Being Black – glimtar ur livet som afrofinländare lyfter fram det mångstämmiga Helsingfors

I utställningen Being Black – glimtar ur livet som afrofinländare ser man på Helsingfors med afrofinländska och svarta ungdomars ögon. Minoritetskulturer sammanflätas med majoritetskulturen många sätt. Medvetenheten om den egna historien och den egna familjens och släktens traditioner är en resurs som bär från generation till generation. Utställningen erbjuder utrymme för reflektioner kring mångfald, minoriteter, afrofinskhet, identiteter, traditioner och dokumentering av information. Stadsmuseet vill också uppmuntra alla helsingforsbor att se den mångfald som hör till helsingforsiskheten.
Centrala teman är familje- och vänskapsrelationer, skönhetsideal, identitet, aktivism samt de utmaningar som studierna, arbetslivet och majoritetskulturen ställer, till exempel känslan av utanförskap och rasism. Utställningen presenterar också olika plock ur livet som afrofinländare ur ett brett perspektiv samt framstående afrofinländares berättelser. På stadsmuseet byggs en frisersalong, där besökaren kan utforska mångfalden av afrohår och -frisyrer. I utställningen visas också ett brett urval av fotografier som skildrar afrofinländarnas vardag från tidigare årtionden till idag.
”Utställningen är historisk, eftersom det aldrig tidigare har berättats om afrofinländskhet i Helsingfors i denna utsträckning. Utställningen har gjorts tillsammans med unga afrofinländska vuxna och den uppmuntrar afrofinländare att identifiera och värna om sitt kulturarv. Jag önskar att utställningen stärker de unga afrofinländarnas identitet och samhörighetskänsla”, berättar utställningens kurator Wisam Elfadl.
Med afrofinländskhet avses i utställningen finländare med rötter i Afrika söder om Sahara som mer omfattande hör till den afrikanska diasporan. Alla som definierats på detta sätt upplever sig dock inte vara afrofinländare och svarta och afrikaner som bor i Finland har varken en gemensam identitet, historia eller kultur. Vad dokumenterar vi då om den afrofinländska befolkningen för kommande generationer? Denna fråga dryftas på stadsmuseet från och med den 22 april.
Evenemang i anknytning till utställningens tema ordnas under vårens och sommarens lopp
Utställningen kompletteras under vårens och sommarens lopp och därför är det värt att besöka utställningen flera gånger. Man kan också komplettera utställningen med sina egna erfarenheter, bilder eller föremål i verkstäder med temana rötter och kärlek.
Under öppningsveckoslutet ordnas AFROFINN FASHION-modevisningen i stadsmuseets foajé, Good Hair Day evenemanget som firar olika afrohår och -lockar ordnas i juni och Basaren som samlar ihop afrofinländska försäljare, företagare och hantverkare i september. Being Black-glimtar ur livet som afrofinländare breder ut sig också till östra Helsingfors, då stadsmuseets parallellutställning öppnas i Nordhuset den 15 juni.
Utställningen Being Black – glimtar ur livet som afrofinländare kurator är Wisam Elfadl som har tidigare varit medarbetare i Kulturcentret Caisas och Helsingfors stadsmuseets projekt Afrosuomalaiset Helsingissä kulttuuriympäristön tulkitsijoina ja muokkaajina (afrofinländare i Helsingfors som uttolkare och formare av kulturmiljön. Utställningen har producerats av forskaren Eero Salmio. Alina Pajula ansvarar för planeringen av utställningen och Jade Lönnqvist för den grafiska planeringen. Utställningen genomförs i samarbete med Museum of Impossible Forms och den afrofinländska gemenskapen i Helsingfors.
Representanter för medierna kan bekanta sig med utställningen på förhand to-fre 20-21.4.2023.
Förfrågningar om intervjuer och fotografering:
kommunikationchef Satu Pusa
tfn 050 336 5039, satu.m.pusa@hel.fi
Ladda ner bilder från utställningen
Being Black – glimtar ur livet som afrofinländare
22.4–24.9.2023
Helsingfors stadsmuseum, 4:e våningen (Alexandersgatan 16)
Öppet: må-fre 11–19, lö-sö 11–17
Alltid fritt inträde
helsinginkaupunginmuseo.fi/sv/
Helsingfors stadsmuseums och samarbetspartners evenemang i anslutning till utställningen: helsinginkaupunginmuseo.fi/sv/evenemang/
Nyckelord
Bilder

Länkar
Om
Helsingfors stadsmuseum är världens enda museum med Helsingfors som tema. Fokus ligger särskilt på stadsbornas självupplevda erfarenheter och vanliga vardag som återspeglas i museets föremål och fotografier. Kiss-Kiss-godispapper, en knarrande hetekasäng och ett foto på en förortsgård är värdefulla skatter på museet.
Helsingfors stadsmuseum ligger vid hörnet av Senatstorget i stadens äldsta kvarter och inträdet är alltid fritt. Helsingfors stadsmuseum var Finlands populäraste museum år 2022.
Följ Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Liikuntajaoston kokouksen päätöstiedote 30.10.202530.10.2025 18:04:28 EET | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan liikuntajaoston kokouksen 30.10.2025 päätöstiedote on julkaistu.
Ennakkotiedote: Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokous 4.11.202530.10.2025 12:59:54 EET | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokouksen 4.11.2025 esityslista on julkaistu. Lautakunta päättää muun muassa Kampin liikuntakeskuksen peruskorjauksen ja Palettilammen huoltorakennuksen tarveselvityksistä.
Staden förnyar kulturcentren – nya samhällsproducenter jobbar med näromgivningen30.10.2025 12:15:06 EET | Pressmeddelande
Staden planerar mer invånardelaktighet vad gäller kulturcentren i Helsingfors, närmare bestämt Gamlasgården, Malms kulturhus, Stoa och Nordhuset.
Kulttuurikeskukset uudistuvat – uudet yhteisötuottajat aloittavat työnsä pian30.10.2025 12:12:11 EET | Tiedote
Helsingin kulttuurikeskukset, Kanneltalo, Malmitalo, Stoa ja Vuotalo, haluavat olla tulevaisuudessa entistäkin vahvemmin kaikille alueen asukkaille merkityksellisiä paikkoja, joissa voi juhlistaa paikallisia tarinoita ja kulttuureita sekä kohdata ihmisiä ja viettää aikaa. Keskuksissa aloittavat tämän vuoden marras-joulukuussa uudet yhteisötuottajat, jotka tulevat olemaan aktiivisesti yhteydessä alueen asukkaisiin, yhteisöihin, järjestöihin ja muihin kumppaneihin.
Ennakkotiedote: Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan liikuntajaoston kokous 30.10.202527.10.2025 13:15:22 EET | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan liikuntajaosto kokoontuu 30.10.2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
