Danske Bank: Asuntomarkkinat hiipuvat hieman – kehitys kuitenkin pohjoismaisittain vakaata
Tilanne asuntomarkkinoilla on Danske Bankin pääekonomistin Pasi Kuoppamäen mukaan edelleen vakaa. Asuntovelalliset hoitavat tunnollisesti lainojaan, työttömyys ei näytä nousevan merkittävästi ja urbanisaatio jatkuu.
Hintojen odotetaan nousevan etenkin kasvukeskuksissa. Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan asuntojen hinnat nousivat huhtikuussa 3,2 prosenttia vuoden 2021 vastaavasta ajankohdasta ja 0,8 prosenttia maaliskuusta. Asuntojen hinnat nousevat Kuoppamäen arvion mukaan tänä ja ensi vuonna 1,0 prosenttia.
“Hintojen noususta huolimatta asuntokaupassa on myös hiljenemisen merkkejä. Toukokuussa kiinteistövälittäjien kautta tehtiin 13 prosenttia vähemmän vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen kauppoja kuin vuosi sitten.”, Kuoppamäki sanoo.
Suomessa valmistuu tänä vuonna viime vuotta enemmän asuntoja, joten tarjonta paranee ainakin pienempien asuntojen osalta. Asuntotuotannon ennustetaan kuitenkin hiipuvan, koska epävarmuus kysynnän vahvuudesta on kohonnut ja rakennuskustannukset heikentävät uusien hankkeiden kannattavuutta.
Pohjoismaissa synkemmät näkymät
Ruotsissa korkea inflaatio ja nousevat korot ovat jo romahduttaneet asuntokaupan ja hidastaneet asuntorakentamista. Ruotsissa hintojen ennustetaan laskevan 6 prosenttia, mutta asuntojen hinnat pysyvät silti korkeammalla kuin ennen koronaa.
”Norjassa asuntojen hinnat ovat vielä pysyneet odotettua korkeammalla, osittain koska asuntojen tarjonta ei ole lisääntynyt ennakoidusti. Asuntojen hintojen ennustetaan nousevan Norjassa tänä vuonna 4 prosenttia, ensi vuodelle odotetaan sinnekin kuitenkin jo 1–2 prosentin laskua.”, Kuoppamäki sanoo.
Tanskassa korot ovat nousseet nopeammin, ja siellä asuntomarkkinoiden näkymät ovat tällä hetkellä hyvin epävarmat ja ennustettavuus heikko.
Jos puoli vuotta sitten lainan sai 1,5 prosentin kiinteällä korolla, niin nyt korko on siellä noussut 4–5 prosenttiin”, Kuoppamäki sanoo.
Korkosuojaus ja säästäminen kiinnostavat
Kuoppamäen mukaan EKP:n ennustettu rahapolitiikan kiristys nostaisi asuntolainojen yleisimmän viitekoron 12 kuukauden euriborin syksyllä liki 1,5 prosenttiin. Asuntolainojen korot pysyvät Suomessa tänä ja ensi vuonna kuitenkin melko matalina verrattuna inflaatioon tai ansiotason nousuun.
“Rahoitusmarkkinat hinnoittelevat tällä hetkellä merkittävää todennäköisyyttä vielä suuremmalle korkojen nousulle ensi vuoden mittaan, joten asuntovelallisten kannattaa kuitenkin tarkastaa oman asuntolainansa suojaamistarve”, Kuoppamäki sanoo.
Danske Bankin asiakaspalvelussa onkin näkynyt kuluttajien kiinnostus korkosuojaukseen. Kesäkuussa kysyntä on kasvanut 20–30 % viikkotasolla vaihdellen.
”Kuluttajia kiinnostaa tällä hetkellä kiinteä korko sekä korkoputki. Kiinnostusta on myös yhdistää erilaisia suojauksia vaihtuvakorkoisen rahoituksen kanssa, esimerkiksi ottamalla puolet rahoituksesta kiinteällä korolla, puolet sidottuna 12kk euriboriin”, kertoo Danske Bankin henkilöasiakasrahoituksesta vastaava johtaja Sari Takala.
Takalan mukaan osa asiakkaista suojautuu lainahoitokulujen rinnalla tekemällä kuukausittaisen säästämissopimuksen, jolloin helpommin realisoitavista varoista voi tarvittaessa nostaa varoja yllättävissä tilanteissa.
”Muistutamme asiakkaille, että talouden hyvä suunnittelu ja suojautuminen kantaa läpi niin elämän, markkinoiden kuin taloudenkin muuttuvien tarpeiden - myös silloin kun asuntojen hinnoissa tapahtuu muutoksia tai lainakorot nousevat.”, Takala sanoo.
Yhteyshenkilöt
Pääekonomisti Pasi Kuoppamäki
pasi.kuoppamaki@danskebank.fi
puh. 010 546 7715
Tietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Olemme yli 145 vuoden ajan auttaneet kotitalouksia ja yrityksiä saavuttamaan tavoitteensa. Tarjoamme henkilö-, yritys- ja instituutioasiakkaille pankkipalveluiden lisäksi henki- ja eläkevakuutuksia, varainhoitoa, kiinteistönvälitys- ja leasing-palveluita.
Haluamme tuottaa pitkäaikaista arvoa kaikille sidosryhmillemme - asiakkaillemme, sijoittajille sekä yhteisöille joiden osana toimimme – ja tavoitteemme on tulla tunnetuksi luotetuimpana taloudellisena kumppanina, joka auttaa tekemään taloudellisista päätöksistä ja arjen pankkiasioinnista helppoa.
Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. www.danskebank.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Sijoitusnäkemys: osakkeiden vahva kehitys voi jatkua9.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bank näkee osakemarkkinoilla jatkossakin tuottomahdollisuuksia etenkin Euroopan ja Yhdysvaltojen osakkeiden osalta.
Danske Bank, Akava ja AKY - Akavalaiset yrittäjät tukevat korkeakoulutettuja yrittäjiä – maksuttomat peruspankkipalvelut vuodeksi5.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Valtakunnallisen yrittäjän päivän kunniaksi Danske Bank, Akava ja AKY - Akavalaiset yrittäjät tarjoavat korkeakoulutetuille yrittäjille merkittäviä etuja, jotka helpottavat yrityksen taloudellista taakkaa. Maksuttomien peruspankkipalveluiden lisäksi yhteistyö kattaa myös etuja rahoitukseen keventäen kasvun ja investointien rahoituskustannuksia.
Suhdannekatsaus: Talouden elpyminen käynnistyy hitaasti – työttömyys ja epävarmuus varjostavat kasvua3.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomen talous on kääntymässä hitaaseen kasvuun, mutta epävarmuus siirtää voimakkaamman elpymisen vuodelle 2026. Danske Bank ennustaa Suomen talouden kasvavan 0,9 prosenttia vuonna 2025 ja 2,0 prosenttia vuonna 2026.
Muistutuskutsu medialle: Elpymisen polulla kauppasodasta huolimatta – Danske Bank julkistaa talousennusteensa29.8.2025 07:10:00 EEST | Kutsu
Danske Bank julkaisee aamulla 3.9.2025 Nordic Outlook -raportin, joka kattaa Suomen ja Pohjoismaiden lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Kutsu medialle: Elpymisen polulla kauppasodasta huolimatta – Danske Bank julkistaa talousennusteensa21.8.2025 10:20:32 EEST | Kutsu
Danske Bank julkaisee aamulla 3.9.2025 Nordic Outlook -raportin, joka kattaa Suomen ja Pohjoismaiden lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme