Avoimen väylä keskustelun keskiössä Ruusupuistossa

Avoimen väylää yliopiston tutkinto-opintoihin on viime vuosina kehitetty systemaattisesti: Siitä on muodostunut varteenotettava hakutapa todistusvalinnan ja valintakokeiden rinnalle, ja avoimen väylä on kasvattanut suosiotaan hakutapana yliopistoon.
Jyväskylän yliopisto koordinoi kesäkuussa 2021 päättynyttä, valtakunnallista Toinen reitti yliopistoon -hanketta, jossa pilotoitiin erilaisia reittejä tutkintokoulutukseen. Kyseessä oli opetus- ja kulttuuriministeriön korkeakoulutuksen kehittämishanke, jossa oli mukana 11 yliopistoa ja useita eri oppiaineita.
Hankkeen edustajat ovat aiemmin todenneet, että jotta avoin väylä olisi merkittävä hakutapa, tarvitaan avoimen väyliä eri aloille, riittävästi avoimen väylän aloituspaikkoja, hakuvaihtoehdon näkyvyyttä sekä yhdenmukaisuutta yliopistojen käytänteissä.
Mitä avoimen väylälle kuuluu tällä hetkellä?
Aiheesta saapuvat Ruusupuistoon keskustelemaan mm. JYU avoimen johtaja Jukka Lerkkanen, yliopistonopettajat Päivi Patja ja Tiia Ikonen, JSBE:n vs. opintopäällikkö Janna Inkeroinen, Jyväskylän yliopiston vararehtori, professori Marja-Leena Laakso, LUT-yliopiston professori Hannu Rantanen sekä Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL ry:n koulutuspolitiikan asiantuntija Jani Kykkänen. Tilaisuuden juontaa JYU avoimen koulutuspäällikkö Paula Savela, joka toimi Toinen reitti yliopistoon -hankkeen projektipäällikkönä.
”Toinen reitti yliopistoon -hankkeessa mukana ollutta kauppatieteen väyläpilottia Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa on tutkittu ja arvioitu. Se tarjoaa erinomaisen mallin myös muiden väylien kehitystyölle. Vararehtori Marja-Leena Laakso kertoo miten avoimen väylän kehittämistyö jatkuu valtakunnassa, sillä TRY-hankkeen päätyttyä kehittämistyö on juurutettava osaksi normaalia opiskelijavalintojen kehittämistä”, Paula Savela sanoo.
Ruusupuisto tutkii ja keskustelee on noin kerran kuussa järjestettävä keskustelutilaisuus, joka tuo yliopistollisen tutkimuksen kaikkien ulottuville. Tilaisuuden järjestää Jyväskylän yliopiston avoin yliopisto.
Tilaisuutta on mahdollista seurata paitsi paikan päällä Ruusupuiston aulassa (Alvar Aallon katu 9, Jyväskylä), myös verkossa striiminä. Lisäksi tilaisuuden tallenne tulee myöhemmin katsottavaksi avoimen yliopiston verkkosivujen ajankohtaista-osioon (avoin.jyu.fi).
Tulethan tapahtumaan vain terveenä. Suosittelemme kaikille osallistujille maskin käyttöä ja huolellista käsihygieniaa.
Tutustu tilaisuuteen tarkemmin ja ilmoittaudu:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni Karhunen
Markkinointisuunnittelija
Avoin yliopisto
anni.r.karhunen@jyu.fi
+358 50 536 3474
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Avoimessa yliopistossa opiskelee vuosittain noin 25 000 opiskelijaa.
Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Tunteet muovaavat oppimista hoitotyön simulaatio-opetuksessa (Salo)9.1.2026 14:35:14 EET | Tiedote
Hoitotyön simulaatio-opetus herättää sairaanhoitajaopiskelijoissa voimakkaita tunteita, jotka vaikuttavat siihen, miten opiskelijat oppivat toimimaan yhdessä sekä valmistautuvat tulevaan työelämään. KM, TtM Virpi Salon väitöskirjatutkimus tuo esiin tunteiden merkityksen yhteisöllisessä oppimisessa hoitotyön simulaatio-opetuksessa.
Liikuntatieteellinen tiedekunta listattiin maailman parhaiden joukkoon – ShanghaiRankingissa sijoitus 25.8.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote
ShanghaiRanking on laittanut jälleen kerran järjestykseen maailman parhaat liikuntatieteelliset yliopistoyksiköt. Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan sijoitus on listalla 25. Sijoitus kertoo tiedekunnan erinomaisesta tasosta, sillä listalla on 300 liikuntatieteiden alan yksikköä yliopistoista ympäri maailman.
Väitös: Euroopan keskuspankki suhtautui viestinnässään selvästi vakavammin inflaation ylityksiin tavoitetasosta kuin alituksiin7.1.2026 11:16:58 EET | Tiedote
KTM Joni Heikkinen tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun taloustieteen väitöskirjassaan kotitalouksien odotuksia sekä viestinnän merkitystä makrotaloudessa. Väitöskirjan keskeinen tulos koskee Euroopan keskuspankin rahapoliittista viestintää, jonka mukaan EKP:n suhtautuminen inflaation poikkeamiin oli epäsymmetristä vanhan rahapoliittisen strategian aikana vuosina 1999–2021. Tuolloin inflaation ylityksiin hintavakaustavoitteesta suhtauduttiin selvästi vakavammin kuin sen alituksiin. Lisäksi väitöskirja osoittaa, että median sävy on yhteydessä inflaatio-odotuksiin eri väestöryhmissä, ja että verkkohakudata tarjoaa lisäinformaatiota lyhyen aikavälin talouskehityksen ennakointiin.
Ensimmäisen luokan opettajat hyötyivät kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta arviointipalautteesta5.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sekä Turun yliopiston tutkijat ovat selvittäneet opettajien ja rehtoreiden näkemyksiä heille toimitetusta kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta oppilaspalautteesta. Arviointipalaute sisälsi tietoa kokeiluun osallistuneiden oppilaiden luku- ja laskutaidosta sekä sosioemotionaalisista taidoista ensimmäisellä luokalla. Tulokset esitettiin oppilas- ja luokkatasoisesti suhteessa koko ikäluokkaan. Erityisesti uransa alkuvaiheessa olevat opettajat ja rehtorit hyötyivät saamastaan arviointipalautteesta. Lisäksi selvitettiin, missä määrin rehtorit hyödyntävät koulukohtaista koostetietoa tietojohtamisen tukena. Rehtoreiden tiedolla johtamisen käytännöissä olisi raportin mukaan vielä kehitettävää.
Väitös: Psykologinen joustavuus tukee urheilijoiden hyvinvointia (Ronkainen)5.1.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Kuuden viikon psykologisen joustavuuden harjoittelu voi parantaa urheilijoiden psyykkistä hyvinvointia sekä vähentää stressioireita, selviää PsM Hannaleena Ronkaisen väitöstutkimuksen tuloksista. Ronkainen väittelee psykologian tohtoriksi Jyväskylän yliopistossa perjantaina 16.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
