Bomban karjalaiskylässä vietetään herkullista kesää. Ravintola Bomban tarjonta uudistuu, erikoisuutena Valamo-menu.

Bomba on jatkossa myös ruokamatkailukohde
Bomban alue kehittyy nyt monin tavoin. Kylpylähotellin uudisrakennuksen työt käynnistyivät keväällä, hirsirivitalojen huoneet on jo uudistettu. Nyt monipuolistetaan ravintolaelämyksiä.
”Hotellilaajennuksen käynnistyminen motivoi meitä kaikkia todella paljon. On ihan loistavat fiilikset olla mukana kehittämässä Bomban aluetta korkeatasoiseksi elämyskohteeksi myös ruokatarjoilujen osalta. Matkailijoille hyvä ruoka on tärkeä osa lomakokemusta”, Savosta Pohjois-Karjalaan päätynyt Pasi Brilli toteaa.
”Muunnamme ravintola Bomban liikeideaa niin, että 26. kesäkuuta alkaen ravintolassa tarjoillaan paikallisiin makuihin keskittyviä laadukkaita a la carte -illallisia”, Brilli kertoo. ”Lounaalla jatketaan hyväksi todetulla seisovan pöydän idealla.”
Inspiraatio a la carte -annoksiin on kummunnut aidoista karjalaisista makumuistoista ja toteutettu raikkaalla nykykarjalaisella twistillä. Pääosaa näyttelevät paikalliset raaka-aineet, kuten oman kylän juurekset, pohjoiskarjalaiset marjat, Pielisen kuha, lähimetsistä saatu peuran- ja karhunliha sekä Hauhalan Hanhifarmin hanhenpaistit.
Valamo-menu kunnioittaa luostariviinien makuaromeja
Brillin kädenjälkeä niin ikään olevalla viiden ruokalajin Valamo-menulla marjaisten luostariviinien ympärille on haettu sopivat makuparit. Lopputulos kuulostaa herkulliselta; maa-artisokkaa Valamon Kerubin kanssa, sokerisuolattua kuhaa Valamon Valon kanssa, jatkeena tournedot’ta Valamon Vaeltajalle. Lopuksi sitruunajuustokakkua ja kotimaisia juustoja.
Menu valmistetaan minimi 10 hengen ryhmille, on saatavilla päivittäin ja tarjoaa tyylikkään valinnan erilaisiin juhlaillallisiin.
Valamon viinejä voi testata myös erillisessä viinipruuvissa, joita järjestetään Bomban talolla 10.6. alkaen viikoittain. Karjalaiskeittiön perinneleivontaan pääsee tutustumaan loma-aikoina pidettävissä, suosituiksi tulleissa karjalanpiirakkapajoissa. Pajoihin voi ilmoittautua ennakkoon tai paikan päällä.
Elämyksellisen Bomban suosio kasvussa
Luonnon läheisyys, karjalaiskylän perinnekulttuuri sekä ylellinen kalevalaishenkinen kylpylä muodostavat Bombasta uniikin elämyskokonaisuuden. Tunnin ajomatkan päässä on peräti kolme kansallispuistoa ja alueella runsaasti aktiviteetteja. Lisäksi Break Sokos Hotel Bomban pihapiiristä löytyy uimaranta, frisbeegolfrata ja nuotiopaikkoja. Bomba kiehtoo yhä useampia kohderyhmiä ja käyttöasteet ovat hyvässä nousussa.
”Onkin mahtavaa, että ensi kesänä saamme hotellin yhteyteen 92 täysin uutta huonetta luonnonläheisin värein ja upeilla näkymillä. Uudisrakennukseen tulee myös ravintola, joten ravintolapalvelut Bomballa vain monipuolistuvat. Tulossa on muun muassa artesaanipizzeria, paikallisella vivahteella”, hotellinjohtaja Sanna Tenhunen raottaa tulevaa.
Bomban palvelut:
- karjalaiskylän hotellihuoneet, uusittu keväällä 2023
- kylpylähotelli Break Sokos Hotel Bomba
- hotellin elämyskylpylä Spa Bomba
- Trattoria Pielinen, ravintola Bomba
- Bomban talon puodit ja näyttely.
Break Sokos Hotel Bomba uudistuu; kesällä 2024 Pielisen rantaan avautuu kokonaan uusi 92-huoneinen hotellisiipi ravintoloineen.
Lisätietoja:
Pasi Brilli, keittiötoimenpäällikkö, Break Sokos Hotel Bomba, puh. 010 762 3861, pasi.brilli@sok.fi
Sanna Tenhunen, hotellinjohtaja, Break Sokos Hotel Bomba, puh. 050 301 0419, Sanna.Tenhunen@sok.fi
Break Sokos Hotel Bomba on nykykarjalaista luksusta tarjoava kylpylähotelli perinteikkään karjalaiskylän vierellä, Pielisen rannalla Nurmeksessa. Spa Bomban ylellisessä kylpylässä luonto ja karjalainen mystiikka pilkahtelevat esiin yllättävissäkin paikoissa. Kylpylässä on kolme saunaa ja seitsemän allasta sekä järvelle avautuva panoraamanäkymä. Hotellin läheisyydessä oleva Bomban talo näyttelyineen, puoteineen ja ravintoloineen toimii karjalaisen kulttuurin näyteikkunana. Ravintolapalveluita tarjoavat Trattoria Pielinen ja ravintola Bomba.
www.sokoshotels.fi/fi/nurmes/sokos-hotel-bomba
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Brilli, keittiötoimenpäällikkö, Break Sokos Hotel Bomba, puh. 010 762 3861, pasi.brilli@sok.fi
Sanna Tenhunen, hotellinjohtaja, Break Sokos Hotel Bomba, puh. 050 301 0419, Sanna.Tenhunen@sok.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Prisman ja Sokoksen noutopiste joka kylään – S-ryhmä valjastaa suurimman valttinsa asiakasomistajien eduksi7.5.2025 15:05:37 EEST | Tiedote
Asiakkaat voivat tulevaisuudessa noutaa Prisman ja Sokoksen verkkokaupan ostoksensa S-ryhmän ruokakauppoihin tulevista ässänvihreistä noutolokerikoista ympäri Suomen. S-ryhmässä on kehitetty suosittua käyttötavarakaupan verkkokauppojen myymälänoutoa usean vuoden ajan ja tällä hetkellä myymälänouto toimii Prismoissa ja Sokoksissa. Tulevina vuosina mukaan valjastetaan S-ryhmän ainutlaatuisen laaja toimipaikkaverkosto, jotta asiakkaiden arki helpottuu entisestään. Tarkoituksena on toimittaa tuotteet asiakkaille nopeasti, edullisesti ja harppauksen ekologisemmin.
S-ryhmän ruokakaupoissa kiinnitetään huomiota muovikassien kulutukseen: kestokassin hinta alas, muovikassin hinta ylös5.5.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän ruokakaupoissa tehdään toimenpiteitä muovikassien määrän vähentämiseksi. Tästä päivästä alkaen kaikissa marketkaupan ketjuissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) tarkistetaan eri kassivaihtoehtojen hintoja ja esillepanoja niin, että muovikassien hintaa nostetaan, kestokassin hintaa lasketaan ja paperikassi säilyy kassalta jo löytyneistä kassivaihtoehdoista edullisimpana. Kassoille sijoitetaan tarjolle myös edullisia ja muovimäärältään ohuempia jätekassirullia.
Uusi malli mullistaa työn ja vapaan yhteensovittamisen – 3500 S-ryhmän työntekijää valitsee itse omat työvuoronsa2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Uusi työvuorosuunnittelun malli helpottaa työn ja vapaa-ajan yhteensovittamista ja lisää merkittävästi vaikutusmahdollisuuksia omaan työhön. Tänä keväänä noin 3500 työntekijää osallistuu itse aktiivisesti omien työvuorojensa valintaan, kun useat S-ryhmän osuuskaupat käyttävät yhteisöllisen työvuorosuunnittelun mallia.
SOK:n hallintoneuvosto 2025 on valittu – puheenjohtajana jatkaa Timo Santavuo29.4.2025 14:55:04 EEST | Tiedote
SOK:n hallintoneuvosto valittiin 29.4.2025 pidetyssä osuuskunnan kokouksessa. Hallintoneuvostossa aloitti kolme uutta jäsentä.
Bonuksen kerryttäminen Applen Lompakossa olevalla S-Etukortilla laajenee S-ryhmän ravintoloihin29.4.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Bonuksen kerryttäminen mobiilisti onnistuu pian entistä useammassa paikassa, kun S-ryhmän kaupoissa suosioon noussut käytäntö laajenee myös ravintoloihin. Käyttöönotto tapahtuu vaiheittain tämän vuoden aikana ravintoloiden maksupäätteiden vaihtuessa uusiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme