Brittiläisen nykykirjallisuuden tärkeimpiin nimiin lukeutuva Tessa Hadley vierailee Helsinki Lit -festivaalilla toukokuussa – Vangitseva uutuusromaani kuvaa nelikymppisen naisen seksuaalista ja älyllistä heräämistä
Nelikymppisen Phylliksen ja hänen Lontoon lähiöelämään juurtuneen perheensä – ulkoministeriön virkamies Richardin, teini-ikäisen lukutoukka Colettetten ja 9-vuotiaan kultapoika Hughin – elämä mullistuu eräänä helteisenä kesäpäivänä 1967. Ystäväperheen parikymppinen boheemipoika Nick tulee päivälliselle, ja Phyllis tekee valinnan, joka on täysin päinvastainen kuin häneltä äitinä ja vaimona odotetaan.
Vapaa rakkaus -romaanin käännöksestä vastaa palkittu suomentaja ja kirjailija Marianna Kurtto.
Kahdeksan romaania ja kolme novellikokoelmaa julkaissut, lukijoiden ja kriitikoiden rakastama Tessa Hadley on brittiläisen nykykirjallisuuden tärkeimpiä nimiä. Elegantissa ja hengittävässä kerronnassaan hän kuvaa läheisten ihmissuhteiden monimutkaisia tunneverkostoja ja hiljaisen repivää arkielämän draamaa: kadotettuja intohimoja ja paljastuvia rakkaussuhteita, niitä pieniä tavallisia tarinoita, jotka ovat ihmiselämää määrittäviä kertomuksia.
Nelikymppisenä debytoinut Hadley on kirja kirjalta kasvanut ”kirjailijoiden kirjailijasta” yhä suuremman yleisön tietoisuuteen. Vuonna 2016 hän voitti Windham-Campbell- ja Hawthornden kirjallisuuspalkinnot. Hän kirjoittaa säännöllisesti New Yorkeriin.
”Aina kun luen Tessa Hadleya, ajattelen: miten viisas nainen! Hänen kirjansa ovat todella lohdullisia, varsinkin kun on kyse suurista asioista: miehen ja naisen välisestä suhteesta, rakkaudesta ja avioliitosta, poliittisen ja yksityisen rajasta, lapsista ja avioliitosta.” — Zadie Smith
“Jokainen Tessa Hadleyn kirjoittama kirja saa lukijan janoamaan lisää.”— Hilary Mantel
Tessa Hadley: Vapaa rakkaus
alkuteos Free Love
suomentanut Marianna Kurtto
318 sivua
Ilmestyy myös äänikirjana, lukija Laura Malmivaara
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Tällaista kirjaa Supon sisältä ei ole kirjoitettu koskaan aiemmin14.1.2026 11:30:29 EET | Tiedote
Turun terrori-isku, Al-Holin pakolaisleiri, Venäjän hyökkäys Ukrainaan, erittäin salainen piirakkaresepti ja tietysti jotain Tiitisen listastakin. Saana Nilsson työskenteli 17 vuotta Suojelupoliisissa edeten arkistoharjoittelijasta esikuntapäälliköksi. Raikkaassa muistelmakirjassaan Suojeluenkeli (Gummerus) hän kertoo, millaista oli työskennellä organisaatiossa, jossa kaikki on ehdottoman salaista ja panoksena on kansallinen turvallisuus. Teos avaa myös Nilssonin näkemyksiä Suomen ajankohtaisista turvallisuusuhkista. Kirja ilmestyy ja on käsittelyvapaa 18.2.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Urbaani hittiromaani sisaruudesta, menetyksistä ja riippuvuuksista – Coco Mellorsin Blue Sisters ilmestyy suomeksi 26.1.13.1.2026 12:53:05 EET | Tiedote
Mikä merkitys sisaruudella on omalle identiteetille? Ja millaista on, kun yksi puuttuu, lopullisesti? Booktok-ilmiöksi noussut Blue Sisters (Gummerus) kuvaa sisaruutta, surua ja toipumista yhtä aikaa kirpaisevan kepeästi ja koskettavan tarkkanäköisesti. New Yorkissa asuvan Coco Mellorsin menestysromaani ilmestyy suomeksi 26.1.
Emmi Pesosen audiodraama ex-pariskunnasta ja blenderin aiheuttamasta sotkusta – Rooleissa Ella Pyhältö ja Paavo Westerberg29.12.2025 10:05:00 EET | Tiedote
Emmi Pesosen Yllätysaamiainen (Gummerus) jatkaa Gummeruksen Kohtaamisia-audiodraamasarjaa, jossa on aiemmin julkaistu Juha Itkosen Sivuraide (2024). Koukuttava ja tragikoominen Yllätysaamiainen kertoo ex-pariskunnasta, kahdesta yhdessä vietetystä päivästä, ja niiden ja blenderin aiheuttamasta sotkusta. Sarjassa ilmestyy myöhemmin teokset myös Taina Latvalalta ja Sisko Savonlahdelta.
ENNAKKOTIEDOTE: Eat Pray Love -tähtikirjailijan hurja muistelma elämää suuremmasta rakkaudesta ja addiktioista – Elizabeth Gilbertin Kanssasi joelle asti (Gummerus) ilmestyy suomeksi 18.1.18.12.2025 08:37:00 EET | Tiedote
Elizabeth Gilbert nousi maailmanmenestykseen Eat Pray Lovella, joka inspiroi miljoonia lukijoita löytämään itsensä. Uudessa merkkiteoksessaan hän paljastaa sielunsa ja koskettaa jokaista, joka on joskus ollut rakkauden – tai minkä tahansa intohimon – vanki. Yhdysvalloissa tänä syksynä ilmestynyt, valtavaksi puheenaiheeksi nossut Kanssasi joelle asti (Gummerus) ilmestyy suomeksi 18.1.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Feministikirjailijan historiallinen hittiromaani naisen asemasta 1800-luvun Ruotsissa – Kuolleet naiset eivät anna anteeksi (Gummerus) ilmestyy 1.1.202617.12.2025 09:51:00 EET | Tiedote
Ruotsalaisen Katarina Wennstamin Kuolleet naiset eivät anna anteeksi (Gummerus) on historiallinen mysteeriromaani naisten kohtaloista 1800-luvun Tukholmassa. Teosta on myyty Ruotsissa yli 300 000 kappaletta, ja siitä on tekeillä tv-sarja. Wennstam saapuu Suomeen maaliskuussa 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



