuksen on tarkoitus tuottaa iloa, ei niinkään stressiä. Jos kasvi kaikesta huolenpidosta huolimatta nuupahtaa, se ei ole vaarallista, eikä se ole merkki peruuttamattomasta viherpeukalottomuudesta", lohduttaa Vasta-alkajan viherkasvikirjan kirjoittanut Anne Muhonen Kustantamon kuulumisia -blogissa.
Juri Nummelin: Suomalaiset kulttielokuvat – onko niitä?27.2.2023 11:41:28 EET | Blogi
"Jokainen tietää termin kulttielokuva, mutta kukaan ei osaa riittävän tarkasti määritellä, mitä se tarkoittaa", kirjoittaa tietokirjailija Juri Nummelin Kustantamon kuulumisia -blogissa, ja pohtii, mikä kulttielokuva on ja voiko sellaista edes tehdä. Nummelinin kirjoittama Suomalaisen elokuvan lyhyt historia (Avain) ilmestyi lokakuussa 2022.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme