Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten

Brottspåföljdsmyndigheten startar rehabilitering i virtuell verklighet — de intagna får öva för vardagssituationer

Dela
Brottspåföljdsmyndigheten har använt programvaror för virtuell verklighet i rehabiliterande syfte sedan 2019. Nu startar myndigheten en ny rehabilitering i virtuell verklighet i samarbete med företaget Virtual Dawn. Med hjälp av programmen går det att öva för situationer som den intagne kommer att ställas inför efter att han eller hon släppts.

Tidigare har man kört med program för virtuell verklighet som tagits fram av Tammerfors universitet och Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt. Dessa program används för närvarande i fängelserna i Tavastehus, Jyväskylä och Uleåborg. Programmet som heter Den virtuella skogen och som skapats av Tammerfors universitet har använts under ledning av en psykolog. Programmet hjälper till med avslappning och humörreglering.

Intagna med rädsla för offentliga platser eller symtom av panikångest har dragit nytta av programvaror för ångesthantering framtagna av Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt. Responsen från de intagna och personalen som övervakat användningen har varit positiv. Fler program har efterfrågats.

I experimentet kan virtuell verklighet användas för att öva för vardagliga situationer

Det nu aktuella samarbetet kring rehabilitering i virtuell verklighet inleds med företaget Virtual Dawn. Företagets programvaror gör det möjligt att öva för vardagliga situationer som den intagne har nytta av efter att han eller hon släppts. Man kan öva för skrämmande situationer, hur man sköter ärenden hos myndigheter, tar emot respons, beter sig i anställningsintervjuer med mera. Programmen testas i Jyväskylä fängelse och feedback samlas systematiskt in från de intagna.

– Piloten ska implementeras på den nya avdelningen för unga vuxna och eventuellt inom fängelsets rehabiliterande arbetsdrift, säger psykolog Laura Jernberg, som leder piloten i Jyväskylä fängelse.

Rehabilitering i virtuell verklighet har varit tillgänglig i fängelser och på rättspsykiatriska behandlingsanläggningar i flera år, och relaterad vetenskaplig forskning har bedrivits i bland annat i Nederländerna.

– Inom Brottspåföljdsmyndigheten har rehabiliteringen i virtuell verklighet fungerat bra som ett stöd för andra rehabiliterande insatser. Jag kan tänka mig att de här metoderna kommer att öka i framtiden inom såväl psykiatrin, psykologin som inom olika terapier och behandlingsformer samt i utbildningssyfte, säger specialsakkunnig Pia Puolakka.

För mer information kontakta

Pia Puolakka, teamansvarig för teamet för säkerhet och förberedande arbete, pia.puolakka@om.fi

Laura Jernberg, psykolog, Jyväskylä fängelse, laura.jernberg@om.fi

Virtual Dawn Oy, https://virtual-dawn.com/

Forskningsrapport från Tilburg University om användning av virtuell verklighet (på engelska, tilburguniversity.edu) https://research.tilburguniversity.edu/en/publications/virtual-reality-aggression-prevention-therapy-vrapt-versus-waitin

Nyckelord

Bilder

Om

Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Opastinsilta 12 C
00520 HELSINKI

029 56 88500http://www.rikosseuraamus.fi

Brottspåföljdsmyndigheten har hand om verkställighet av samhällspåföljder och fängelsestraff. Brottspåföljdsmyndigheten lyder under justitieministeriet. Brottspåföljdsmyndigheten har till uppgift att främja säkerheten i samhället genom att förebygga återfall i brott.

Följ Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten

Brottspåföljdmyndighetens undersökning: Kvaliteten på planeringen och genomförandet av fängelsetiden varierar – både fångar och personal har gemensam motivation för utveckling9.10.2025 08:50:00 EEST | Pressmeddelande

Brottspåföljdmyndigheten har i undersökningen om brottspåföljdsklienters behov, strafftid, integration och tjänster kartlagt olika skeden i fängelseprocessen utifrån fångarnas bakgrund, planeringen av fängelsetiden och hur planerna förverkligas. Enligt undersökningen finns det särskilt utvecklingsbehov i processer som gäller bötesfångar och korttidsfångar. Resultaten visar att både personal och fångar har en gemensam vilja att utveckla verksamheten, men utmaningar som bristande resurser försvårar arbetet.

Rikosseuraamuslaitoksen tutkimus: Vankeusajan suunnittelun ja toteutuksen laatu vaihtelee – vangeilla ja henkilökunnalla on yhteistä motivaatiota kehittämiseen9.10.2025 08:50:00 EEST | Tiedote

Rikosseuraamuslaitos selvitti Rikosseuraamusasiakkaiden tarpeet, rangaistusaika, integraatio ja palvelut (TRIP) −tutkimuksessa vankeusprosessin vaiheita vankien taustojen, vankeuden suunnittelun ja suunnitelmien toteutumisen näkökulmista. Tutkimuksen mukaan kehitettävää on erityisesti sakko- ja lyhytaikaisvankien vankeusprosessien vaiheissa. Vankilahenkilöstöllä ja vangeilla on tulosten perusteella yhtenevä tahtotila kehittämiseen, mutta haasteena ovat muun muassa puutteelliset resurssit.

Antalet fångar och personer som avtjänade samhällspåföljder fortsatte att öka – statistisk årsbok 2024 har publicerats1.7.2025 12:11:13 EEST | Pressmeddelande

Brottspåföljdsmyndighetens statistikpaket för 2024 innehåller uppgifter om längden på straff som avtjänats av fångar och personer som avtjänade samhällspåföljder, om de mest frekventa brottstyperna och trender som påverkat antalet personer som avtjänade påföljder. Ökningen av fångpopulationen har drivits på av faktorer som tidigare lagändringar, längre genomsnittliga fängelsestraff, brott begångna av utlänningar och en ökning av antalet häktade.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye