Avoimien työpaikkojen määrä kääntyi laskuun loppuvuodesta 2022
“Avointen työpaikkojen määrä laski vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä, kun vielä alkuvuodesta nähtiin selvää nousua edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Vuoden 2022 loppupuolella avoimien paikkojen määrä väheni ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2021 ensimmäisen neljänneksen, jonka jälkeen koronakriisistä palautumisesta johtuvan työvoiman kysyntäpiikin voidaan katsoa alkaneen”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Aleksi Neuvonen.
Avoimien työpaikkojen määrä väheni Helsinki-Uudellamaalla (-6 400) sekä Länsi-Suomessa (-3 200) ja kasvoi tai pysyi likimain ennallaan muilla suuralueilla.Toimialoittain tarkasteltuna muutokset olivat pienempiä, mutta avoimien työpaikkojen määrä laski ennen kaikkea toimialaryhmässä kauppa, kuljetus ja varastointi, majoitus- ja ravitsemistoiminta (G-I). Sen sijaan teollisuuden toimialoilla (B-E) työpaikkoja oli tarjolla jopa enemmän kuin vuotta aiemmin.
Avoimista työpaikoista määräaikaisia oli 29 % ja osa-aikaisia 15 %, molemmat yhtä suuria osuuksia kuin vuotta aiemmin. Työnantajien omien arvioiden mukaan vaikeasti täytettävien paikkojen osuus pysyi lähes ennallaan ja oli nyt 57 %.
“Pitkän aikavälin trendinä työnantajien kokemat rekrytointivaikeudet ovat kuitenkin lisääntyneet viime vuosina. Vaikeasti täytettäviksi koettuja työpaikkoja on jo pitkään ollut terveys- ja sosiaalipalveluiden toimipaikoissa lähi- ja sairaanhoitajien tehtäviin, samoin rakentamisen toimipaikoissa raportoitiin vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä rekrytointivaikeuksia esimerkiksi asentaja-ammatteihin”, Neuvonen lisää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliaktuaari Aleksi Neuvonen, aleksi.neuvonen@stat.fi, p. 0295 513 009
Aleksi NeuvonenYliaktuaari
Puh:0295 513 009aleksi.neuvonen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Alle kouluikäisten lasten perheiden määrä laskenut selvästi – 15 % perheistä jo vieraskielisiä20.11.2025 08:07:31 EET | Tiedote
Perheitä, joissa on alle kouluikäisiä lapsia, on nyt 18 % vähemmän kuin yksitoista vuotta sitten ja 24 % vähemmän kuin vuonna 1994.
Vanhojen omakotitalojen hinnat palasivat laskuun – suurissa kaupungeissa yli 10 %:n alamäki20.11.2025 08:03:08 EET | Tiedote
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat koko maassa 9,5 % vuodentakaisesta ja 6,1 % edellisestä vuosineljänneksestä heinä-syyskuussa. Hinnat palasivat laskuun yhden nousuneljänneksen jälkeen, vaikka tehtyjen kauppojen määrä kasvoi 2,6 % vuodentakaisesta.
Konkurssiuhan alla olevien työpaikkojen määrä vähentynyt, yksinyrittäjien konkurssit lisääntyneet19.11.2025 08:01:53 EET | Tiedote
Konkursseja pantiin lokakuussa vireille 348. Tämä oli 9 enemmän kuin viime vuoden lokakuussa. Henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä kuitenkin väheni selvästi vuodentakaisesta, yhteensä 279:llä.
Muistutuskutsu: Työllisyys Suomessa ja alueilla - Tilastokeskuksen tiedotustilaisuus17.11.2025 08:44:52 EET | Kutsu
Miten työllisyys ja työttömyys kehittyivät lokakuussa? Miltä Kainuun työllisyystilanne ja väestökehitys näyttävät? Onko työllisyyskehityksessä eroja esimerkiksi sukupuolen tai iän mukaan?
Tilastokeskuksen uusi historiikki julkaistu – 160 vuotta luotettavan tiedon puolesta14.11.2025 08:42:57 EET | Tiedote
Tilastokeskuksen historia on nyt koottu yksiin kansiin. Historiantutkija FT Jouni Yrjänän teos Luotettavan tiedon puolesta 160 vuotta keskittyy erityisesti viraston vaiheisiin vuosina 2000–2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
