SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Break Sokos Hotel Eden avataan jälleen

8.6.2020 09:00:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Jaa
Oulun Break Sokos Hotel Eden kylpylöineen avataan jälleen 11.6.2020 alkaen. Varauksia voi tehdä normaalisti, ja hygieniasta huolehditaan erityisen huolellisesti.
Break Sokos Hotel Eden
Break Sokos Hotel Eden

Tänä kesänä suomalaiset matkustavat kotimaassa. Oulun Break Sokos Hotel Eden kylpylöineen avataan jälleen 11.6.2020.

”Meillä näkyy nyt asiakkaiden luottamuksen palautuminen, ja hotellivarauksia tehdään parhaillaan kesälomia ja viikonloppumatkoja varten. Olemme tehneet paljon uusia toimenpiteitä turvallisen hotellimajoituksen takaamiseksi ja toivotamme asiakkaat tervetulleiksi hotellielämysten pariin”, kertoo Sokotel Oy:n toimitusjohtaja Jarkko Härmälä.

Kaikissa S-ryhmän hotelleissa kiinnitetään nyt erityistä huomiota turvallisuuteen ja hygieniaan. Huonesiivousta on tehostettu, turvaväleistä pidetään huolta ja käsien puhtaudesta huolehtiminen on tehty helpoksi. Henkilökunnalla on tarkka ohjeistus hygieniaan ja asiakkaita opastetaan eri tavoin turvalliseen asiointiin. Aamupalat tarjoillaan lautasille, ja ravintoloiden asiakaspaikoissa huomioidaan riittävät turvavälit. Kylpylässä hygieniasta huolehditaan myös tarkasti. Uima-allasvesissä käytetään aina desinfiointikemikaalina klooriyhdisteitä, joiden ansiosta mahdolliset virukset tuhoutuvat nopeasti uima-allasveteen joutuessaan. (lähde: THL)

”Olemme innoissamme, että saamme taas ottaa vastaan asiakkaita Edeniin. Teemme töitä lähes ympäri vuorokauden, että kaikki on valmiina iloisia ja turvallisia vierailuja varten”, sanoo Break Sokos Hotel Edenin hotellinjohtaja Tiina Vähäkuopus.

Kaikkiin S-ryhmän hotelleihin voi tehdä varauksia ja ajantasaisen tilanteen voi tarkistaa verkkosivuilta sokoshotels.fi ja radissonblu.com. Sokotel operoi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa, Vaasassa, Tallinnassa ja Pietarissa 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Jarkko Härmälä, toimitusjohtaja Sokotel Oy, jarkko.harmala@sok.fi, 050 388 4378

Kuvat

Break Sokos Hotel Eden
Break Sokos Hotel Eden
Lataa
Break Sokos Hotel Eden
Break Sokos Hotel Eden
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

http://www.s-ryhma.fi

Sokotel Oy on SOK:n matkailu- ja ravitsemisliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa, Vaasassa, Tallinnassa ja Pietarissa 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

ABC:n kysely: Joka kolmas suomalainen pesee autonsa liian harvoin – riskinä jopa vaaratilanteet liikenteessä24.3.2026 08:20:00 EET | Tiedote

ABC-ketju teetti autoilijoille kevätkyselyn, johon vastasi yli 1600 autoilevaa S-ryhmän asiakasomistajaa. Kyselyssä paljastui, että yllättävän moni pesee autonsa suosituksia harvemmin. Vastaajat kertoivat myös, missä pesu mieluiten tehdään ja millainen hinta koetaan sopivaksi. ABC:n pesuasiantuntija nostaa samalla esiin viisi asiaa, jotka auton automaattipesusta on hyvä tietää.

Virpojien viikko kiihdyttää kauppaa – askartelutarvikkeiden myynti pomppaa ja suklaamunia ostetaan miljoonia18.3.2026 08:02:00 EET | Tiedote

S-ryhmän myyntidatan valossa virpomisperinne on voimissaan: askartelutarvikkeiden ja pääsiäismakeisten myynti kasvaa selkeästi palmusunnuntaita edeltävällä viikolla. Viime vuonna askartelutarvikkeita myytiin palmusunnuntain alla S-ryhmän ruokakaupoista lähes 100 000 kappaletta, pääsiäisen makeispusseja yli 300 000 kappaletta ja suklaamunia yli 1,5 miljoonaa kappaletta. Myös monen virpojan vitsa on kaupasta hankittu.

Kaupan noutoruokaa uudelleenkäytettäviin rasioihin –pääkaupunkiseudulla käynnissä ainutlaatuinen kokeilu10.3.2026 11:05:00 EET | Tiedote

K-ryhmä ja S-ryhmä sekä 9 muuta yritystä testaavat yhteistyössä kevään aikana uudelleenkäytettäviä, pantillisia noutoruokarasioita ja niiden palautusjärjestelmää. Pilotin aikana asiakkaalla on neljässä myymälässä mahdollisuus valita take away -ruualle uudelleenkäytettävä rasia kertakäyttöisen sijasta. Kiertis-kokeilun taustalla on EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR), jonka yksi tavoite on edistää pakkausten uudelleenkäyttöä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye