Aviador Kustannus

Controller – deittimurhaajan jäljillä tuo uudenlaisen kulman rikoskirjallisuuteen

Jaa
Internetin maailma tarjoaa otollisen alustan tuoreen dekkarin tapahtumille.

Mauri Nestin esikoisdekkari Controller – deittimurhaajan jäljillä on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Lukijaa taitavasti pihdeissään pitävä esikoisdekkari sijoittuu tuntemattomaan eteläsuomalaiseen kaupunkiin 2000-luvun ensimmäisen vuosikymmenen lopulle, aikaan jolloin internet tunkeutui suomalaisten arkeen. Moni yksinäinen ja vaihtelunhaluinen käyttää deittipalveluita, niin myös Mauri Nestin rikosromaanin henkilöt. Kirjailija kuljettaa tarinaa usean henkilön näkökulmasta lukijan suureksi tyydytykseksi ja liikaa paljastamatta. Mukana on poliisin näkökulma, mutta myös rikoksen uhrin ja rikoksesta epäiltyjen kokemus tapahtumista rikoksen ja sitä seuraavien viikkojen aikana.

Mauri Nest (s. 1953) on toiminut aiemmin muun muassa sivistysjohtajana ja kansalaisopiston rehtorina sekä luovan kirjoittamisen ohjaajana. Hän on julkaissut aiemmin muun muassa näytelmän Naisten matka sekä tieto- ja oppikirjoja. Hän asuu Tampereella.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Kajaanilaisen Reija Korkatin romaani on kertomus rakkaudesta ja pahuudesta, lapsista ja aikuisista sekä siitä, mitä ihminen voi toiselle tehdä21.11.2025 11:53:11 EET | Tiedote

Reija Korkatin romaani Uni hiekasta on julkaistu Aviadorin kustantamana. Unessa haukansiivet leikkasivat kosteaa, lämmintä ilmaa öisen viljapellon yllä. Siivet juuri ja juuri hipaisivat viljaa. Horisontti oli ukkosenharmaa. Mitään muuta ei näkynyt, ei myyrää tai hiirtä pellolla, ei mitään. Tähkät heilahtivat. Turkistarhaajan tytär rakastuu ensimmäistä kertaa elämässään, kääntyy muslimiksi ja muuttaa sotilaan vaimona kalifaattiin. Sen romahdettua hän joutuu lapsineen pakolaisleirille. Toisaalta ovat lapsuuden kesät, minkkihäkkien rivistöt ja tienvarsien horsmapumpuli, toisaalta hiekka, oleanterit, romahtaneet rakennukset, väkivalta. Mihin kaikkeen ihminen on valmis, kun hän pitkän yksinäisyyden jälkeen saa viimein tuntea olevansa oikein? Reija Korkatti (s. 1987) on kotoisin Kärsämäeltä ja asuu Kajaanissa. Häneltä on aiemmin julkaistu pienoisromaani Rikki nimellä Reija Glad (Robustos 2017). KORKATTI, REIJA : Uni hiekasta 232 sivua ISBN 9789523813748 Ilmestymisaika: Marraskuu 2025 Arvoste

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye