Avoin yliopisto: Opinnot maksutta vuoden loppuun työttömille ja lomautetuille
25.1.2021 11:08:29 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Avoin yliopisto tarjosi maksuttomia opintoja vastaavasti jo vuoden 2020 lopussa kokeilumuotoisesti. Kokeilu sai suuren suosion, joten sama mahdollisuus tarjotaan työttömille ja lomautetuille myös tänä vuonna.
Opintojen maksuttomuuden edellytyksenä ovat orientaatiokurssin suorittaminen ja todistus työttömyydestä tai lomautuksesta 15.6.2021 mennessä. Näiden jälkeen henkilö voi ilmoittautua opintoihin vuoden loppuun saakka maksutta. Opiskelun mahdollisuus koko vuoden ajan mahdollistaa opintojen ja oman arjen suunnittelua.
Valittavana työttömien ja lomautettujen maksuttomien opintojen tarjouksessa on koko Jyväskylän yliopiston avoimen yliopiston opintotarjonta, joka löytyy avoimen opinto-oppaasta. Valtaosa avoimen yliopiston opinnoista on opiskeltavissa verkon välityksellä. Ennen opintoihin ilmoittautumista henkilön on tarpeen tarkistaa suunniteltujen opintojen sopivuus omaan suunnitelmaan TE-toimistossa.
Kokeilu vahvisti opintojen ja orientaation tarpeen
”Korona-aika on tuonut epävarmuutta työelämään sekä myös lisä- ja uudelleenkouluttautumisen tarpeita. Opiskelu on keino kehittää omaa osaamista ja tarvittaessa suunnata sitä uudelleen. Se on monelle myös henkilökohtaisesti tärkeää tavoitteellista tekemistä poikkeusajan arjessa”, sanoo avoimen yliopiston johtaja Jukka Lerkkanen.
Viime vuoden lopun kokeilu työttömille ja lomautetuille maksuttomista opinnoista vahvisti niiden suuren tarpeen. Marras-joulukuun aikana käynnissä olleen kokeilun aikana orientaatiokurssin suoritti Jyväskylän yliopiston avoimessa yliopistossa noin 1 500 opiskelijaa. Heistä moni jatkaa nyt opintojaan eri oppiaineiden opinnoissa avoimessa yliopistossa.
Kokeilu vahvisti myös, että orientaatiokurssin suorittaminen tukee opintojen aloittamista ja suunnittelua sekä niiden suorittamista. Se kannustaa ja ohjaa omaksumaan yliopisto-opiskelussa tarvittavia taitoja, kuten tieteellisen tekstin lukemista ja kirjoittamista. Orientaatiokurssi on auttanut myös opiskelua edistävän tuen löytämissä silloin, kun sille on tarvetta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Lerkkanen, Jyväskylän yliopiston avoimen yliopiston johtaja
jukka.lerkkanen@jyu.fi, 0400 249 643
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Avoin yliopisto tuo opiskelun mahdollisuuden kaikille. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Psykonet palkitsi ansioituneita psykologian alan toimijoita Psykologia 2026 -kongressissa Jyväskylässä15.6.2026 09:00:58 EEST | Tiedote
Psykologian valtakunnallinen yliopistoverkosto Psykonet on jakanut vuoden 2026 palkintonsa Psykologia 2026 -kongressissa Jyväskylässä 12. kesäkuuta 2026. Palkinnoilla tunnustetaan ansioitunutta toimintaa ja erityisiä saavutuksia, joilla on merkitystä psykologian alan tutkimuksen ja koulutuksen kehittymiselle sekä alan yhteiskunnalliselle vaikuttavuudelle.
Näyttöön perustuvia ratkaisuja EU:n ennallistamisasetuksen toimeenpanoon15.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Euroopan unionin ennallistamisasetus vaatii jäsenvaltioilta nopeita ratkaisuja luontokadon pysäyttämiseksi. Onnistunut toimeenpano edellyttää merkittäviä toimia, olemassa olevien työkalujen ja mittareiden tehokasta hyödyntämistä sekä vastuun jakamista aiheuttaja maksaa -periaatteen mukaisesti niin, etteivät kustannukset jää yksin julkiselle sektorille.
Suomen Akatemialta lähes viisi miljoonaa euroa Jyväskylän yliopiston koulutuksen, kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimukseen12.6.2026 14:27:58 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimuksen toimikunta on myöntänyt Jyväskylän yliopiston tutkijoille yhteensä noin 4,9 miljoonaa euroa uutta tutkimusrahoitusta. Rahoituksen saivat kuusi akatemiahanketta ja kaksi akatemiatutkijaa. Rahoitus vahvistaa yliopiston korkeatasoista tutkimusta erityisesti koulutuksen, yhteiskunnan, hyvinvoinnin ja kulttuurin tutkimuksen aloilla.
Suomen Akatemialta rahoitusta Jyväskylän yliopistoon biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimukseen12.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimuksen toimikunta (BTY) myönsi rahoituksen 42 uudelle akatemiatutkijalle. Lisäksi toimikunta rahoitti 75 akatemiahanketta, joissa on mukana yhteensä 100 osahanketta. Jyväskylän yliopistossa rahoituksen sai kaksi uutta akatemiatutkijaa ja yksi akatemiahanke, yhteensä kaksi miljoonaa euroa.
Kuitulisä tehoaa rasvamaksaan – vaikutus riippuu suolistomikrobiston lähtötasosta12.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tutkittiin ensimmäistä kertaa ihmisillä prebioottisen ksylo-oligosakkaridi-ravintokuidun vaikutusta rasvamaksaan. Tulokset osoittavat, että kuitulisä voi vähentää haitallisten aineenvaihduntatuotteiden määrää suolistossa ja siten parantaa maksan terveyttä. Suolistomikrobiston koostumus ennen ravintolisää vaikuttaa siitä saatavaan hyötyyn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
