Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

Blågröna alger har observerats i de österbottniska vattendragen (Landskapen i Österbotten)

Dela
Vid NTM-centralens observationsplatser i Österbotten, Södra Österbotten och Mellersta Österbotten observerades under vecka 34 en del blågröna alger i Ähtärinjärvi utanför Ähtärinrannan koulu och i Larsmo i Larsmosjön. Dessutom har observatörerna i den nationella alguppföljningen noterat små mängder blågröna alger (cyanobakterier) som blandats i vattenmassan längs kustområdet söder om fiskehamnen i Kaskö och nordost om Tankar i Karleby. Även i insjöarna observerades små mängder blågröna alger utanför Skatan i Karperöfjärden i Korsholm och i Ähtärinsalmi i Ähtärinjärvi. Under den gångna veckan har NTM-centralen inte fått några medborgarobservationer om blågröna alger.

Blågröna alger syns i vattnet i form av små mängder grön- eller gulaktiga gryn eller flagor. En riklig algförekomst kan flyta upp på vattenytan och när massan driver i land kan den bli tjockare eller förekomma som ränder på vattenytan. En del av de blågröna algerna producerar giftiga eller irriterande föreningar och därför rekommenderas att vattnet inte ska användas som tvätt-, bastu- eller hushållsvatten. Det är också skäl att hålla små barn och husdjur borta från vatten där det finns cyanobakterier.Om man försöker lyfter upp blågröna alger på en sticka, fastnar de inte. Om man låter provvatten stå en stund i ett vattenglas och algerna stiger till ytan, är det sannolikt fråga om blågröna alger.

Detta är tills vidare sommarens sista algmeddelande, men läget i fråga om blågröna alger följs fortsättningsvis upp i september och observationerna sparas i Järvi-meriwiki (www.jarviwiki.fi;) som är öppen för alla.NTM-centralen i Södra Österbotten följer upp algläget på 28 officiella kontrollplatser i Österbotten, Södra Österbotten och Mellersta Österbotten.Medborgarna kan fortsättningsvis lämna in observationer om blågröna alger i Järviwiki-tjänsten eller meddela dem direkt via alguppföljningstelefonen 0295 027 990.

I insjövattnen har den gångna sommaren har varit lugnare än vanligt i fråga om förekomsten av blågröna alger.Under försommaren var vädret soligt och stilla och det varma vattnet påskyndade tillväxten av cyanobakterier. Blågröna alger började förekomma några veckor tidigare än under föregående år. Från midsommar till mitten av juli fick NTM-centralen tämligen mycket observationer om blågröna alger, men från mitten av juli har algläget i insjöarna varit ganska lugnt. Återkommande observationer om blågröna alger har under sommaren gjorts bl.a. i Ähtärinjärvi och Evijärvi.

Också i havsområdet började blågröna alger förekomma kring midsommaren och förekomsten ökade under juli. Enligt satellitbilder i Tarkka-tjänsten uppstod en omfattande algförekomst i Bottenhavet i juli och verkningarna av denna förekomst kunde också delvis skönjas i vid de sydligaste havsområdena i Österbotten. Observationer om blågröna alger gjordes särskilt i skyddade havsvikar och bl.a. från områden i Kaskö och Larsmo. Fastän förekomsten av blågröna alger i havet var som störst i mitten av juli, har det ännu i augusti gjorts observationer om små algmängder blandade i vattenmassan ute på öppet hav. Trots att vårens och försommarens rikliga nederbörd och långvariga varma väder förutspådde en sommar med rikliga mängder blågröna alger, gjorde dock sommarens knappa nederbörd och långa torrperiod att näringsbelastningen från avrinningsområdena avsevärt minskade. Dessutom kan det blåsiga vädret ha rört om vattnet så att de blågröna algerna inte har bildat stora förekomster på vattenytan. Fastän förekomsten av blågröna alger minskar då vattnet blir kallare efter augusti, kan det beroende på väderförhållandena förekomma blågröna alger ännu i september, till och med ända i oktober-november. I gynnsamma förhållanden kan massförekomster av blågröna alger förekomma även under isen.

Nyckelord

Kontakter

Alguppföljningstelefon: 0295 027 990

Länkar

Om

Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Päätoimipaikka Seinäjoki: Alvar Aallon katu 8, PL 156
Vaasa: Wolffintie 35 | Kokkola: Pitkänsillankatu 15

0295 027 500http://www.ely-keskus.fi/etela-pohjanmaa

Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on monialainen, alueellinen toimija. Haluamme edistää alueemme elinvoimaa, kestävää kasvua ja hyvää tulevaisuutta sekä hyvinvointia ja sisäistä turvallisuutta. Hoidamme elinkeinoihin, ympäristöön ja liikenteeseen liittyviä tehtäviä asiakkaidemme eli ihmisten, yritysten ja yhteisöjen hyväksi. Teemme työtämme Etelä-Pohjanmaan lisäksi Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilla ympäristö- ja liikenneasioissa.

ELY-keskusten valtakunnallisia tiedotteita voit lukea täältä: ELY-keskukset

NTM-centralen i Södra Österbotten är en branschövergripande, regional aktör. Vi vill främja livskraft, hållbar tillväxt, en god framtid samt välstånd och intern säkerhet i regionen. Vi sköter uppgifter i anslutning till näringslivet, miljön och trafiken för våra kunders, dvs. människors, företags och sammanslutningars bästa. Vi är verksamma utöver i Södra Österbotten även i Österbotten och Mellersta Österbotten i fråga om miljö- och trafikfrågor.

NTM-centralernas riksomfattande pressmeddelanden kan du läsa här: NTM-centralerna

Följ Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen perustellun päätelmän Puhuri Oy:n Kaukasen laajennuksen tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta (Keski-Pohjanmaa)25.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote

Puhuri Oy suunnittelee Kannuksen kaupunkiin sijoittuvan Kaukasennevan toiminnassa olevan tuulivoimapuiston laajennusta. Kaukasen kaupungin koillisosaan rajautuen Pohjois-Pohjanmaan maakuntarajaan. Hankealueelle suunnitellaan 9-16 tuulivoimalaa, joiden kokonaiskorkeus on enintään 300 metriä ja yksikköteho enintään 10 MW. Sähkönsiirron osalta on tarkasteltu kahta eri toteutusvaihtoehtoa.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye