Centria ja Kokkolan kaupunki mukana Studia-messuilla
22.11.2021 11:15:00 EET | Kokkolan kaupunki | Tiedote
Messukeskuksessa esittäytyvät useat ammattikorkeakoulut ja yliopistot kotimaasta ja ulkomailta. Centria esittelee messuilla erityisesti keväällä 2022 haussa olevat koulutuksensa.
”Koulutustarjonnassa uusi avaus on akkutekniikka, jota tarjotaan muuntokoulutuksen lisäksi ensi syksynä aloittaville kemiantekniikan ja sähkötekniikan insinööriopiskelijoille suuntautumisvaihtoehtona”, kertoo Centrian opintoasiainpäällikkö Mari Emmes.
Koulutuksista ja niihin hakeutumisesta sekä opiskelusta Centriassa pääsee keskustelemaan messuilla niin mukana olevien opiskelijalähettiläiden kuin henkilöstön edustajien kanssa. Centrian osastolla on mukana myös Kokkolan kaupunki. Studia-messut ovat aloitus Kokkolan kaupungin ja Centrian valtakunnalliselle opiskelijamarkkinointikampanjalle, joka jatkuu aina maaliskuun yhteishakuun saakka. Kampanja on suunnattu nuorille ja heidän vanhemmilleen.
”Haluamme tuoda Kokkolaa esiin opiskelijakaupunkina, joka tarjoaa hyvät puitteet vapaa-aikaan ja harrastamiseen. Kun opiskelija ottaa vastaan opiskelupaikkansa, hän valitsee myös kotikaupunkinsa vähintään opiskelun ajaksi. Opiskelijat ovat meille merkittävä osa elävää ja uusiutuvaa Kokkolaa. Yritykset hakevat nyt osaavaa työvoimaa ja tarjoavat monipuolisia uramahdollisuuksia – alueelle jo asettuneet opiskelijat ovat merkittävä voimavara myös yrityksille”, toteaa Kokkolan kaupungin markkinointi- ja viestintäpäällikkö Päivi Korpisalo.
Kampanjan voi nähdä Ilta-Sanomien digitaalisissa sisällöissä ja Helsingin Sanomien koulutusliitteessä sekä useissa somekanavissa.
Yhteyshenkilöt
Päivi Korpisalo
Markkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kokkolan kaupunki
paivi.korpisalo@kokkola.fi
puh. 0447809095
Mari Emmes
Opintoasiainpäällikkö
Centria-ammattikorkeakoulu
mari.emmes@centria.fi
puh. 044 725 0040
Tietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Sjundeklassarna i Kiviniityn koulu gör en djupdykning i Östersjön och närvattnen – den förnyade Östersjödagen för samman skolan, experterna och näringslivet14.8.2026 11:13:57 EEST | Pressmeddelande
Kiviniityn koulu och KOSEK ordnar tillsammans med näringslivet i regionen, Karleby Universitetscenter Chydenius, Centria FUI och Håll Skärgården Ren rf Östersjödagar 19-20.8.2026 för sjundeklassarna i Kiviniityn koulu. Detta är första gången ett mångvetenskapligt lärområde ordnas för sjunde klassen i Kiviniityn koulu med ett så omfattande samarbetskoncept.
Kiviniityn 7.-luokkalaiset sukeltavat Itämeren ja lähivesien maailmaan - uudistettu Itämeripäivä yhdistää koulun, asiantuntijat ja elinkeinoelämän14.8.2026 11:13:57 EEST | Tiedote
Kiviniityn yläkoulu ja KOSEK järjestävät yhteistyössä alueellisen elinkeinoelämän, Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen, Centria TKI:n ja Pidä saaristo siistinä ry:n kanssa koulun 7.-luokkalaisille kaksipäiväiset Itämeripäivät 19.–20.8.2026. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun 7. luokan monialainen oppimiskokonaisuus toteutetaan Kiviniityssä näin laajalla yhteistyökonseptilla.
Rahkosen ja Läntän alueen talousvettä klooridesinfioidaan29.6.2026 14:47:39 EEST | Tiedote
Uusimmat (25.6.2026 otetut) näytteet osoittavat, että Rahkosen vesiyhtymän toimittamassa vedessä on yhä koliformisia bakteereita. Verkostovettä aloitetaan klooraamaan tiistaina 30.6.2026 puolilta päivin.
Diskussionerna om samarbetet och utvecklingen av synligheten fortsätter mellan Karleby stad, Karleby Idrottspark Ab och Hermes23.6.2026 08:59:37 EEST | Pressmeddelande
Under diskussionerna har bland annat föreningens planer för framtiden, reformen av ishockeyns seriesystem och de möjligheter den för med sig för utveckling av Hermes verksamhet behandlats.
Kaupunki, Kokkolan Urheilupuisto Oy ja Hermes jatkavat yhteistyöhön ja näkyvyyden kehittämiseen liittyviä keskusteluja23.6.2026 08:59:37 EEST | Tiedote
Yhteisissä keskusteluissa aiheena ovat olleet seuran tulevaisuuden suunnitelmat, jääkiekon tuleva sarjauudistus ja sen tuomat mahdollisuudet Hermeksen toiminnan kehittämiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
