Budjettiriihessä on tehtävä päätöksiä opiskelijoiden hyvinvoinnin parantamiseksi!
17.8.2021 13:56:33 EEST | Demariopiskelijat | Tiedote
Kevään kehysriihessä opiskelijat ja mielenterveys jäivät valitettavasti muiden asioiden jalkoihin, mutta tämä voidaan vielä korjata syksyn budjettiriihessä. Hallitus teki kevään lisätalousarviossa panostuksia mielenterveyteen, mutta lisää toimia yhä tarvitaan. Sekä opiskelijoiden toimeentulo, että hyvinvointi tarvitsevat kipeästi panostuksia.
“Opiskelijat ovat jo pitkään kaivanneet helpotusta entisestään huonontuneeseen mielenterveyden ja toimeentulon tilanteeseen. Tarvitaan merkittäviä toimia opiskelijoiden palveluiden, tuen ja toimeentulon parantamiseksi. Vähintä, mitä hallitus voisi tehdä on opintotukikuukausien määrän lisääminen, joka tekisi monien opiskelijoiden toimeentulosta varmempaa ja vähentäisi paineita ”, vaatii puheenjohtaja Ville Kurtti.
“Opiskelijoiden hyvinvointiin, koulutukseen ja tutkimukseen panostaminen on myös työllisyyden ja talouden kannalta keskeistä. Hallituksen tuleekin myös torjua valtiovarainministeriön esittämät leikkaukset tutkimuksen rahoitukseen”, Kurtti muistuttaa.
Pitkään jatkuneen etäopetuksen ja sosiaalisten suhteiden vähenemisen jälkeen opiskelijoiden mielenterveys on suoranaisessa kriisissä ja toimia tilanteen parantamiseksi tarvitaan kipeästi yhä lisää mielenterveyden palveluihin sekä opiskelijoiden tukeen ja toimeentuloon. Erityisesti YTHS tarvitsee merkittävästi lisäresursseja tilanteeseen vastaamiseen.
Opiskelijoiden toimeentulo on myös merkittävästi sidoksissa hyvinvointiin ja jaksamiseen sekä opintojen etenemiseen. Varmempi ja parempi toimeentulo vähentää velkaantumista, stressiä ja opintoja hidastavaa pakotettua työntekoa. Opiskelijoiden toimeentuloa tuleekin parantaa nimenomaan vähentämällä opintotuen lainapainotteisuutta nostamalla opintorahan tasoa ja vähentämällä lainanosuutta. Opintotukikuukausien määrän lisääminen samoin vähentäisi opiskelijoiden paineita ja tekisi toimeentulosta varmempaa. Tukikuukausien lisääminen myös vähentäisi opiskelijoiden tarvetta tukeutua toimeentulotukeen kuukausien loputtua.
Sosialidemokraattiset opiskelijat SONK ry vaatii seuraavia toimia hallitukselta budjettiriihestä:
- Valtiovarainministeriön esityksen leikkaukset tutkimukseen peruttava
- Opintotuen tukikuukausien määrän lisääminen vähintään 55:een
- Opintorahan tasokorotus vähintään 2017 leikkauksia edeltäneelle tasolle ja lainapainoitteisuuden vähentäminen
- Lisäresursseja YTHS:lle vastaamaan kasvaneeseen kysyntään
- Päätös terapiatakuusta
Lisätietoja:
Ville Kurtti
Puheenjohtaja
ville.kurtti@sonk.fi
+358451129299
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville KurttiPuheenjohtaja
Puh:045 1129299ville.kurtti@sonk.fiTietoja julkaisijasta
Opiskelijat inhimillisemmän ja yhdenvertaisemman yhteiskunnan puolesta. Olemme valtakunnallinen poliittinen opiskelijajärjestö.Tavoitteenamme on edistää opiskelijoiden osallistumista poliittiseen keskusteluun, jossa painopisteenä on koulutus- ja sivistyspolitiikka. Meitä yhdistävät vapauden, yhdenvertaisuuden sekä solidaarisuuden arvot.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demariopiskelijat
Demariopiskelijat tukee Antti Lindtmania ja Mikkel Näkkäläjärveä jatkamaan SDP:n johdossa17.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Demariopiskelijat tukee Antti Lindtmania jatkamaan SDP:n puheenjohtajana ja Mikkel Näkkäläjärveä jatkamaan SDP:n puoluesihteerinä.
Demariopiskelijat kannattaa maakuntaveron valmistelun aloittamista12.3.2026 15:45:02 EET | Tiedote
Maakuntavero ei ole ehkä ajankohtainen, mutta se on tarpeellinen, toteaa Demariopiskelijoiden liitto. Demariopiskelijat kannattaa maakuntaveron valmistelun aloittamista.
Demariopiskelijat palaa opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustuksen piiriin täysimääräisesti!6.3.2026 12:40:36 EET | Tiedote
Demariopiskelijat palaa opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustuksen piiriin kahden vuoden tauon jälkeen.
Demariopiskelijat liittyy Kokoomusnaisten vetoomukseen: Työelämän tasa-arvoa on lisättävä, ei heikennettävä5.3.2026 14:53:51 EET | Tiedote
Hallitus on esittämässä määräaikaisten työsuhteiden perusteiden helpottamista perusteettomasti, eikä tätä pidä hyväksyä. Demariopiskelijat liittyy siksi mukaan Kokoomusnaisten, YKA:n ja muiden järjestöjen vetoomukseen lain uudelleentarkastelusta.
Demariopiskelijat: Miten oppia perustaidot, kun hallitus leikkaa koulutuksesta?25.2.2026 11:56:22 EET | Tiedote
Kokoomusnuoret kysyivät, Demariopiskelijat vastaa. Perustaitoja ei opita, koska Orpon hallitus heikentää suomalaista koulutusjärjestelmää ja sen rahoitus. Sivistynyt yksilö voi todella muuttaa maailmaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
