Finanssivalvonta

Blufförsök i Finansinspektionens namn

14.2.2020 15:10:06 EET | Finanssivalvonta | Pressmeddelande

Dela
Bluffmeddelanden som uppmanar mottagaren att besvara frågor om stark autentisering med löfte om en kodkalkylator har skickats i Finansinspektionens namn. I meddelandet finns en länk som mottagaren ombes klicka på för att bekräfta beställningen av en kodkalkylator. Finansinspektionen har inget att göra med dessa meddelanden och uppmanar mottagarna att inte reagera på dem.

Öppna under inga omständigheter länken! Finansinspektionen tillhandahåller inga apparater och begär aldrig den här typen av information. Finansinspektionen ber inte om personliga koder eller lösenord eller skickar bekräftelselänkar per e-post.

I Finansinspektionens namn har också blufförfrågningar om fakturering skickats. Om du får ett suspekt meddelande eller faktura där Finansinspektionen nämns, ta då direkt kontakt med Finansinspektionen via någon annan kommunikationskanal än länken eller telefonnumret i bluffmeddelandet.

Blufförsöken i Finansinspektionens namn utreds av polisen.

Närmare upplysningar

Alla intervjuförfrågningarriktas till Kommunikationens mediejour, telefon 09 183 50 30, vardagar kl. 9–16.

Läs mer

Vad borde få varningsklockorna att ringa?

Förändringar inom betalningsområdet till följd av PSD2

Blogginlägg 11.3.2109 ”Taisin tulla huijatuksi” (Jag blev visst lurad)

Fines webbplats: turvallisuus ja tietosuoja (säkerhet och dataskydd)

Motsvarande pressmeddelande på finska publicerades den 13 februari 2020.

Nyckelord

Om

Finanssivalvonta
Finanssivalvonta
PL 103, Snellmaninkatu 6
00100 Helsinki

09 183 51https://www.finanssivalvonta.fi/

Finansinspektionen (FI) är en myndighet med ansvar för finans- och försäkringstillsynen i Finland. Under vår tillsyn står bland annat bankerna, försäkringsbolagen, pensionsbolagen, andra aktörer i försäkringsbranschen, värdepappersföretagen, fondbolagen och börsen. Vi främjar den finansiella stabiliteten, förtroendet för finansmarknaden och skyddet av kunder, investerare och försäkrade.

Följ Finanssivalvonta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Finanssivalvonta

Finansinspektionen: Regleringen kan förenklas, förutsatt att risktåligheten bibehålls28.9.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande

Den finansiella sektorns stabilitet och starka risktålighet samt en långsiktig makrotillsynspolitik i Finland har stött sektorns funktionsförmåga i en osäker ekonomisk omvärld. Utvecklingen och en eventuell förenkling av regleringen diskuteras som bäst omfattande både i Finland och på EU-nivå. Enligt Finansinspektionen är det motiverat att förtydliga regleringen och att vid behov förenkla den på de punkter, där en förenkling är möjlig utan att äventyra de finansiella aktörernas kapital-täckning och risktålighet eller det finansiella systemets stabilitet.

Finanssivalvonta: Sääntelyä voidaan yksinkertaistaa, kun riskinkestävyys säilyy28.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Suomalaisen finanssisektorin vakaus ja vahva riskinkestävyys sekä pitkäjänteinen makrovakauspolitiikka ovat tukeneet sektorin toimintakykyä epävarmassa talousympäristössä. Sääntelyn kehittämisestä ja mahdollisesta yksinkertaistamisesta keskustellaan parhaillaan laajasti sekä Suomessa että EU-tasolla. Finanssivalvonnan mukaan sääntelyä on perusteltua selkeyttää ja tarvittaessa yksinkertaistaa kohdissa, joissa se voidaan tehdä vaarantamatta finanssisektorin toimijoiden vakavaraisuutta, riskinkestävyyttä tai rahoitusjärjestelmän vakautta.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye