HSY

Blominmäen viemäritunneleista on louhittu jo kolmannes

12.4.2019 11:16:47 EEST | HSY | Tiedote

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY rakentaa Espooseen uutta Blominmäen jätevedenpuhdistamoa. Neljän jäljellä olevan viemäritunneliurakan louhinnat ovat edenneet suunnitellusti. Niissä tunneleista on louhittu 34 prosenttia eli noin 5 kilometriä.

Urakoista pisimmällä ollaan ensimmäiseksi alkaneessa urakassa Mikkelässä, jossa louhinnoista on tehty jo 90 prosenttia. Malminmäessä on louhittu noin 19 prosenttia tunneleista, Eestinkalliossa noin 30 ja Finnoossa noin 14 prosenttia.

Tunnelilouhinta etenee 3-5 metriä kerrallaan. Louhinnat toteutetaan kesään 2021 mennessä. Räjäytyksiä tehdään maanantaista perjantaihin klo 7-22 välillä ja arkilauantaisin klo 9-18 välillä. Tärinän vaikutusalueella sijaitsevat talot katselmoidaan ennen louhintatyötä ja sen jälkeen.

Tunneliräjäytyksistä irtoava kivilouhe ajetaan kuorma-autoilla pois työmailta. Liikenne on näkyvää ajotunneleiden läheisyydessä, jonka jälkeen ajoneuvot sulautuvat muun liikenteen joukkoon. Hienoaineksen kulkeutumista työmaalta kadulle vähennetään autojen renkaita puhdistamalla ja katupölyn leviämistä hillitään katuja pesemällä.

- Räjäytyksen äänet ovat tunnelin rakentamisessa suurimmat. Porausäänet voivat kuulua, kun louhittava alue on lähellä. On kuitenkin hyvin tapauskohtaista, kuinka hyvin räjäytysten ja porausten äänet kuuluvat. Jos rakennus on perustettu suoraan kallioon, ääni kantaa kauempaa. Paksujen maakerrosten päälle rakennettuun rakennukseen ne taas kuuluvat vähemmän, kertoo toimialajohtaja Tommi Fred.

Louhittavissa viemäritunneleissa jätevedet johdetaan puhdistamolle ja puhdistamolta:
- tulotunnelissa jätevesi kulkeutuu puhdistettavaksi puhdistamolle
- purkutunnelissa tehokkaasti puhdistettu jätevesi ohjataan avomerelle
- puhdistetusta jätevedestä otetaan lämpö talteen ja hyödynnetään kaukolämpönä Espoossa.

Blominmäessä puhdistamon prosessia rakennetaan

Jätevedenpuhdistamon rakennusteknisistä töistä on tehty noin neljännes. Prosessiputkiston esivalmistus ja asennus ovat alkaneet. Projektinjohtourakoitsija YIT on valinnut aliurakoitsijan sähkö-, instrumentointi ja automaatio- sekä LVI-töille.

Vuonna 2022 valmistuva puhdistamo korvaa nykyisen Suomenojan jätevedenpuhdistamon ja käsittelee 400 000 asukkaan jätevedet Espoosta ja Kauniaisista, Kirkkonummelta, Siuntiosta sekä Länsi-Vantaalta.

- Asukaskohtainen ravinnekuormitus Itämereen vähenee nykyisestä. Uusi puhdistamo poistaa yli 96 prosenttia jäteveden fosforista ja orgaanisesta aineesta sekä yli 90 prosenttia typestä, iloitsee toimitusjohtaja Raimo Inkinen.

Vuoteen 2040 mennessä uuden puhdistamon läpi arvioidaan virtaavan päivittäin 150 000 kuutiometriä jätevettä. Se ylittää noin puolella Suomenojan puhdistamolle nykyisin virtaavan jäteveden määrän.

Hankesivut: hsy.fi/blominmäki
Blominmäen jätevedenpuhdistamon toteutuksen tilanneraportti 31.3.2019: https://www.hsy.fi/fi/asiantuntijalle/vesihuolto/jatevedenpuhdistus/blominmaki/rakentaminen-etenee/Documents/Blominmaki_neljannesvuosiraportti_12_4_2019.PDF

Lisätietoja:
toimitusjohtaja Raimo Inkinen, puh. 045 6357 741
toimialajohtaja Tommi Fred, puh. 050 348 4841

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalveluaan – monilokeroinen jäteastia tuo kustannustehokkaan kierrätyspisteen kotipihaan11.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote

Monilokeroinen jäteastia, johon voi lajitella muovi-, kartonki ja lasipakkaukset sekä pienmetallin, on nyt tarjolla kaikille taajama-alueilla sijaitseville 1–4 asunnon kiinteistöille pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Pakkausjätteiden lajittelu voi alentaa kiinteistön jätehuollon vuosikustannuksia jopa viidenneksellä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalvelua kesäkuusta 2026 alkaen. Tavoitteena on helpottaa materiaalien kierrättämistä uusiokäyttöön.

HSY:n hallituksen päätökset 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen alueiden vesihuolto vankistuu27.2.2026 09:54:18 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä Espoon Kurttilan päävesijohdon 1. osan hankesuunnitelman. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle rakennetaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus sai tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohta

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen vesihuoltohanke käsittelyssä24.2.2026 14:42:41 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 27.2.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa Espoon Kurttilan päävesijohdon ensimmäisen osan hankesuunnitelman hyväksymisestä. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle tarvitaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus saa tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye