C21-kaupunginjohtajat: Kuntapohjainen malli on hyvä perusta sosiaali- ja terveyspalveluiden kehittämiselle
2.4.2019 20:08:09 EEST | Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia | Tiedote
Asiakas sosiaali- ja terveydenhuollon uudistamistyön keskiöön
Palvelujen parantaminen edellyttää C21-kaupunkien näkemyksen mukaan keskittymistä jatkossa nimenomaan sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamiseen, ilman laajamittaista ja muita toimialoja koskevaa hallinnon uudelleenjärjestämistä.
Uudistamistyössä tulee tarkastella palvelukokonaisuuksia kokonaisvaltaisesti. Sosiaali- ja terveydenhuollon palveluiden ohella kuntien järjestämisvastuulla olevat muut palvelut kuten esimerkiksi varhaiskasvatus, perusopetus ja oppilashuolto sekä liikunta- ja nuorisopalvelut tulee ottaa huomioon. Kuntien ja kaupunkien laaja itsehallinto sekä yleinen ja jakamaton toimivalta takaavat parhaat mahdollisuudet panostaa monitoimialaisten kokonaisuuksien johtamiseen. Kuntapohjainen malli tarjoaa myös parhaat mahdollisuudet vastata monimuotoisiin yhteiskunnallisiin haasteisiin, jotka edellyttävät kunnan kaikki toimialarajat ylittävää tiivistä yhteistyötä.
Vaiheittainen ja hallittu kehittämistyö
C21-kaupungit näkevät, että sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisvastuun kokoamista suurempiin kokonaisuuksiin on jatkettava. Uudistuksen keskeisenä tavoitteena tulee säilyttää palveluiden saatavuuden, laadun ja yhdenvertaisuuden parantaminen sekä kustannusten kasvun hillintä.
Useilla alueilla on jo koottu tai lähdetty kokoamaan järjestämisvastuuta suurempiin yksiköihin, esimerkiksi kuntayhtymiin. Tämä omaehtoinen ja alueiden erilaiset vahvuudet ja kehittämistarpeet huomioiva työ voi jatkua välittömästi nykylainsäädännön puitteissa, ja sitä kannattaa tukea. Myös rahoituksessa on selkeästi huomioitava väestön erilaiset tarpeet sekä väestön terveys- ja hyvinvointierot. Tältä osin on valtionosuusjärjestelmää uudistettava. Uudistamistyön tavoitteet, kuten kustannusten kasvun hillintä, edellyttävät lisäksi kuntayhtymien toiminnan edelleen kehittämistä kuten kuntien hallinnollisen ja sopimuksellisen ohjauksen vahvistamista sekä lainsäädännössä määriteltäviä kriteereitä palvelujen laatuun, saatavuuteen ja vaikuttavuuteen.
Hyödyntämällä kaupungeissa, kunnissa ja soveltuvin osin maakunnissa jo tehtyä kehittämistyötä uudistamisessa päästään nopeasti eteenpäin myös kohti valtakunnallisesti tärkeitä tavoitteita. Kaupunkien näkemyksen mukaan parhaat ja asiakaslähtöiset ratkaisut eivät edellytä uuden, monimutkaisen ja kaukana asukkaista olevan hallintotason rakentamista.
C21-kaupunkien verkostoon kuuluvat Helsingin lisäksi Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku, Jyväskylä, Lahti, Kuopio, Kouvola, Pori, Joensuu, Lappeenranta, Hämeenlinna, Vaasa, Rovaniemi, Seinäjoki, Mikkeli, Kotka, Salo ja Porvoo. Kaupunkien muodostama pysyvä verkosto vahvistaa kaupunkipoliittista keskustelua ja kaupunkien yhteistä edunvalvontaa.
Lisätiedot:
Pormestarin erityisavustaja
Laura Åvall
laura.avall@hel.fi
050 3617511
Suurten kaupunkien C21-verkosto
Anna Kanervirta
Helsingin kaupunginkanslia
anna.kanervirta@hel.fi
(09) 310 36217
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaosto käsitteli Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:n investointipäätöksiä14.9.2026 19:53:19 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen konsernijaosto kokoontui 14. syyskuuta syyskauden toiseen kokoukseensa.
Helsingin Rautatientorin metroaseman peruskorjauksen hankesuunnitelma etenee valtuustoon14.9.2026 19:08:29 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus kokoontui 14. syyskuuta ja päätti esittää valtuustolle Rautatientorin metroaseman peruskorjauksen hankesuunnitelman hyväksymistä. Myös Helsingin kaupungin ympäristöraportti 2025 sekä Vuosaaren Pohjoisen lähikeskustan asemakaavamuutos etenevät valtuustoon.
Helsingin kaupunginvaltuusto piti kyselytunnin ja käsitteli kolmea ryhmäaloitetta9.9.2026 21:53:07 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto kokoontui keskiviikkona 9. syyskuuta. Kokouksen alussa pidettiin kyselytunti.
Kaupunginhallitus hyväksyi Helsingin uuden ympäristö- ja ilmasto-ohjelmakokonaisuuden7.9.2026 19:09:06 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi 7. syyskuuta kokouksessaan kaupungin uuden ympäristö- ja ilmasto-ohjelmakokonaisuuden vuosille 2026–2029. Lisäksi kaupunginhallitus päätti esittää valtuustolle Länsisataman pikaraitiotien hankesuunnitelman hyväksymistä.
Utvärderingen som Apottis ägare beställde är klar: värderarna rekommenderar effektiverad användning och gemensam utveckling av systemet3.9.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
En oberoende utvärdering som HUS-sammanslutningen, Helsingfors stad och Vanda och Kervo välfärdsområde beställde om framtida alternativ för klient- och patientdatasystemet är klar. Värderarna rekommenderar som första alternativ att systemet Apotti utvecklas gemensamt, användningen effektiviseras och att Oy Apotti Ab:s verksamhet utvecklas inom den nuvarande gemensamma ägarstrukturen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
