Osuuskauppa Arina

Break Sokos Hotel Leviä uudistetaan – Grill It! saapuu Leville

Jaa
Levin alppikylässä sijaitsevassa Break Sokos Hotel Levillä aloitetaan hotellin asiakastilojen sekä ravintoloiden täydellinen uudistus. Uudistuksen työvaihe on tarkoitus aloittaa heti Levin kevätkauden päätyttyä 2.5. ja hotelli avataan uudelleen juhannusviikolla. Täydellisen uudistuksen saavat Kiisa ja Coffee House avautuvat hotellin mukana juhannukseksi ja uusi Grill It! -ravintola avaa ovensa elokuussa.
Break Sokos Hotel Levi
Break Sokos Hotel Levi

Coffee Housen keitaasta Grill It!:n lempeään tunnelmaan

Lokakuussa 2008 avautunut Break Sokos Hotel Levi on Sokos Hotels -ketjun pohjoisin hotelli ja sijaitsee aivan Levin Torin sydämessä. Nyt tehtävät uudistukset koskettavat pääasiallisesti hotellin ravintoloita sekä saunatiloja, jotka uudistetaan täydellisesti, mutta myös huoneissa tehdään samalla tarvittavia fiksauksia.

– Seuraamme asiakaspalautteita todella tarkasti ja näiden perusteella olemme tehneet päätöksiä uudistukseen. Levin Coffee House on aina ollut erittäin suosittu sekä matkailijoiden että paikallisten keskuudessa. Nyt Coffee House saa konseptiuudistuksen, jossa kahvilasta tulee nykyistäkin rennompi keidas, joka houkuttelee laadukkaan kahvin ja herkullisten makupalojen maistuvaan maailmaan, Osuuskauppa Arinan matkailu- ja ravitsemiskaupan toimialajohtaja Ulla Peltoniemi kertoo.

– Täysin uutena à la carte -ravintolana avaamme Leville nyt Grill It!:n, joka tuo tullessaan tunnelmallisen, hieman hämyisän ravintolan. Ravintola tulee tarjoamaan herkullisia, puuhiiligrillissä valmistuvia á la carte annoksia niin pihvien, kala- ja kana-annosten kuin kasvisruokienkin ystäville. Grill It!:n sisustuksessa, nimensä mukaisesti, tulee näkymään ja tuntumaan hiiligrillin sävyt ja materiaalit. Takka ja öljylamput tuovat ihanan pehmeän valon ravintolaan. Grill It!:n myötä saadaan kylään iso ja upea, aurinkoisella paikalla sijaitseva terassi, jossa on ihana nauttia hyvästä ruoasta ja seurata elämää yhdessä Suomen suosituimmista vapaa-ajankeskuksista, Peltoniemi iloitsee.

– Ravintola Kiisa jatkaa toimintaansa hotellin aamiais- ja tilausravintolana sekä tarjoaa ruokailut ryhmille. Ravintolan sisustus saa kuitenkin täydellisen muodonmuutoksen. Jatkossa sisustuksessa korostuvat suomalaiseen sisustukseen yhdistettävät elementit kuten vaalea puu, harmoninen värimaailma sekä modernit Lappilaiset koristeaiheet, sanoo Break Sokos Hotel Levin hotellijohtaja Hilkka Lehtinen.

Luksusta saunatiloihin

Break Sokos Hotel Levin uudistuksessa myös saunat uudistetaan täydellisesti. Saunatilojen sisustuksessa tulee näkymään Lapin kivi ja kulta niin pukeutumis- kuin saunatiloissakin, unohtamatta ylellistä spa-tunnelmaa.

– Uudet saunatilat tulevat tarjoamaan vieraillemme ihanan tunnelman, jossa on helppo rauhoittua ja rentoutua täydellisesti. Yksityiskohdat on mietitty loppuun asti; esimerkiksi veden juontia varten pukeutumistiloista tulee löytymään kuksat vieraidemme käyttöön, Lehtinen kuvailee.

Break Sokos Hotel Levin Coffee Housen suunnittelusta vastaa Visionary Design Partners:in Jaana Ekman ja muiden ravintoloiden, hotellin vastaanoton sekä saunatilojen suunnittelusta vastaa Yozen Arkkitehdit.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Break Sokos Hotel Levi
Break Sokos Hotel Levi
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Osuuskauppa Arina
Osuuskauppa Arina
Nuottasaarentie 1
90400 Oulu

044 788 5899http://arina.fi

Osuuskauppa Arinan omistavat tasavertaisesti lähes 180 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. Yli 3000 Arinalaista tarjoavat market- ja ABC-kaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita yli 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Omistajat saavat palveluja käyttämällä omistajahyötyjä keskimäärin yli 500 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina

Arinan vuosi 2022: Asiakasomistajille yli 100 miljoonan euron hyödyt13.2.2023 11:00:00 EET | Tiedote

”Onnistuimme osuuskaupan tehtävässä, pohjoissuomalaisten kuluttajien tarpeiden täyttämisessä. Asiakasomistaja- ja asiointimäärät, myynti ja hyödyt asiakasomistajille lisääntyivät. Investoimme ja työllistimme lisää palvelualan ammattilaisia. Uudistimme strategian, nostaen asiakkaan ja työntekijän keskiöön. Toimeenpanemme strategian laadukkaalla johtamisella ja tavoittelemme kannattavaa kasvua asiakasomistajien ja Pohjois-Suomen hyödyksi. Haluamme yllättää asiakkaan, työkaverin ja yhteistyökumppanin arjessa aidolla välittämisellä”, kiteyttää toimitusjohtaja Reima Loukkola.

Osuuskauppa Arinan kesätyöhaku 2023 on käynnissä18.1.2023 11:42:08 EET | Tiedote

Osuuskauppa Arina palkkaa kesäksi 2023 yli 1000 kesätyöntekijää. Näistä paikoista noin 400 on tarkoitettu yli 18-vuotiaille ja noin 900 14–17-vuotiaille kesä-ässille. Yli 18-vuotiaiden osalta kesätyöhaku päättyy 5.2.2023 ja kesä-ässien haku 31.3.2023. Kesätöitä on tarjolla laajasti Pohjois-Suomessa Osuuskauppa Arinan eri toimialoilla ja ketjuissa. Kesätyöntekijöiden onnistuneeseen kokemukseen panostetaan muun muassa laadukkaalla perehdytyksellä ja joustavilla työsuhteilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme