Booker-ehdokasromaanissa naiset pitävät kiinni koskemattomuudestaan maailmassa, joka hajoaa sodassa
7.2.2022 00:00:00 EET | Atena | Tiedote

Maaza Mengiste: Varjokuningas
Arvostelupäivä 14.3.2022
Kun italialaiset hyökkäävät Etiopiaan vuonna 1935 ja hallitsija Haile Selassie pakenee Englantiin, jää maata puolustamaan sinnikäs armeija, johon kuuluu myös naissotilaita. Uusi tilanne sysää orpotyttö Hirutin yllättävään asemaan sotilaiden joukostaan nostaman varjokuninkaan henkivartijana.
Entisestä palvelustytöstä tulee yhtäkkiä suoraselkäinen, muiden arvostama auktoriteetti, jonka tekemisiä seurataan ja arvostetaan. Samanaikaisesti hän joutuu öisin pelkäämään oman koskemattomuutensa puolesta.
Upea kirjallinen lukuromaani näyttää naiset sodan osapuolina ja myös oman patriarkaatin uhreina. Samanaikaisesti kun naiset osallistuvat sotaan miesten rinnalla, he puolustavat öisin itseään oman armeijan miehiltä. Häikäisevän kauniisti kirjoitettu ja loisteliaasti suomennettu romaani näyttää raadollisesti, miten lähellä viha on häpeää ja pelkoa, millaiseen varjomaailmaan sota ihmisen pakottaa ja miten monin tavoin menetys vahingoittaa meitä.
Romaania on inspiroinut kirjaiija Maaza Mengisten isoäidin tarina. Mengisten isoäiti Getey värväytyi armeijaan liian nuorten veljiensä sijasta, vaati oikeusteitse itselleen suvun aseen ja lähti sotaan.
Maaza Mengiste kirjoittaa teoksen loppusanoissa:
” Varjokuningas kertoo tarinan etiopialaisista naisista, jotka taistelivat miesten rinnalla ja ovat tähän päivään asti olleet vain yksittäisiä mainintoja haalistuneissa asiakirjoissa. Vähitellen minulle on valjennut, että vaikka sodat ovat aina olleet miesten kertomuksia, Etiopian sota ei ollut sellainen, eikä ole mikään muukaan kamppailu. Naiset ovat aina olleet mukana, ja me olemme edelleen.”
Maaza Mengisten (s. 1974) Varjokuningas oli Booker-palkintoehdokas 2020 sekä yksi vuoden parhaista kirjoista mm. Guardianissa, New York Timesissa, Ellessä ja Timessä. Toni Morrisoniin verrattu Mengiste on syntynyt Addis Abebassa ja asuu nykyään New Yorkissa. Hän on saanut useita kirjallisuuspalkintoja.
Maaza Mengiste saapuu Suomeen Helsinki Lit -festivaaleille toukokuussa 2022.
Varjokuningas-romaanista on saatavana ennakkokappaleita.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet, lisätiedot: hanna-leena.soisalo@atena.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloviestintäpäällikköAtena | Otava
Otava | Like | Nemo | Moreeni | Karisto | Atena | F-Kustannus
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Mikko Porvali: Putinin pelikirja kirjoitettiin jo tsaarin Ohranassa18.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Kremlin näkymätön sota on ensimmäinen länsimaissa kirjoitettu kokonaisesitys Venäjän tiedusteluviranomaisten historiasta. Teos kattaa venäläisen ulkomaantiedustelun ja turvallisuuspalveluiden pitkän kaaren yli viiden vuosisadan ajalta.
Rutger Bregman haastaa autoritaariset johtajat ja luo uskoa muutokseen.11.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Bestseller-kirjailijan ajankohtainen ja toiveikas teos osoittaa, miten moraalinen kunnianhimo ja yhteinen päämäärä voivat kääntää historian suunnan.
Emerituspiispan avoin puheenvuoro urastaan ja kirkon murroskohdista25.8.2026 12:30:00 EEST | Tiedote
Emerituspiispa Samuel Salmi on Suomen evankelisluterilaisen kirkon merkittävimpiä uudistajia ja hengellisiä johtajia. Elämäkerrassa Salmi kertoo, millaista vastustusta ja henkilökohtaisia seurauksia hän kohtasi ajaessaan kirkossa muutoksia sekä ottaessaan julkisesti kantaa naispappeuteen, ympäristöasioihin, kaivostoimintaan ja saamelaisten oikeuksiin.
Millaista oli sodan keskellä seksi, rakastuminen, pelko tai ilo? Näitä pohtii historioitsija Jenni Kirves uutuuskirjassaan Ihmisenä sodassa24.8.2026 08:33:00 EEST | Tiedote
Tietokirjailija ja historioitsija Jenni Kirves tarkastelee uutuuskirjassaan suomalaisten sotilaiden monipuolista tunne-elämää rintamalla. Kauheuksien keskellä lohtua ja iloa löytyi muun muassa musiikista, saunomisesta ja huumorista.
Amfetamiinikokki on Breaking Bad -henkinen True Crime -tarina, jossa hyvä lopulta voittaa21.8.2026 10:28:22 EEST | Tiedote
Tobias Landehag oli pitkään mukana kansainvälisessä huumekaupassa, kunnes kymmenen vuoden vankeustuomio pakotti täyskäännökseen. Nykyään entinen “amfetamiinikokki” toimii yrittäjänä, ilmastoaktivistina ja nuorten mentorina sekä puhuu avoimesti rikollisuudesta ja siitä irtautumisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


